A Facebook végre az a toleráns vélemény-safespace lesz, aminek eddig mondta magát, mert az AFP új, ex-indexes „független tényellenőre” megígérte. A Mandinernek adott interjúban Záborszky Ede újságíró, az Index korábbi munkatársa, valamint a Facebook magyarországi tényellenőrzését végző AFP új tényellenőre cserkész becsszóra megesküdött, hogy szigorúan S.Z.A.K.M.A.I. elvek alapján ellenőrzi majd a hazai Facebook-bejegyzések valóságtartalmát, és nem lesz politikai alapú megkülönböztetés. A függetlenobjektíveskedésben pedig valószínűleg az sem akadályozhatja meg Záborszkyt, hogy a tényellenőrzési piacot felügyelő International Fact-Checking Network (IFCN) egy demokrata kampánypatróna és a Soros-féle Open Society szerelemgyermekeként született meg.
Egy valóban független tényellenőrző program valószínűleg igen hamar a „Veszélyben” nevezetű zónába tekerné a potmétert az ex-indexes Záborszky Ede Mandineren megjelent interjúja után, aki az AFP új magyarországi tényellenőri pozíciójában bukkant fel, kiemelkedve a lerombolt, de valahogy mégis létező Index hamvaiból. Természetesen a „tényellenőri” titulus legfeljebb idézőjelesen használható ebben az esetben, két egyszerű okból:
Egyrészt az az AFP vállalkozik a Facebook magyarországi felhasználóinak oldalain megjelent posztok „tényellenőrzésére”, akik miatt – mások mellett – Franciaországban már tilos feltüntetni a híradásokban, ha egy bűncselekményt migrációs hátterű személy követett el. Másrészt a tényellenőr személye miatt, aki a saját volt munkahelyének állítólagos „beszántásával” kapcsolatos álhíreket sem volt képes cáfolni.
Záborszky az interjúban levezette, hogy is működik a független tényellenőrzés: véleményeket nem ellenőriznek, csak objektív tényeket, vagyis olyan állításokat cáfolnak vagy hagynak jóvá, amelyek ténykérdések. Az már más kérdés, hogy a baloldali párhuzamos valóságban élők számára saját véleményük is tény, innentől pedig már kevés választ el minket attól, hogy valódi cenzúráról beszéljünk. Az erre vonatkozó kérdésre Záborszky is csak a függetlenobjektív mantrába kapaszkodott, kifejtve:
A Facebook moderálása és az oldal tényellenőrző tevékenysége teljesen függetlenek egymástól.
Majd hozzátette:
Szerintem ebben a műfajban nincs tere a szubjektivitásnak.
Innentől tehát meg is nyugodhatunk: ha a függetlenobjektív újságíró mondja, akkor biztosan független is lett az értékelés. Ebbe pedig nem zavarhatnak bele olyan apróságok, mint hogy a „független tényellenőrök” valójában még csak szervezetileg sem teljesen függetlenek. A Mandiner gyűjtése szerint a Facebook honlapján megtalálható, hogy az úgynevezett Nemzetközi Tényellenőrző Hálózat (International Fact-Checking Network – IFCN) által minősített független szervezetek jelentkezhetnek partnereknek a tényellenőri tevékenység végzésére. Persze a függetlenségi mantra ennél az ernyőszervezetnél is rendszeresen visszatérő elem, ugyanakkor, ha mögé nézünk, kik is valójában, érdekes összképet mutat a hálózat.
Az IFCN-t egy floridai médiaakadémia, a Poynter Institute tartja fenn, amelynek felügyelőbizottságának tagja – az intézet egyik korábbi nagy adományozója – Craig Newmark filantróp milliárdos, aki a Demokrata Párt, konkrétan Barack Obama és Hillary Clinton egykori kampányának anyagi támogatója volt. Természetesen Newmark nem egyedül „jóemberkedik”: az intézet tucatnyi nagy adományozója között ott van két olyan alapítvány, amelyek bevallottan pártos, ideologikus célok mentén finanszíroznak; ezek a Soros György-féle Foundation to Promote Open Society (FPOS), valamint az LMBTQ-projektek bőkezű segítője, a Gill Foundation.
Ilyen pedigrével persze nincs okunk kételkedni az új online felügyelő pártatlanságban, az pedig, hogy éppen egy évvel a választások előtt „kap” Magyarország új tényellenőrt, természetesen csak véletlen egybeesés, hiszen Záborszky mindenre megesküdött, hogy neki igazából a cenzúrázáshoz semmi köze sem lesz, azonban annyit így is beismert:
Ha egy Facebook-bejegyzés megjelölésre kerül a szerkesztők által mint álhír, akkor annak a bejegyzésnek tényleg csökken az elérése.
De tényleg, no pressure, véleményszabadság, nem fog fájni.
Forrás: Mandiner/PS; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS