A Google legújabb fejlesztése a LaMDA, egy úgynevezett beszélgető robot, vagyis egy olyan algoritmus, ami társalgást szimulál a felhasználók számára. A hasonló programok általában a korábbi beszélgetéseket és betáplált információkat használja fel arra, hogy minél élethűbb beszélgetést imitáljon. Blake Lemoine, a program egyik fejlesztője a napokban nagy botrányt kavart azzal, hogy elterjesztette: a LaMDA öntudatra ébredt, ez már a techóriásnak is sok volt, és rövid úton elbocsájtották Lemoinet.
Június közepén nagy médiaszenzációt okozott a Google egyik mérnöke, Blake Lemoine mai napig fenntartott állítása szerint öntudatra kelt a vállalat LaMDA mesterséges intelligenciája. A Google emberekkel való értelmes beszélgetésre fejlesztette ki a gépi tanulásos technológiát, a jövőben például a mobileszközökön és okoshangszórókon elérhető hangasszisztensében vetheti majd be – írja az Origo.
Lemoine nyilvánosság elé állását követően a Google azonnal leszögezte, hogy egy belső vizsgálat során már utánajárt a mérnök állításainak, és tökéletes bizonyossággal kizárta a LaMDA öntudatra ébredésének lehetőségét. Emellett a mesterséges intelligenciával a Google berkein kívül foglalkozó kutatók krémje is teljes lehetetlennek tartja a mérnök állítását, egyöntetű véleményük szerint megtévesztették a kutatót a rendszer információrendezési és szövegalkotási képességei. A Google által tavaly februárban munkahelyi sokszínűséggel kapcsolatos aktivizmus miatt menesztett Margaret Mitchell mesterséges intelligenciás kutató az állítja az ügy kapcsán, hogy a LaMDA-hoz hasonló rendszerek nem képesek a működésük során szándékokat kialakítani, csak a kontextus megértésével modellezni próbálják az emberek közti kommunikációt.
Forrás: Origo; Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt (illusztráció)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS