Sorra hagyják el a börtönt az Európai Parlament korrupciós botrányának gyanúsítottjai. A Katargate néven elhíresült ügy fő vádlottja, Eva Kaili is hamarosan házi őrizetbe kerül. Mint ismert: az Európai Parlament volt alelnöke lakásán bőröndökben találtak pénzt, ami a gyanú szerint korrupciós bűncselekményből származott – írja az Euronews. Az EP történetének legsúlyosabb botrányában több vezető politikus, tisztségviselő érintett, akiket bűnszervezetben való részvétellel, pénzmosással és korrupcióval vádolnak.
Csütörtökön az Európai Parlamentben leleplezett hálózat feje, Pier Antonio Panzeri hagyhatta el a börtönt és került házi őrizetbe. Az ügyészek szerint ő irányította azt a bűnszervezetet, ami külső hatalmak érdekében, kenőpénzért próbálta befolyásolni a parlament munkáját. Panzeri vádalkut kötött, vállalta, hogy feltárja a korrupciós hálózatot, cserébe csökkentik a büntetését. Az Euronews beszámolója szerint szintén csütörtökön engedték ki a házi őrizetből Marc Tarabella belga EP-képviselőt. Ő az ártatlanságát hangsúlyozta, és örült, hogy a családjával lehet egy embert próbáló időszak után. Hamarosan házi őrizetbe kerül Eva Kaili, az Európai Parlament volt alelnöke, akinek a lakásán bőröndökben készpénzt találtak. Mindannyian elektronikus megfigyelés alá kerülnek. Eva Kaili ügyvédje most azt mondta, ügyfele ártatlan és az ujjlenyomatát sem találták meg a lefoglalt pénzen. A politikus több, mint 4 hónapot töltött előzetes letartóztatásban. Az ügy kulcsfigurája, Antonio Panzeri azt vallotta, a bűnszervezet külföldi érdekeket képviselt az Európai Parlamentben kenőpénzért cserébe. Kaili tagadja a vádakat. Ő volt az utolsó gyanúsított, akit őrizetben volt az üggyel kapcsolatban.
“Jó szellemi állapotban van és alig várja, hogy megnyíljon a börtön ajtaja, hogy hazamessen és megcsókolni a lányát” – mondta Mihalis Minitrakolpulosz ügyvéd. Kaili élettársát, Francesco Giorgit már februárban kiengedték. Az Euronews úgy tudja, hogy a pár szakított és külön élnek majd. Giorgi parlamenti asszisztensként dolgozott, az ügyészség felé pedig beismerő vallomást tett. Szintén februárban szabadult Niccolò Figà-Talamanca, Andrea Cozzolino pedig a kiadatási végzésre vár, hogy Belgiumban hallgathassák meg. Mindannyiukat bűnszervezetben való részvétellel, korrupcióval és pénzmosással vádolják.
Forrás: Euronews, fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS