I. János Károly spanyol király Abu-Dzabiba menekült, miután egykori szeretője ellen pénzmosás gyanújával nyomozni kezdett a svájci ügyészség. Corinna zu Sayn-Wittgenstein-Sayn a gyanú szerint egy panamai vagyonkezelőn keresztül vehetett fia nevére egy angliai birtokot, amelynek vételárát az uralkodó ajándékba adta számára.
Idén márciusban látott napvilágot a svájci sajtóban az információ, hogy a 2014-ben lemondott spanyol uralkodóval szemben nyomozás folyik. A sajtóhírek szerint a 2018 óta zajló nyomozás azzal gyanúsítja a királyt, hogy még 2015-ben 100 millió dollár kenőpénzt fogadott el a szaúdi uralkodótól egy Mekka és Medina közötti vasútvonal építése kapcsán. A gyanú szerint a svájci számlára érkezett összegből kaphatott a királyi szerető is, azonban a románc kisiklását követően vélhetően bosszúból utalt a nő az ügy szaúdi szálára. Ez azonban elégnek bizonyult ahhoz, hogy a hatóságok nyomozni kezdjenek. A spanyol legfelsőbb bíróság idén júniusban indított vizsgálatot János Károllyal szemben. Az uralkodó végül augusztus 3-án hagyta el hazáját és azóta is az Egyesült Arab Emírségek fővárosában tartózkodik. A spanyol sajtó pedig a napokban számolt be arról, hogy a király egykori szeretőjével szemben is nyomozást indítottak a svájci hatóságok.
Gyanús ingatlanvásárlás
Az egész ügy alapja jelenleg egy gyanús ingatlanvásárlás. Az egykori szerető ugyanis még 2015-ben vásárolt meg egy nyugat-angliai birtokot, mindössze három évvel azt követően, hogy 65 millió eurót kapott ajándékba a királytól, saját elmondása szerint azért, mert ő gondoskodott róla. Vallomása szerint az asszony a birtokért hatmillió fontot fizetett, illetve még egyszer ennyit költött a felújításra. Az üzletet azonban egy panamai vagyonkezelőn keresztül bonyolították, és a kedvezményezettje az asszony akkor 13 éves gyermeke volt. Egyelőre János Károly és a szerető is tagadják, hogy a 65 millió eurós ajándéknak köze lenne a szaúdi vesztegetési pénzekhez. Ezt azonban az a tény árnyalja, hogy a folyamatban lévő nyomozások már azt hivatottak tisztázni, hogy a király lemondása előtt vagy után fogadhatta-e el a kenőpénzt. A részlet pedig azért fontos, mert amennyiben még regnálása alatt fogadta volna el a pénzt az uralkodó, úgy sérthetetlensége okán ezért nem ítélhető majd el.
A királyi család megszakította a kapcsolatot a korábban népszerű egykori uralkodóval
János Károly teljesen elszigetelődött időközben a saját családjától is. A száműzetésként felfogható menekülésbe a megcsalt királyné már nem követte férjét, mindeközben pedig a hatalmát stabilizálni akaró fia is elhatárolódott saját apjától. Ez nem az első korrupciógyanús ügy a királyi családban egyébként: a jelenlegi uralkodó nővére is belekeveredett egy gyanús ügybe korábban, férjét több, mint hat év börtönre el is ítélték. A botrány a monarchia egész intézményét fenyegeti az amúgy is szeparatizmusoktól sújtott Spanyolországban.
Forrás: origo.hu; Fotó: MTI/EPA-EFE/David Fernandez
Facebook
Twitter
YouTube
RSS