Ismét emelkedett a bizonyítottan koronavírustól fertőzöttek napi száma Kínában. Súlyos következményei lesznek, ha a koronavírus-járvány eléri Észak-Koreát. Donald Trump a járvány miatt lemondta egy találkozóját. Dél-Koreában, miközben több az új koronavírusos beteg, mint Kínában, másodszor is elkapta a vírust egy nő. Irán és Ausztrália szintén járványügyi gócpontokká váltak. A sajtóhírek szerint Kaliforniában nem megfelelően felkészített szakemberek vizsgáltak a koronavírus gyanús eseteket.
KÍNÁBAN IS ÚJRA ÉLÉNKÜLT A JÁRVÁNY
Csütörtökön még javulni tűnt a helyzet, mivel szerdához képest több mint százzal csökkent az újabb, bizonyítottan a koronavírustól fertőzöttek száma, ám pénteken – szintén – bő százzal nőtt. Ezzel a megerősített esetek száma 79 ezer 251-re emelkedett. A kór miatt pénteken 47 beteg hunyt el, a halottak száma a szárazföldi Kínában 2835-re emelkedett. Az újabb 47 halott közül 37-tel Vuhanban végzett a járvány. A városban előző nap 28-an haltak bele a kórba.
ÉSZAK-KOREÁBAN A JÁRVÁNY NEM OPCIÓ
Az ázsiai kommunista ország hírügynökségének szombati jelentése szerint Kim szigorúbb járványmegelőzési intézkedésekre szólított fel a párt politikai bizottságának ülésén. Mint mondta, le kell zárni minden csatornát égen és földön, amelyen bekerülhet a kórokozó az országba. Észak-Koreából még nem jelentettek egyetlen megbetegedést sem. Az ország lezárt csaknem minden határátkelőt, nem fogad turistákat és több tízezer egészségügyi dolgozót mozgósított a lakosság megfigyelésére és a gyanús tüneteket mutatók azonnali elszigetelésére. A járvány Észak-Koreát igen súlyosan érinthetné, mivel nagyon gyenge lábakon áll az egészségügyi ellátórendszere.
TRUMP TALÁLKOZÓT MONDOTT LE
A találkozó március 14-én lett volna Las Vegasban a tíz délkelet-ázsiai ország képviselőivel. Trump azután hívta vendégségbe őket, mert nem ment el tavaly novemberben csúcsértekezletükre. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter hétfőn még azt mondta, hogy folynak a Las Vegas-i találkozó előkészületei a járvány ellenére. A Reuters híre forrásaként két amerikai tisztségviselőt említett, nevük említése nélkül.
MEGBETEGEDÉSEK DÉL-KOREÁBAN
Egy nap alatt Dél-Koreában 594 újabb betegről derült ki, hogy megfertőzte a vírus, míg Kínában 427-ről. A dél-koreai fertőzöttek száma 2931-re emelkedett, a betegségben elhunytaké pedig 13-ról 16-ra. Az ország a négyfokozatú skálán immár a legmagasabb szintűre, vörös színűre emelte a “járványriadót”. Dél-Koreában január 3-a óta 85 ezer embert vizsgáltak meg koronavírus-fertőzés gyanújával.
A dél-koreai betegségmegelőző központ (KCDC) szerint egy 73 éves nő február 22-én gyógyultan hagyta el a karantént, és csütörtökön jelentkeztek nála újra a betegség tünetei. A dél-koreai fertőzöttek száma a hétvégére 2931-re emelkedett, a betegségben elhunytaké pedig 13-ról 16-ra. Az ország a négyfokozatú skálán a legmagasabb szintűre, vörös színűre emelte a “járványriadót”.
Bahrein
Szombaton a bahreini hatóságok bejelentették: büntetőeljárást kezdeményeznek azok ellen, akik a járvány felbukkanása óta Iránból tértek vissza, és nem vizsgáltatták ki magukat. A bahreini belügyminisztérium szerint a vírus iráni felbukkanása előtt nem sokkal több, mint 2000 ember tért vissza a szigetországba a síita államból, és közülük eddig csak 310 jelentkezett kivizsgálásra. A bahreini egészségügyi minisztérium pénteken közzétett adatai szerint a hozzávetőleg másfélmilliós királyságban 38 fertőzött van.
IRÁN ÉS AUSZTRÁLIA
Ausztrália szombaton bejelentette, hogy megtagadja a beutazást az országba Iránon keresztül érkező külföldi állampolgárok előtt. A döntés értelmében az Iránból érkezőknek március 1-től 14 napot egy másik országban kell tölteniük, mielőtt a szigetországba léphetnének. Greg Hunt ausztrál egészségügyi miniszter úgy vélte, jelenleg nagyon sok felderítetlen vírusfertőzött van Iránban, akiket nem tartóztatnak fel az iráni repülőtereken.
Pénteken a BBC iráni egészségügyi forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy Iránban már legalább 210 ember életét követelte a járvány, noha az iráni egészségügyi minisztérium szóvivője cáfolta az értesülést. Kianus Dzsahánpúr előzőleg arról számolt be, hogy csütörtök estig bezárólag 34-re nőtt az országban a koronavírus halálos áldozatainak a száma, 388-ra a fertőzötteké. Szakértők attól tartanak, hogy az iráni kormány nem biztos a dolgában, hogy miként kellene kezelni a ragály rohamos terjedését.
KALIFORNIAI MALŐR
Több amerikai lap pénteken arról számolt be, hogy a speciális képzésben nem részesült egészségügyieken semmiféle védőfelszerelés nem volt, így feltételezhető, hogy a vesztegzár alá helyezett amerikaiaktól ők “vitték tovább”, azaz terjesztették a kórt. Erről egy neve elhallgatását kérő informátor tájékoztatta a kongresszusi politikusokat pénteken. Az informátor szerint a szövetségi egészségügyi tárca “helytelenül telepített” munkacsoportot a két kaliforniai katonai támaszponton kialakított karanténba, ahol a Kínából és máshonnan hazaérkezett, vagy hazaszállított amerikaiakat helyezték el. A munkacsoport tagjai szabadon mozogtak a vizsgálatokra és szűrésre várakozók között, és gyakran elhagyták a támaszpontot is. Már öt napja tartózkodtak a helyszínen, amikor kiképzést kaptak. Az egészségügyiek jelezték aggodalmaikat a szövetségi minisztériumnak, és nehezményezték azt is, hogy nem kapnak elegendő információt. Caitlin B. Oakley, a minisztérium helyettes államtitkára közölte: tudomásul vették a bejelentést, és mivel minden ilyen jellegű információt “nagyon komolyan” vesznek, hamarosan ki is vizsgálják az ügyet.
Kaliforniában péntek este bejelentették, hogy újabb olyan beteget diagnosztizáltak, aki egyáltalán nem járt külföldön, az Egyesült Államokon belül sem utazgatott, és más koronavírussal diagnosztizált pácienssel sem érintkezett. Az illető egy idősebb asszony, aki Kalifornia Santa Clara megyéjében él. Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) péntek esti közleménye szerint az Egyesült Államokban 63 páciensnél állapították meg a fertőzést, köztük van az a 43 ember is, akit a Japán partjainál veszteglő Diamond Princess üdülőhajóról szállított haza charterjárattal az amerikai kormány. Az amerikai külügyminisztérium péntek este közleményt adott ki, amelyben eltanácsolta olaszországi utazástól az amerikaiakat és nemcsak a koronavírusos fertőzés sújtotta Lombardia vagy Veneto tartományra szólóan, hanem egész Itáliára kiterjedően.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS