Futótűzként terjedtek világszerte a hajmeresztő összeesküvés-elméletek és álhírek a járványhelyzet idején. Sokan az 5G-adótornyok és a koronavírus terjedése között vélnek összefüggést felfedezni, míg mások úgy vélik, a hírszerzés és a gyógyszergyárak már alig várják, hogy a lakosság széles körben beoltassa magát, hiszen így az oltással együtt az emberekbe ültethetik a mikrochipeket, amivel nyomon követhetővé válnak.
A hirado.hu cikkében több népszerű, a közösségi oldalakon sokak által megosztott álhírt gyűjtöttek csokorba.
Az 5G-adótornyokat okolják
Az új típusú koronavírus-járvány megihlette az álhírgyárosokat, akik immáron a vuhani 5G-adótornyok és a koronavírus terjedése között vélnek összefüggést felfedezni, pedig a koronavírus számos olyan országban is jelen van, ahol még egyáltalán nincs kiépítve az ötödik generációs hálózat. Ráadásul nem a koronavírus „származási helyén”, a kínai Vuhanban épültek az első új generációs tornyok, hanem Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban. Arról sem érdemes megfeledkezni, hogy a Covid–19 cseppfertőzéssel terjed, az 5G pedig rádióhullámokkal- olvasható a hirado.hu cikkében. Az új adatátviteli technológia korunk egyik legfontosabb politikai, gazdasági és hatalmi eszköze, amelynek uralásáért kiélezett versenyt folytatnak a nagyhatalmak.
Nem járőröznek oroszlánok
A közösségi médiában villámgyorsan terjedt el az az álhír, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök több száz utcán „járőröző” oroszlánnal tartja fenn a kijárási korlátozást. A „hitelesség” kedvéért fotókat is mellékeltek a történethez, csakhogy gyorsan kiderült, hogy a fényképek 2016-ban Joha nesburgban, Dél-Afrikában készültek egy filmforgatás alatt.
Orwelli víziók
A járvány az oltásellenes konteók reneszánszát is elhozta. Az összeesküvés-hívők szerint a hírszerzés és a gyógyszergyárak csak a megfelelő alkalmat várták arra, hogy a lakosság széles körben beoltassa magát, hiszen így az oltással együtt az emberekbe ültethetik a mikrochipeket, amivel nyomon követhetővé válnak. A Facebookon több ezer alkalommal osztották meg az álhírhez rendelt videót, amelyben az állítólagos chip látható, a felvétel azonban a kontextusból kiragadott. Az eredeti videó 2017-ben készült: egy wisconsini cég ajánlotta fel a dolgozói számára egy az ujjbegybe ültethető mikrochip használatát, amivel bejelentkezhetnek a számítógépükbe vagy aktiválhatják a fénymásolót.
A sör és a szappan is gyanús lett
Egy kora tavaszi közvélemény-kutatás szerint az amerikai sörfogyasztók 38 százaléka közölte, hogy semmilyen körülmények között nem vásárolna Corona márkájú sört, hiszen a koronavírusra asszociál a márkáról. A mexikói sörgyártó forgalma a járvány alatt be is esett, de ennek oka főként a gyár ideiglenes leállása, nem pedig a téves asszociációból fakadó kereslethiány. Egyes feltételezések szerint a szappangyártók érdeke a vírus terjedése. A szakemberek a gyakori kézmosásra szólították fel a lakosságot a járvány terjedésének megakadályozása, illetve lassítása érdekében, ezért értelemszerűen több szappan fogyott az átlagosnál.
Forrás: hirado.hu/Fotó: illusztráció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS