A halált okozó környezetszennyezések sorában a légszennyezés után a második helyen áll a környezeti zaj, amely a szív- és érrendszeri megbetegedések mellett az újabb vizsgálatok szerint a hormonháztartásra is negatív hatással lehet. A nemrégiben megújult magyarországi stratégiai zajtérkép kapcsán Berndt Mihály zajszakértő portálunknak elmondta: hazánkban minden harmadik, nagyvárosban élő ember ki van téve a zajártalomnak.
TIHANYI RITA – SUSÁNSZKY MÁTYÁS PÁL
Szemmel nem látható, mégis nagyon súlyos környezetszennyezési tényező a túlzott környezeti zaj, amely a második helyen áll a légszennyezés mögött. Kevésbé vizsgált egészségkárosító hatásai közé újabban az idegrendszeri, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések után már a cukorbetegséget, sőt, a mellrákot is odasorolják a kutatók. A portálunknak nyilatkozó Berndt Mihály zajszakértő videónkban többek között felhívta a figyelmet arra, hogy minden harmadik, nagyvárosban élő embert érint a túlzott zajterhelés. Mint hozzátette: a nemrégiben megújult stratégiai zajtérképek segítségével mindenki ellenőrizheti, milyen zajterhelés mellett él vagy dolgozik, illetve hogy milyen környezetbe készül költözni.
Mint arról nemrégiben beszámoltunk, a megújult stratégiai zajtérképek információi szerint a közúti közlekedés okozta lakossági érintettség nőtt, ugyanakkor a vasúti közlekedés okozta lakossági érintettség egyértelműen csökkent. Az érintett önkormányzatoknak stratégiai tervet kell kidolgozniuk a zajártalom csökkentésére.
A zajtáralom kapcsán általánosságban elmondható, hogy a 20-30 dB (decibel) feletti hang zavarja az alvást, a 40 dB-nél erősebb zajok ugyanakkor akár pszichés terhelést is eredményezhetnek, amelynek mértéke függ az egyén érzékenységétől. A 65 dB feletti zajok már okozhatnak magatartásbeli változásokat, zavarják a koncentárlóképességet, a beszédértést, általánosan a szellemi teljesítőképességet. Hosszú távon a zajártalom vezethet depresszióhoz és agresszivitáshoz is. Mivel a környezeti zaj stresszreakciókat vált ki az emberi szervezetben, hozzájárulhat a magas vérnyomás kialakulásához, a cukorbetegséghez és a szívinfarktushoz is. Több vizsgálat is igazolja az összefüggést a zajártalom és az érrendszeri, keringési megbetegedések között.
A zajszennyezés mértékéről a www.zajterkepek.hu oldaon találhat bővebb információkat.
Forrás/videó: PestiSrácok.hu; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS