Pesti Srácok

A legendás hokiedző 75 évesen újra a szülőföldjén dolgozik! – Vendégségben Székelyföldön, Kercsó Árpádnál (Exkluzív PS-riport!)

null

Februárban ünnepelte hetvenötödik születésnapját Kercsó Árpád. Amikor a magyar jégkorongsportot alapjaiban újjáépítő székelyföldi szakembert megkerestem egy hosszabb lélegzetvételű születésnapi beszélgetésre, azt ajánlotta, hogy ne akkor készítsünk interjút, hanem nyáron, amikor szívesen vendégül lát régi-új állomáshelyén, Székelyföldön, ahol közel ötven évvel ezelőtt, 1976-ban elkezdte edzői munkáját. Elvisz egykori munkahelyére, megmutatja a híres, Maros-parti jégpályát és megnézhetjük, miként dolgozik manapság, újdonsült tanítványaival, mert jeges edzést is tart a gyergyószentmiklósi jégcsarnokban. Egy ilyen lehetőséget nem lehetett kihagyni. Következzen most egy születésnapi interjút helyettesítő nagyriport a Gyergyói-medencéből, ahol Kercsó Árpád vendégei voltunk.

Elterelt útvonalon, komótosan halad az Intercity. Gyerekekkel utazva komfortosabb és kényelmesebb, mint a busz, s mivel mindkettő éjszakai járat, így a vonat mellett döntöttünk. Lassan pirkad, aminek örülök, mert legalább kezd derengeni valami a meseszép erdélyi tájból. Közeledünk a Felső-Maros-áttöréshez, s nekem felrémlik Wass Albert híres könyvének első bekezdése.

/Wass Albert: A funtineli boszorkány/

PestiSracok facebook image

Pontosan ezt látja ma is az itt vonatozó. A völgyben nem fér el más, csak a műút, a sziklás medrében zubogó Maros és a vonatsín. Ahol kissé kiszélesedik a völgy, ott sorjáznak a Wass Albert-regényből már jól ismert települések: Déda, Galonya, Ratosnya, Szalárd és Gödemesterháza. Az időnként váratlanul hajnali ködbe burkolódzó táj borzongatóan gyönyörű, éppen ugyanolyan, amint azt a híres székely-magyar író lejegyezte.

De nemcsak a táj nem változik. Van még valami, ami a régi: a székelyek hatalmas hokiimádata. Amit jól példáz, hogy bár még augusztus van, nyárutó, az edzések már gőzerővel zajlanak. Így amikor Kercsó Árpád meghívására útra kelünk, már előre tudjuk: nemcsak beszélgetni lesz módunk az interjúhoz, de jeges edzéseket is láthatunk, amiket a mai napig a mesteredző vezényel.

A Felső-Maros-áttörés még ma is megidézi a Wass Albert-regényekből visszaköszönő tájat. A szerző felvétele.
A Felső-Maros-áttörés még ma is megidézi a Wass Albert-regényekből visszaköszönő tájat. A szerző felvétele.

Reggel nyolc óra, Gyergyószentmiklós, vasútállomás. Kercsó Árpád már vár bennünket. Amint elhangoznak az ilyenkor szokásos kérdések – jól utaztunk-e, tudtunk-e pihenni az éppen fél napos vonatúton, stb. –, kezdetét veszi egy négynapos szabályszerű hokitúra. Az időjárás is a kedvünkre van, besegít, mert az itthoni közel negyven fokos tikkasztó hőség után Gyergyóban harmincon innen tetőzik a hőmérő higanyszála. Mindez kifejezetten kellemes, szinte már üdítőleg hat.

A korábbi magyar szövetségi kapitány, Kercsó Árpád egy ideje visszatért szülőföldjére. Mondhatni, hogy hosszas hányattatás után… Aktivitása a régi, és abban is a régi, hogy nemcsak a jégpályán, de azon kívül is ezer fokon izzik. Ember nem mondaná meg, hogy már hetvenöt éves, és nemcsak azért, mert amikor a jelenlegi kis játékosairól beszél, most is ott van a szemében a húsz-harminc évvel ezelőtti tűz, de azért is, mert sok ötvenes megirigyelhetné a vitalitását, tenni akarását.

Kercsó Árpád tanárként is jó emlékeket hagyott maga után

A Görgényi-havasok – azon belül is a Délhegy – lábánál fekvő Gyergyócsomafalvára megyünk. Megállunk a boltnál, ahol kisvártatva odalép egy idősebb hölgy és megkérdezi: Az úr Kercsó Árpád, úgy-e? Az igenlő válaszra felragyog az arca, bemutatkozik. Marikának hívják, mond néhány nevet is egykori osztálytársai közül, akiknek hallatán Kercsó Árpád arcán is felcsillan a felismerés. Érdeklődik a „tanár úr” hogyléte felől, örömmel nyugtázza a pozitív választ. Amig a mesteredző vásárol, mi nem szalasztjuk el az alkalmat, hogy kifaggassuk Marika nénit a „tanár úrról”.

A Köllő Miklós Általános Iskola Gyergyócsomafalván. Kercsó Árpád 1976 és 1982 között dolgozott itt testnevelő-tanárként, itteni tanítványai alkották a sikert sikerre halmozó helyi hokicsapatot. A szerző felvétele.
A Köllő Miklós Általános Iskola Gyergyócsomafalván. Kercsó Árpád 1976 és 1982 között dolgozott itt testnevelő-tanárként. Itteni tanítványai alkották a sikert sikerre halmozó helyi hokicsapatot, de nemcsak a volt játékosai emlékeznek rá jó szívvel. A szerző felvétele.

Visszaszállunk az autóba, Kercsó Árpád megmutatja az általános iskolát, ahol 1976 őszén, mint testnevelőtanár dolgozni kezdett. Ez az év alapvető fordulatot hozott a helyi gyermekhokiban is. Csapat persze már előtte is volt a Délhegy alján, hokizni vágyó lurkókban sem volt soha hiány. Ám az a szakmai munka, amellyel Kercsó Árpád foglalkozni kezdett a srácokkal, hamar kiugró eredményeket hozott. A mesteredző minden tekintetben visszatért az alapokhoz, ismét gyermekekkel foglalkozik, ismét Gyergyóban.

Van is lehetőségünk arra, hogy megismerjünk párat Kercsó Árpád hoki iránt elkötelezett barátai közül, máris érkezik az első, a korábban Gyergyószentmiklóson játszó Csiki Árpád, egykori csomafalvi Kercsó-tanítvány, aki érkezésünk hírére rögvest autóba ült, hogy kinyissa nekünk a helyi jégpályát.

A sok nagy csatát látott csomafalvi jégpálya, nyáron. Csak a jég hiányzik, a pálya valamennyi tartozéka várja a következő telet és a hokizó gyerkőcöket. A szerző felvétele.
A sok nagy csatát látott csomafalvi jégpálya, nyáron. Csak a jég hiányzik, a pálya valamennyi tartozéka várja a következő telet és a hokizó gyerkőcöket. A szerző felvétele.

Hallani már sokat hallottam a Csíkban és Gyergyóban falusi szinten is sok helyütt előforduló jégpályákról, de a látvány mégis lenyűgöz. Rögzített palánkkal körbe kerítve, amelyen látszanak a harmadvonalak és a gólvonalak, s bár a jég helyén most az aljzatként funkcionáló sóder van, alóla pedig kinőtt a növényzet, a fából ácsolt nézőtér, a fehérre meszelt öltözőépület és klubház, valamint az eredményjelző így is önmagáért beszél. Amikor 1977 karácsonyán a Ferencváros vendégszerepelt itt, akkor volt a nézőcsúcs, közel kétezren tolongtak a lelátókon és a palánk körül. Fenomenális hangulat lehetett.

„Ott, ahol a Maros vize messze földön kanyarog…”

A pálya mögött van a Maros és annak ártere, amelynek a jégpálya szempontjából is különleges jelentősége van. Hosszú éveken keresztül ennek a vize adta ugyanis a csomafalvi pálya természetes jegét. Amikor megérkeztek a fagyok, hajnalok hajnalán kalákában hordták fel a gyerekek a vizet vödrökben felönteni a pályát. A munkát természetesen Kercsó Árpád felügyelte.

A csomafalvi jégpálya klubháza kívülről, balra mellette a Maros medre, ahonnan a hokipálya természetes jege származott. A szerző felvétele.
A csomafalvi jégpálya klubháza kívülről, balra mellette a Maros medre, ahonnan a hokipálya természetes jege származott. A szerző felvétele.

Csomafalván – és a többi gyergyószéki településen is – a falu egyik zászlóshajója, képviselője volt a helyi gyerekek által alkotott hokicsapat. Hatalmas jégkorongélet volt ekkor errefelé. A Délhegy Kupa, a Bucsin Kupa, az Előre Kupa mind-mind helyi kezdeményezés volt, emellett rendkívül komoly rangja volt a Hargita Megyei Bajnokságnak, utóbbiban természetesen nemcsak Gyergyói-, de a Csíki-medence falvai, valamint a két nagyobb település, Gyergyószentmiklós és Csíkszereda csapatai is részt vettek. A csomafalvi szakmai munka színvonalát jól jellemzi, hogy a kupák legtöbbször idekerültek, sőt, az országos bajnokságban is letette a névjegyét a csapat.

Széles körű összefogás segíti a Jégvihart

Ezt az irigylésre méltó gyergyói gyermekhoki-életet igyekszik felvirágoztatni a Kercsó Árpád által már említett Jégvihar nevű egyesület. Már csak azért is, mert a hoki itt jóval több, mint sport: a helyi identitást jelentősen növelő, a közösséget pedig erősítő dolog.

S hogy milyenek ezek a bizonyos kercsói módszerek? Nyugodt szívvel kijelenthetők, hogy világszínvonalúak. Egyrészt azért mondhatjuk ezt, mert az eredmények önmagukért beszélnek. A magyar hoki 2008-as A-csoportba jutásakor az akkori csapat nagy része Kercsó Árpád tanítványa volt, de még az idei feljutók közül is akadt jó néhány olyan játékos – Hári, Galló vagy éppen Erdély –, aki egykoron dolgozott a székely-magyar tréner keze alatt.

Ketten a jelenlegi legügyesebb Kercsó-tanítványok közül: Sándor Kristóf (balra) és Csiki Balázs a legmagasabb szintre is eljuthat. A szerző felvétele.
Ketten a jelenlegi legügyesebb Kercsó-tanítványok közül: Sándor Kristóf (balra) és Csiki Balázs a legmagasabb szintre is eljuthat. A szerző felvétele.

A Finn Hokiegyetemen is tarthatna kurzust

Ám mielőtt a fentiek okán bárki elfogultságra gondolna, annak érdemes felidézni az utolsó gyergyói estén elhangzottakat. A Jégvihar egyik lelke és fő támogatója, Csata Székely Attila bennünket is meghívott arra a családi vacsorára, amely egyben fia, Csata Székely Levente búcsúvacsorája is volt. Utóbbi fiatalember ugyanis nyári szabadsága lejárta után indult vissza Németországba, ahol utánpótlás-edzőként dolgozik. A leghíresebb német utánpótlás-nevelő műhely, a Mannheim alkalmazásában áll, de korábban dolgozott a finn női válogatott mellett is, miközben diplomát szerzett az egyik legrangosabb hokiedzőképző intézet, a Finn Hokiegyetem hallgatójaként. Természetesen kikértük a szakmai véleményét Kercsó Árpádról.

Nem akármilyen minősítés Csata Székely Leventétől, akinek szakmai véleményére azért is érdemes odafigyelni, mert fiatal kora ellenére jelenleg ő az egyik legmagasabb szinten dolgozó magyar nemzetiségű utánpótlás-edző. Szavai láthatóan Kercsó Árpádot is meglepték, aki bár egyszer sem mondta ki, de érződött rajta, hogy valósággal menedékként tekint mostani, gyergyói munkájára, mert idehaza az anyaországban az utóbbi évtizedben nem igazán találta meg a helyét. Volt klub, ahol nem becsülték meg igazán, másutt az emberi oldal abszolút rendben volt, de ott meg a szakmai lehetőségek voltak korlátozottak.

Akár dicsér, akár korhol, a gyerkőcök isszák szavait

Gyergyóban viszont mindenben szabad kezet kapott, és érzékelhető, hogy a szülők részéről hatalmas tisztelet övezi a személyét. Két Kercsó Árpád által tartott edzést is volt szerencsénk végignézni. A klasszikus kercsói stílusjegyek itt is előjöttek.

Gyakorlatilag nincs holtidő, mindig kell valamit csinálniuk a lurkóknak. A foglalkozás rendkívül sokszínű, a korcsolyázást fejlesztő gyakorlatok éppúgy megvannak, mint a technikai feladatok, miközben természetesen az edzést záró játék a tréning koronája. Kercsó árgus szemekkel figyeli a történéseket, és azonnal jelzi, ha valami nem tetszik neki. Nemcsak korhol azonban, sok dicsérő, bátorító megjegyzés is elhangzik, igaz, a dicséreteket nem osztogatja csak úgy, azt ki kell érdemelni. Ennek ellenére sok az elismerő mondat, mert a gyerekek láthatóan isszák mesterük instrukcióit, és igyekeznek mindent a lehető legjobban végrehajtani.

Kercsó Árpád két gyakorlat közötti eligazítást tart a gyergyószentmiklósi jégcsarnokban tartott jeges edzésen 2024 augusztusában. A szerző felvétele.
Kercsó Árpád két gyakorlat közötti eligazítást tart a gyergyószentmiklósi jégcsarnokban tartott jeges edzésen 2024 augusztusában. A szerző felvétele.

„Úgy érzem, szakmailag most vagyok a csúcson!”

Bár a kerek születésnap kapcsán eredetileg elképzelt februári életút-interjú elmaradt, azért az így is adta magát, hogy búcsúzásként egyfajta mérlegvonást kérjünk Kercsó Árpádtól.

Elköszönünk vendéglátónktól, Kercsó Árpádtól a gyergyószentmiklósi vasútállomáson, jön a vonat Brassóból, amely visszahoz bennünket Erdélyországból az anyaországba, vagyis otthonról haza. Miközben szerelvényünk szép lassan elhagyja a Gyergyói-medencét, bambulok kifelé az ablakon. Leperegnek előttem a mögöttünk hagyott fantasztikus napok, de nem tudok elszakadni a gondolattól, hogy valahol szürreális ez az egész.

El kellett jönni hatszáz kilométerre Budapesttől, hogy dolgozni lássuk Kercsó Árpádot. Ezt a csodálatos sportágat Magyarországon új alapokra helyező szakember, a „szapporói hősök” nagy részének nevelőedzője – korántsem mellékesen, az egyedüli mesteredző a jégkorongedzők között – idehaza immáron hosszú ideje nem jut a szaktudásához méltó munkához. Ilyen gazdag a magyar hoki?

Vezető kép: Kercsó Árpád jégkorong-mesteredző a gyergyócsomafalvi jégpályán 2024 augusztusában. A szerző felvétele.

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.