Hozzászokhatunk, hogy se vége, se hossza a koronavírus-járvány és a védőoltások körüli szürreális és őrült elméleteknek. A legújabb, futótűzként terjedő elmebaj azonban nagy valószínűséggel felülmúl minden eddigit – számol be a hvg.hu.
Az oltásellenes, illetve oltásszkeptikus csoportok kreativitásai eddig sem ismertek különösebben határokat, igyekezetük azonban, hogy üzeneteiket minél szélesebb körben terjeszthessék, valóban határtalan. A portál rámutat, hogy az NBC News egy hosszabb beszámolójában arról írt: azok az amerikaiak, akik mostanra megbánták a vakcina felvételét, különféle trükkökkel igyekeznek megszabadulni tőle. Ezek közé tartozik a „méregtelenítő” fürdő, amelynek célja, hogy a szervezetbe került készítménnyel egyszerű mosdatással szabaduljon meg valaki. Az ilyesmi persze nem lehetséges. Néhány államban viszont olyannyira komolyan vették, hogy az emberek bóraxszal törölgetik a bőrüket.
A hvg.hu azonban emlékeztet, hogy ezt nem tanácsos megtenni, mivel ezt az anyagot a kártevők irtására is használják; embernél hányingert, görcsöket, hasmenést, fejfájást, gyengeséget és álmosságot okozhat, nagyobb mennyiségben pedig még nagyobb bajt. Az NBC News szerint a „tippeket” a közösségi médiában aktív oltásellenesek, illetve az alternatív „gyógyászat” képviselői terjesztik. Az egyik ilyen a TikTokon jelent meg először, de utána a Facebookon is önálló életre kelt – az adminoknak nem is szúrt szemet, a felvétel az ilyenkor indokolt, félretájékoztatásra alkalmas címke nélkül volt elérhető.
A félrevezető videókat általában olyanok tartják életben, akik nem rendelkeznek alapvető tudományos ismeretekkel. Az egyik gyakori félelem, hogy a vakcinában olyan alkatrészek találhatók, amikkel az ember tettei irányíthatóvá válnak. Nyilván ez sem igaz. A szakértők szerint a hasonló álhírek ellen azért is rendkívül nehéz védekezni, mert gyakran orvos végzettségűek is megosztják azokat, ami így táplálja a lakosság félelmét. A méregtelenítő fürdőt például egy Carrie Madej nevű belgyógyász is terjesztette. Az eredeti felvétel mostanra egyébként eltűnt a TikTokról, de a felhasználók által újraosztott változatok továbbra is terjednek – összegez a portál.
Forrás: hvg.hu; Fotó: MTI/Rosta Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS