A Törökország dél- és délkeleti részében bekövetkezett hétfői földrengések nyomán már legkevesebb 18 342 ember vesztette életét Törökországban. A sebesültek száma elérte a 74 242-t. Csütörtökön, a mentés negyedik napján 121 embert mentettek ki élve a romok alól.
A török sajtó az évszázad katasztrófájaként beszél a szerencsétlenségről. A mentési munkálatok 90. órájában hozták felszínre Hatay tartomány Samandag körzetében az eddigi legkisebb babát, egy 10 napos csecsemőt, valamint az édesanyját. Négy nappal a katasztrófa után a 10 napos kisfiút a déli Hatay tartományban található romos épületből hozták ki. Az újszülöttet hőtakaróba burkolták, majd a mentőautóban azonnali ellátást kapott. A tartomány Iskenderun körzetében a mentés 102. órájában egyszerre hat embert sikerült a kimenteni a romok alól.
Heroikus küzdelem egy 17 éves lány megmentéséért
Hatórás küzdelem után sikerült kimenteni csütörtök éjszaka a Karitász mentőmisszió tagjainak a közel négy napig romok közé szorult, 17 éves sérült lányt is. Több mint nyolc méter hosszú járaton tudták megközelíteni a sérült lányt, akit még a romok alatt elkezdtek ellátni, majd miután kiértek, rögtön átadták a török mentőszolgálatnak. A török katasztrófavédelem (AFAD) adatai szerint a külföldi egységeket is beleértve jelenleg 30 306 hivatásos dolgozik a romokon.
A kisegítő személyzettel együtt 121 128 ember vesz részt mentésben. Csütörtökön, a mentés negyedik napján 121 embert mentettek ki élve a romok alól. Az AFAD eddig 97 973 családi méretű sátrat állított fel a károsultak átmeneti ellátására. Murat Kurum török környezetvédelmi és városfejlesztési miniszter közlése szerint jelenleg 12 141 összeomlott vagy súlyosan megrongálódott épületről tudni a térségben. Ma a súlyosan érintett régióban a nappali hőmérséklet 1 és 10 Celsius-fok között alakul, míg az előttünk álló éjszaka –1 és –11 Celsius-fok közötti hőmérséklet várható. Övgün Ahmet Ercan, az Isztambuli Műszaki Egyetem geofizikaprofesszora pénteken a Twitteren azt írta, hogy még mintegy 200 ezer ember lehet a romok alatt, túlnyomó többségében halottak.
A magyar mentőalakulatok hősies küzdelmet folytatnak a romok alatt rekedt emberek kimentéséért
A Református Szeretetszolgálat nemrég újabb mentőcsapatot küldött Törökországba, a Katolikus Karitász pedig még február 7-én reggel indította el mentőmisszióját a Budapest Önkéntes Mentőszervezet és a Budapesti Tűzoltó Szövetség önkéntes tűzoltói közreműködésével a földrengés sújtotta Törökország déli részére. A csapathoz időközben utánpótlás is érkezett, így már 31 mentős és tűzoltó, valamint 6 keresőkutya alkotja a csapatot. A szerda esti, kahramanmarasi érkezését követően a keresőkutyás egységek az AFAD irányítása mellett azonnal bekapcsolódtak a túlélők utáni kutatásba, és azóta is több váltásban folyamatosan dolgoznak, esetenként párhuzamosan több rom átkutatásán is. Csütörtök reggelig összesen 10 helyszínen dolgoztak; az egyik épületnél 4, a többi épületben több mint 10 elhunyt személyt találtak. A csapat 0–24 órában, váltásokban kutat a túlélők után, amire az idő múlásával egyre kevesebb esély lesz. A földrengést követő negyedik nap után már kisebb csodaként élik meg a mentésben részt vevők, ha sikerül kimenteni valakit.
A Karitász országos központjában közben a humanitárius segítségnyújtást követő, hosszú távú segítségnyújtáson dolgoznak. Több ezer ember vesztette el otthonát, családtagjait, megélhetését, akiknek nagy szüksége van most egy nemzetközi összefogásra és humanitárius segélyszállítmányokra.
Az USA további segélyt küld Törökországnak és Szíriának
Az Egyesült Államok további 85 millió dollár (mintegy 32 milliárd forint) humanitárius segélyt juttat el Törökországba és Szíriába a hét eleji földrengések károsultjainak megsegítésére nemzetközi fejlesztési ügynökségén (USAID) keresztül – közölte csütörtökön az ügynökség. Az USAID bejelentése szerint az új forrásból az ügynökség humanitárius partnereit támogatják, amelyek a sürgősségi segélynyújtást végzik emberek milliói számára a hétfő hajnali földrengésekkel sújtott Törökországban és Szíriában. A támogatásból élelmiszert és a menekültek számára szállást biztosítanak, valamint téli ellátást nyújtanak, biztosítják az ivóvízellátást, és próbálják az alapvető higiéniai és egészségügyi szolgáltatást megoldani.
Az Egyesült Államok gyorsreagálású katasztrófaelhárító egysége (Disaster Assistance Response Team – DART) jelenleg 200 emberrel a törökországi Adiyaman, Adana és Ankara térségében dolgozik, köztük 160 kutató-mentő szakember 12 kutyával, valamint további szakemberek is segítenek a károk felmérésében és mentesítésében. A hétfőn bekövetkezett 7,8-as erősségű földrengésnek a legfrissebb adatok szerint több mint 20 ezer halálos áldozata és 75 ezer sérültje volt Törökország délkeleti és Szíria északi részében.
Forrás: MTI/index.hu; Vezető kép: Kahramanmaras, 2023. február 8. Az egyik áldozat keze egy összeomlott lakóház romjai között a délkelet-törökországi Kahramanmarasban 2023. február 8-án. Két nappal korábban több erős földrengés rázta meg Törökország délkeleti és Szíria északi részét, a legnagyobb rengés egyes mérések szerint a 7,8-as erősséget is elérte. Fotó: MTI/EPA/Sedat Suna
Facebook
Twitter
YouTube
RSS