A Politico névre hallgató brüsszeli propaganda- és hisztilap se kiköpni, se lenyelni nem tudja, hogy Andrzej Duda lengyel államfő Orbán Viktor szövetségesének (és barátjának, tanítványának – hogy idézzük a liberális narratívát), Mateusz Morawieckinek adta meg a kormányalakítás jogát. Legújabb cikkükben ezt a méltatlankodás mellett zombikormánynak nevezik, és azt fejtegetik, vajon életképesebb lesz-e az új kormány, mint egy házilégy. Eredetiségükről sokat elmond, hogy még ez a hasonlat sem igazán önálló fejlesztés.
A választások után a lengyel elnök Mateusz Morawieckit bízta a kormányalakítással, mivel a PiS nyerte a választásokat, jogállamokban pedig a győztes párt próbálhat meg először parlamenti többséget kovácsolni, és ennek nyomán kormányt alakítni. A Politico ezt a nyugaton már szokatlannak számító fordulatot így értelmezte:
Lengyelország zombikormánya létezésbe csoszog.
Itt azonban nem állnak meg: már jóslatokba bocsátkoznak és azt fejtegetik, vajon meddig lesz “életképes” a kormányzat. Szerintük addig, amíg egy házilégyé. Roppant eredeti a hasonlat – emlékezzünk csak a Daily Star salátatesztjére, amikor a brit miniszterelnök, Liz Truss és egy fejessaláta szavatossági idejét feszegették. Akkor a saláta nyert – most azért valószínű, hogy nem a házilégy fog. A Politico egyébként már a kezdetektől szkeptikus a kormányalakítással kapcsolatban, Duda döntését úgy kommentálták:
[Morawieckiék] hivatali ideje valószínűleg csak legfeljebb 14 nap lesz. Ennek oka, hogy Morawiecki és pártja, a Jog és Igazságosság (PiS) elvesztette az október 15-i parlamenti választásokat az ellenzéki pártok koalíciójával szemben.
A valóság ezzel szemben az, hogy a lengyel választáson a Jog és Igazságosság kapta a legtöbb szavazatot, ellenzéki koalíció pedig nem létezett. Illetve, amelyik létezett pártszövetség (Harmadik út) formájában, az alulmaradt Morawiecki pártjával szemben, és fel sem merült, hogy ők kaphatnák meg a kormányalakítás jogát.
Most Morawieckinek két hete van arra, hogy bemutassa programját a parlamentnek, és megpróbálja megszerezni a bizalmi szavazást. Ha – ami szinte biztosra vehető – ez nem sikerül, akkor a parlament megválasztja a miniszterelnök-jelöltet, ami lehetővé teszi Tusk számára, hogy visszatérjen a 2014-ben elhagyott tisztségébe
– fogalmaz a pesszimista brüsszeli lap.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA-PAP/Pawel Supernak
Facebook
Twitter
YouTube
RSS