Helyben kell segíteni a rászoruló menekülteknek – mondta a német szövetségi kormány nemzetközi fejlesztési együttműködésért felelős minisztere egy hétfői lapinterjúban, elutasítva az ellenzéki Zöldek azon javaslatát, hogy Németország fogadjon be Görögországban tartózkodó több ezer kiskorú menedékkérőt. Közben Horst Seehofer német szövetségi belügyminiszter a Bild című német lapnak hétfőn azt mondta, hogy “kritikus a migrációs helyzet a Nyugat-Balkánon, és a tél beálltával egyre inkább romlik”.
Gerd Müller a Passauer Neue Presse című lapnak azt mondta, hogy “a gyerekeknek helyben lehet és kell a legjobban segíteni”.
Ezt mutatja az afrikai menekülttáborok példája, amelyekben az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával (UNHCR) és a világszervezet Gyermekalapjával (UNICEF) gyorsan és hatékonyan segítenek a gyerekeknek
– mondta a bajor Keresztényszociális unió (CSU) politikusa. Hozzátette, hogy érthetetlennek tarja a görög és az európai uniós szervek tehetetlenségét. A menedékkérőket befogadó görögországi táborokban “tarthatatlan és embertelen állapotok uralkodnak”. A helyzet az utóbbi hónapokban vált súlyossá, és az Európai Unió “sajnos nem reagált”.
Nem hagyhatjuk cserben Görögországot, és nem várhatunk, amíg bekövetkezik a katasztrófa; Európának haladéktalanul és hathatósan segítenie kell a menekülthelyzet rendezésében
– mondta a miniszter. Az utóbbi hetekben először a Die Linke (Baloldal) nevű ellenzéki párt, majd az ugyancsak ellenzéki Zöldek követelték, hogy a szövetségi kormány a görögországi táborok súlyos helyzetére tekintettel vegyen át több ezer, felnőtt kísérő nélküli kiskorú menedékkérőt. A követelést legutóbb a Zöldek egyik társelnöke, Robert Habeck ismételte meg egy vasárnapi lapinterjúban, amelyben kiemelte, hogy “az emberiesség parancsa” azt diktálja, hogy a berlini vezetés a lehető leggyorsabban fogadjon be négyezer, Görögországban tartózkodó, felnőtt kísérő nélküli menedékkérő gyermeket. A gyermekek azonnali, feltételek nélküli és egyoldalú – az EU-s partnerekkel folytatandó egyeztetés nélküli – befogadásának gondolatát Gerd Müller mellett a kormányoldal számos további politikusa is elutasította, és az ellenzéki Szabad Demokrata Párt (FDP) részéről is bírálták.
Robert Habeck javaslata csupán egy karácsonyra időzített “PR-akció”, és nem a menekültek problémáinak felelősségteljes megoldását szolgálja
– mondta Linda Teuteberg, az FDP főtitkára. Hasonlóan fogalmazott a szövetségi belügyminisztérium szóvivője, Steve Alter is, aki a hétfői berlini kormányszóvivői tájékoztatón kérdésre válaszolva elmondta, hogy a tárcavezetőnek, Horst Seehofernek “nem szenteste előtt két nappal jutott eszébe”, hogy segíteni kellene a menekülteknek, hanem már régóta ezért dolgozik.
A német kormány elkötelezettségét jelzi az az 55 kamionnal Athénba eljuttatott segélyszállítmány is, amely mintegy tízezer Görögországban tartózkodó menedékkérő helyzetét javítja
– tette hozzá Ulrike Demmer helyettes kormányszóvivő, kiemelve, hogy Berlin továbbra is a menekültügy tartós és európai uniós szintű rendezését, az “európai megoldást” tartja a legfontosabbnak.
Az EU területére lépő menedékkérők ügyét Németország nem tudja megoldani egyoldalúan
– mondta a helyettes kormányszóvivő. Ugyanakkor Türingia tartomány kormánya, amelyet a Baloldal vezet, valamint a tartományi rangú Berlin kormánya, amelyet a szociáldemokraták (SPD), a Baloldal és a Zöldek koalíciója alkot, hétfőn ismét jelezte, hogy hajlandó befogadni Görögországban tartózkodó kiskorú menedékkérőket. Közben Horst Seehofer német szövetségi belügyminiszter a Bild című német lapnak hétfőn azt mondta: kritikus a migrációs helyzet a Nyugat-Balkánon, és a tél beálltával egyre inkább romlik. A Bild hírportálján közölt összeállítás szerint a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa kiemelte, hogy Németország nem hagyja magára a migráció gondjával az Európai Unió külső határán fekvő országokat.
A szövetségi katasztrófavédelmi szolgálat (Technisches Hilfswerk – THW) helyben nyújt sürgős segítséget
– mondta Horst Seehofer. A minisztert azzal összefüggésben kérdezték, hogy eljutott a laphoz a tárca egy belső használatra készült jelentése, amely szerint az úgynevezett balkáni migrációs útvonalon egyre több olyan ember tartózkodik, akik azzal a szándékkal érkeztek a térségbe, hogy eljussanak az Európai Unió nyugati részébe és menedékjogot szerezzenek. Görögországban az ilyen személyek részéről az idén december közepéig 69 500 illegális határátlépést regisztráltak, ami meghaladja a tavaly egész évben regisztrált 48 500-at. Azonban az érkezők számának emelkedése nem jár együtt a menedékjogi kérelmek számának emelkedésével, ami azt jelenti, hogy ezek az emberek tovább akarnak menni a balkáni migrációs útvonalon. A térség országaiban 2017-hez és 2018-hoz képest is emelkedett az illegális határátlépések száma – áll a bizalmas jelentésben, amely szerint nagyjából 13 ezer fő igyekszik az EU belseje felé a balkáni migrációs útvonalon. A német belügyminisztérium szervezésében a THW egy 18 szakértőből álló egységet küldött december elején Bosznia-Hercegovinába. A főváros, Szarajevó környékén fekvő Blazujnál építenek egy tábort, a többi között a víz-, és az energiaellátás kiépítésével foglalkoznak. A német kormány 663 ezer euróval (220 millió forint) támogatja a január végéig tartó küldetést – írta a Bild. Ugyancsak december elején a német belügyi tárca szervezésében 55 kamion érkezett Athénba, a többi között 750 meleg takaróval, csaknem 10 ezer matraccal, párnával és paplannal, ötezer tábori ággyal és 30 ezernél is több garnitúra ágyneművel megrakodva. A szállítmány értéke 1,56 millió euró, és a görög szigetekről a szárazföldre átszállított menedékkérők ellátását szolgálja.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS