Ursula von der Leyen német védelmi miniszter csütörtökön Bécsben felszólította az olasz kormányt, hogy ne sodorja veszélybe önkényes lépésekkel az EUNAVFOR Med (avagy Sophia) nevű európai uniós haditengerészeti missziót. Az olasz kormány korábban azért jelezte nemtetszését, mert az EU-s hajók által kimentett migránsokat – az elmúlt három évben mintegy 50 ezret – kivétel nélkül Olaszországba szállították.
Jelen esetben az uniós missziók hitelessége és megbízhatósága is kockán forog – figyelmeztetett von der Leyen az EU-tagországok védelmi minisztereinek kétnapos informális találkozóján. A Sophia misszió 2015 nyarán indult, elsődleges feladata a Líbiából kiinduló embercsempész-hálózatok megsemmisítése és a líbiai parti őrség kiképzése – emlékeztetett a német tárcavezető. Az elmúlt három évben azonban mintegy 50 ezer hajótöröttet is kimentettek a Földközi-tengerből, akiket kivétel nélkül Olaszországba szállítottak. Az olasz kormány kifogásolta, hogy egyedül viseli a misszió terheit, és a szabályok megváltoztatását követelte. Róma szerdán egy koordinációs központ létrehozását javasolta, amely elosztaná az uniós tagállamok között a Sophia művelet keretében kimentett migránsokat. Az olasz kabinet azzal fenyegetőzött, hogy lezárja kikötőit a misszióban részt vevő hajók előtt, ha nem teljesítik követeléseit. Az uniós tagországok egyelőre hajthatatlannak mutatkoznak a kérdésben, és azt emelték ki, hogy a Sophia mandátuma év végén úgyis lejár. Von der Leyen azt hangsúlyozta, hogy a migránsok elosztása nem a védelmi miniszterek, hanem a belügyi tárcavezetők, valamint az állam- és kormányfők hatáskörébe tartozik. Osztrák kollégája, Mario Kunasek is egyetértett vele, és hozzátette, Ausztria semleges közvetítőként kíván fellépni az ügyben.
Elisabetta Trenta olasz védelmi miniszter csalódottságát fejezte ki a bécsi találkozó eredménytelensége miatt. A tárcavezető az olasz sajtónak nyilatkozva kiemelte, nem volt semmi támogatottsága Róma javaslatának, hogy elfogadják a kikötőrotáció alapelvét, s újra megvitassák a Sophia misszió szabályait.
Bécsben nyílt és zárt ajtókra is leltem. Abban reménykedünk és bízunk, hogy valami még ma megváltozhat
– mondta Trenta arra utalva, hogy időközben megkezdődött az uniós tagországok külügyminisztereinek informális találkozója is, szintén Bécsben. Olaszországnak a Sophia küldetésből való lehetséges kivonulásával összefüggésben Trenta hangsúlyozta, megvizsgálják a kialakult helyzetet.
Minden ezzel kapcsolatos döntés csak az olasz kormánnyal és Giuseppe Conte kormányfővel egyeztetve hozható meg
– tette hozzá. Trenta mások mellett kétoldalú megbeszéléseket folytatott Michael Farrugia máltai belügy- és nemzetbiztonsági miniszterrel és Florence Parly francia védelmi tárcavezetővel. Időközben Matteo Salvini olasz belügyminiszter is felszólalt az EuNavforMed küldetéssel kapcsolatban, s Olaszország kilépésével fenyegetett, amennyiben uniós partnerei nem támogatják Róma javaslatát.
Amennyiben ismételten nemleges választ kapunk, úgy felülvizsgáljuk, akarunk-e továbbra is pénzt költeni egy misszióra, amely csak papíron nemzetközi
– hangoztatta a bevándorlásellenes olasz Liga kormánypárt vezetője velencei sajtótájékoztatóján.
Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint a Sophia kiemelten fontos az EU számára az embercsempészet elleni harcban. A misszió körüli viták megoldása érdekében Mogherini konstruktív hozzáállást és felelősségvállalást kért mindenkitől. A tisztségviselő az egyértelmű szabályozás és a szolidaritás fontosságát hangsúlyozta a megmentett migránsok elosztását illetően. A védelmi miniszterek ülésén szóba került az az osztrák felvetés, amely szerint a rendőrség mellett a hadsereg tagjai is beszállhatnának ideiglenesen a határvédelmi feladatok ellátásába. A javaslatot több ország kedvezően fogadta – állította Kunasek.
A német védelmi miniszter azonban nem lelkesedett az osztrák felvetésért. A határvédelem a rendőrség és a Frontex uniós határvédelmi ügynökség feladata
– mutatott rá.
Forrás/fotó: MTI; a kép illusztráció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS