Talán az őszödi beszéd kiszivárgásának aktuális évfordulója, talán a közelmúltban bejelentett pártalakulások, talán a szüreti időszakhoz szervesen kapcsolódó, szükségszerű borozgatás tette, nem tudni, mindenesetre tény, hogy az ellenzék vezetője, Gyurcsány Ferenc több, mint meglepő kijelentésekre ragadtatta magát. A HVG számára adott interjúban ugyanis nem kevesebbet állított, minthogy visszatérésre készül, ráadásul nem egy vagy két ciklusra, hanem egyenesen ötre. Húsz évet kíván ugyanis a hatalomban tölteni, hogy helyrehozza mindazt, amit az Orbán-kormány – szerinte – elrontott…
Hiába telt el immáron tizenhét év az elhíresült őszödi beszéd napvilágra kerülése óta, ez mind a mai napig témát szolgáltat a honi közélet számára. Teljes joggal van ez így, hiszen a beszéd „elkövetője” ma is szerves része a hazai politikának, sőt, egyértelműen kijelenthető, hogy ő az ellenzék vezetője. Mindez önmagában is lesújtó képet fest a honi ellenzékről, hiszen nehéz pozitív értékelést adni egy olyan társaságról, amelyik bő másfél évtized elteltével sem volt képes túlhaladni és végérvényesen maga mögött hagyni Gyurcsányt.
Az egykori miniszterelnök pedig pontosan érzi, tudja, hogy ki a főnök az ellenzéki térfélen. Ám a mostani megnyilvánulása mégis merőben új az eddigiekhez képest. Azt ugyanis már eddig is megszokhattuk, hogy az ellenzéki oldalon rendre utasítja más pártok politikusait, gond nélkül lebegteti a támogatás megvonását az egyébként is kézben tartott főpolgármestertől, ám ezek a megnyilatkozások többnyire saját térfélen belül maradtak. Sőt, a legutóbbi választások előtt váltig hangoztatta, hogy ha nyerne is az ellenzéki összefogás, ő bizony kizárólag csak mezei képviselő lesz, legfeljebb DK-s frakcióvezető, de semmiképpen nem tör kormányzati pozíciókra.
Jóllehet, ezt aligha hitte el neki bárki is, azért mégiscsak elmondható, hogy ez a HVG-s interjú egyfajta átlépése a Rubiconnak. Gyurcsány Ferenc ugyanis az eddigi ál-rejtőzködés és megjátszott háttérbe vonulás után ismét nyilvánvalóvá tette saját hatalmi törekvését, amely ráadásul érthetetlen megalomániával, de legalábbis alap nélküli önbizalommal párosult.
Mert hát valljuk meg: több, mint erőteljes önbizalom szükséges ahhoz, hogy egy olyan párt vezetője, aki minden népszerűségi listán tökutolsó, és akinek pártja – hasonlóan a saját szemétdombján uralkodó nagy hangú kakashoz – csak a rendkívül szétszabdalt ellenzéki térfélen tud vezető tényező lenni, olyan célt fogalmazzon meg, miszerint húsz évre akar kormányra kerülni…
Bármennyire hihetetlennek hangzik is Gyurcsány terve, történelmünk arra int és tanít bennünket, hogy semmilyen körülmények között nem szabad alábecsülni senkit, még akkor sem, ha látszólag semmi esélye nyerni, mert óriási az elutasítottsága. 1945 őszén a jobboldali, keresztény kisgazdapárt hatalmas, 57 százalékos győzelmet aratott. A második világégés után voltunk, és a magyarság egyértelmű jelzést küldött mindenkinek, hogy milyen úton kíván elindulni. A kommunisták – hátuk mögött az itt állomásozó szovjetekkel és a Szövetséges Ellenőrző Bizottsággal – mindössze ennek kevesebb, mint az egyharmadát, alig 17 százalékot. Körülbelül annyit, amennyit ma a DK kapna… Mégis: az idegen szuronyok hathatós támogatásával a kommunisták kormányzó párt lettek, majd alig három év – és közte egy kékcédulás csalás, valamint ellenfeleik szétbomlasztása – után teljhatalmat szereztek. A következményeket ismerjük…
Ami az ellenzéki oldal leszalámizását illeti, abban Gyurcsány máris hű követője szellemi elődeinek, hiszen részben annak köszönheti vezető szerepét a másik térfélen, hogy pozíciókkal, ígérgetésekkel, meg ki tudja még, mivel, sokakat átcsábított, elszipkázott a rivális pártoktól. Ami pedig a külső segítséget illeti, ne legyen kétségünk: Gyurcsány és bandája éppúgy megkapna minden segítséget külföldről, ahogyan a kommunisták kapták az 1940-es évek második felében.
Éppen ezért, ha Gyurcsány Ferenc a hatalom igézetétől megbabonázva saját uralmát vizionálja, nem árt résen lenni. Különösen igaz ez akkor, ha húsz évig tartó regnálást tervez, mert ha visszaemlékezünk, alig két év hatalom után vérfürdő és szemkilövetés következett, majd újabb három év elteltével totális káoszt és gazdasági krachot hagyott maga után. Jobb nem is belegondolni, hogy mivé lenne édes hazánk, ha ez az ember húsz évre a kormányrúdhoz kerülne…
Amúgy, ha már Gyurcsány húsz évet emleget, végső soron ezzel a húsz évvel egyet tudnánk érteni… Csak a jellegét tekintve egy kicsit más konstellációban…
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS