
Elsősorban az első félidőben mutatott jobb játékával Olaszország 2–1-re legyőzte Magyarországot a Cesenában lejátszott Nemzetek Ligája-mérkőzésen. Válogatottunknak az angolok elleni pompás játékot nem sikerült megismételnie, de a regnáló Európa-bajnok ellen is tisztesen helytállt. Folytatás szombaton, Németország ellen a Puskás Arénában.
Magyar szempontból különleges előzmények után került sor Cesenában az Olaszország–Magyarország Nemzetek Ligája-mérkőzés, hiszen válogatottunk szombaton, a Puskás Arénában hatvan év után ismét legyőzte Angliát, méghozzá harmincötezer gyermek buzdításától hajtva. Olaszország esetében ugyanakkor kevésbé voltak jók az előjelek, hiszen múlt hét közepén bántóan sima vereséget szenvedtek Argentína ellen, ahol az eredmény (0–3) nem is tükrözte igazán a játék képét, és a hétvégén, Németország ellen a Nemzetek Ligájában sem igazán játszottak jól. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy bár Roberto Mancini olasz kapitány erőteljes fiatalításba kezdett, azért az azzurrik mégis csak az Európa-bajnoki cím védői.
A házigazdák a Donnarumma – Calabria, Mancini, Bastoni, Spinazzola – Pellegrini, Cristante, Barella – Politano, Gnonto – Raspadori felállásban, a mieink pedig a Dibusz – Lang, Orbán, Szalai Attila – Nego, Nagy Ádám, Schäfer, Nagy Zsolt – Sallai, Szoboszlai – Szalai Ádám összeállításban kezdtek, amelyből látható, hogy Marco Rossi magyar kapitány – aki először meccselt szülőhazája ellen – csak a kapusposzton változtatott az Anglia ellen kiválóan játszó kezdőcsapatán. Igaz, nem is volt oka arra, hogy felforgassa a csapatot, hiszen kiválóan játszottunk a szigetországiak ellen.

A magyar válogatott kezdőcsapata Cesenában. Fotó: MTI/Illyés Tibor
A mérkőzés az olaszok kezdték lendületesebben, több megugrással is veszélyeztették a kapunkat, ám gólhelyzetet nem tudtak kialakítani. Az első percek után kiszabadultunk a nyomás alól és előbb szögletet rúghattunk, majd a 11. percben szabadrúgáshoz jutottunk 17 méterre az olasz kaputól. Szoboszlai lövése elhalt a sorfalban, és a duplázás is levágódott. Az esetet kézgyanú miatt visszanézte a videóbíró, ám nem kaptunk büntetőt. Mindenesetre a némi olasz fölény ellenére egyáltalán nem játszottunk alárendelt szerepet, sőt, időnkénti megiramodásainkban rendre ott volt a veszély.
A 25. percben gyönyörű támadás végén Sallai Roland lőtt laposan, remekül, Donnarummának minden tudására szüksége volt, hogy hárítani tudjon. A szöglet után sajnos nem alakult ki újabb helyzet, de az első kiváló lövésünket elkönyvelhettük. Mint ahogyan azt is érzékelhettük, hogy a svájci sípmester, Schärer meglehetős nagyvonalúsággal vezette a mérkőzést, több szabálytalannak tűnő szerelésnél is gond nélkül továbbot intett.
A 30. percben vezetést szereztek az olaszok. Spinazzola viharzott el a bal szélen, pontos beadása után Barella kilőtte a jobb felső sarkot (1-0). Dibusz repült a labdáért, ujjheggyel még bele is ért, de nem védhette a jól helyezett, erős lövést. A részét az Eb-győzelemből is vastagon kivevő Inter-csillagnak ez volt a nyolcadik gólja az azúrkék mezben.
A gól után kevéssel Politano újból veszélyeztetett, de szerencsére ebből nem született gól. Az olasz csapat továbbra is igyekezett nyomást gyakorolni csapatunkra és sikerült is átvenniük a játék irányítását, akadtak helyzeteik, szögletük és veszélyes beadásuk is, de megúsztuk kapott gól nélkül ezeket a perceket. A 38. percben Sallai ívelt be kiválóan ballal középre, de Szalai Ádám lába alatt elcsúszott a labda.

Marco Rossi magyar szövetségi kapitány először mérkőzött szülőhazája válogatottja ellen. Fotó: MTI/Illyés Tibor
A 43. percben hatalmas helyzetet hagytak ki az olaszok. Pellegrini ugrott ki középen, senkitől sem zavartatva lőhetett is volna, ő azonban önzetlenül a középütt érkező Gnonto elé továbbított, aki elől Nego hatalmasat mentve felszabadított. Sajnos azonban így is két gólos hátrányban mentünk a szünetre, mert a 45. percben Politano elfutott a jobb szélen, lapos beadása elment a védőink lábai között és a középen érkező Pellegrini középről, kapásból laposan a hálóba lőtt (2–0).
A szünetben egyik kapitány sem cserélt, igaz, erre inkább Marco Rossinak lett volna oka. A kapuk előtt felváltva adódtak lehetőségek, s bár az olaszok közelebb álltak a gólhoz – Politano lövése a felső lécről vágódott le –, mi is tudtunk veszélyeztetni. Az 57. percben cserélt először Rossi mester: Nego és Nagy Ádám jöttek le, helyükön Fiola és Styles folytatta. Fiolától a jobb oldali védekezésünk megerősítését, Stylestól pedig a középpálya stabilizálását várhattuk.
A két csere azonban ennél többre vállalkozott, csakhamar összehozta a szépítő gólunkat. A 61. percben Styles ugratta ki kiváló ütemben a jobb szélen megiramodó Fiolát, akinek erős, lapos beadásába rosszul ért bele a menteni igyekvő Mancini, és a labda a kapu bal oldalába vágódott (2–1). Megvolt tehát a szépítés. A 64. percben Barella sárgát kapott Szalai Ádám felvágásáért, majd Mancini is meglépte első cseréjét: Locatellit küldte a pályára a második olasz találatot jegyző Pellegrini helyett.
A 70. percben egy szöglet után Orbán lőtt takarásból kapura, sajnos épp Donnarumma kezébe. Egy perccel később Schäfer sárga lapja miatt lehettünk szomorúak, ezzel ugyanis a kiváló középpályás biztosan kihagyja majd a Németország elleni meccset eltiltás miatt. Mancini újabb cserékkel igyekezett frissíteni csapatán – Belotti és Dimarco állt be –, majd Rossi is változtatott, Bolla váltotta a sokat dolgozó Nagy Zsoltot. A mérkőzés hajrájában Marco Rossi még újoncot is avatott, Vancsa Zalán debütált a felnőtt válogatottban, és beállt Ádám Martin is, ám sajnos egyikük sem tudott egyenlíteni.

Nagy Zsolt (fehér mezben) ezúttal is brusztolt, küzdött, de gyakran nem bírt az olaszok jobbszélsőjével. Fotó: MTI/Illyés Tibor
Összességében az első félidőben mutatott játék alapján Olaszország rászolgált a győzelemre, de a második félidőre magára találó és bátrabban támadó, többet kezdeményező magyar válogatott sem vallott szégyent. A felejthetetlen angol-verés utáni újabb csoda elmaradt, de szombaton ismét lesz alkalom nagyot alkotni: Németország vizitál majd a Puskás Arénában.
Vezető kép: MTI/Illyés Tibor
politikai koszfészek
2022-06-10 at 14:01
nem tudom, melyik nevet használjam2022-06-08 at 03:38
Látom, hogy jogos a kérdés, hogy mit keres a válogatottban Szalai Á. Rossinak elromlott a szeme?
Mundungus Fletcher
2022-06-08 at 20:53
sajjnos csak portásunk volt nem kapusunk. Tibusz az első gólnál csak simogatta a lasztit. Azt a emelést öreganyám cigivel a szájjába csöcsre veszi röhögve. Tinusz meg torokra vette mind egy brét.
Mekkelek
2022-06-08 at 14:02
Senki sem térdelt, úgyhogy mindenki rasszista volt a stadionban.
Gyurcsev Klárenc
2022-06-08 at 12:34
A fiúk után az apák is bemutatkoztak. Ráadásul a Miniszterelnök úr jelenlétében. Ráadásul ehhez még tolmács sem kell az olaszoknak.
És előttem szólók, nem csak maguknak ártanak vele, hanem az egész magyarságnak, mert a nyugat igazolva látja minden fóbiáját ezen keresztül.
Mi papolunk a l’sport pour l’sport-ról?!
Ki kell szűrni a szalonképtelen huligánokat! Fekete listára a fekete polósokat!
Vladtepesch
2022-06-08 at 10:08
A politikához, a lecsóhoz/halászléhez, a futballhoz mindenki ért.
Én a kivétel vagyok.
Simán csak néztem a meccset – ami nem volt rossz, túl jó sem -, és megállapítottam, hogy – szerintem – nálunk az volt a baj, hogy a támadásainkat saját magunk bénáztuk el.
Pontatlan passzok tucatjaival, eladott labdákkal, és aztán a kapura lövésnél harmatgyenge lövésekkel.
Szerintem – mondom: szerintem, és aki a nem ért a futballhoz, legfeljebb annyit, hogy fiatal koromban magam is sokat fociztam a grundon – azt kéne szombatig gyakorolni, hogy felfut egy játékos, az ellenfél térfelének kb első harmadáig, ekkor a másik oldalról átadnak neki egy labdát, amit azonnal – tehát kapásból!!! – kapura kell rúgnia, de úgy, hogy az a kapu valamelyik széle felé menjen.
Szerintem mondom: szerintem – nem lehet, nem szabad szarakodni a labda kezelésével, levételével, rúgni kell a kapura rögvájszt!
20-ból egy lövés, ha bejön, már nyert ügyünk van.
nem tudom, melyik nevet használjam
2022-06-08 at 03:38
Azt elfelejtettem, hogy miért is nem jó az olaszok ellen Szalai. Most az olaszok az emberfogásos taktikával játszanak, ezt csinálták a németek ellen is, és bejött nekik, döntetlenre hozták. Ellenünk még könnyebb dolguk volt ezzel. Szalaira ráállíthattak egy közepes képességű védőt, az is elboldogult vele, nem jelentett fenyegetést, cselezni nem tud olyan jól, ráadásul kicsit lassabb is, mint a német csatárok. Ezért nem működik az olaszok ellen az a taktika, aminek a részét képezi, hogy lefoglaljon embereket. Oda egy olyan ember kell, aki cselezni is tud, és van tempója, tud ritmust váltani. Szerintem legalább is.
nem tudom, melyik nevet használjam
2022-06-08 at 03:25
*30-340 az 30-40 akart lenni, mielőtt valaki beleköt, csak hiába javítja az ember a szöveget, valahogy bent maradnak hibák időnként.
nem tudom, melyik nevet használjam
2022-06-08 at 03:21
Ami azt illeti, sosem értettem, miért kerül a keretbe egy bajnokság, bármelyiké, éppen aktuális gólkirálya, ha csak 5 percet kap a mérkőzés legvégén, független attól, hogy mennyire égető szükség lenne egy gólra. Azzal is egyetértek, amit itt előttem írtak, hogy a szükséges cseréket illik legkésőbb a 70. percben megtenni. Nem a stúdióban szünetben értékelő szakértőre kell hallgatni, még ha nem is így volt valójában, hanem a meccs alakulását figyelembe véve. Nekem már a 30. percben az volt az érzésem, hogy az egy szem előretolt csatár csak lopja helyet mástól. Semmit nem tett hozzá a játékhoz. Szerintem az olaszok ellen nem illik a játékba. Mások ellen jó, de itt most semmit nem mutatott. Ha megszámolná valaki a labda érintéseit, és azok hasznosságát, akkor láthatná, mennyire feleslegesen lett fent hagyva egész a 85. percig. Az más kérdés, hogy Ádám Martinnak talán egy labdája volt azután, de ott már mindegy is volt kb.
Nem mondanám, hogy az olaszok annyira ellenünk készültek, hiszen ugyanezt a stílust hozták a németek ellen is. Felívelni a lassú védők mögé, ennyi. A többit a csatáraik megoldották. Nem olyan erős csapat, lehetett volna jobb eredmény is ellenük, de ahhoz támadóbb szellemben kell a csapatot pályára küldeni. Ki lehetne próbálni legközelebb olaszok ellen a szokásos csatár mellőzésével. Ő jó az angolokkal szemben, meg talán a németek ellen is jobban kijön a tehetsége. De adjunk már esélyt annak a gólvágónak, akit beválogattunk. Az a gólvágó meg adjon esélyt a labdának, hogy bejusson a kapuba. Nem hiszem el, hogy minden nemzetben aki már 50 válogatottságot elér, és csatár, az már olyan 30-340 gólnál jár. Itt meg a Szalainak van 25, vagy 26.
Ja, még valami. Az nagyon feltűnő volt, hogy amikor valaki jó labdát kapott a szélen, és egész közel helyezkedett a 16-oshoz, a többiek, mint a legyek, úgy szaladtak el tőle minél messzebb. Nem segíteni akartak a labda megtartásában, megjátszásában, hanem elmentek messzire, hogy ha lehet majd őrá passzolja oda valahogy, aztán valami lesz.
A szurkolókról meg már megírta más, amit el lehet mondani. Szépen szurkoltak, de azért vannak dolgok, amiket ha továbbra is csinálnak, maguknak ártanak vele. Nem a mi dolgunk ezen változtatni, de jó, ha észben tartják, hogyan viselkednek. Ez inkább jótanács, mint kifogás.
István Kopasz
2022-06-08 at 00:21
Komolyabb helyeken az indokolt cseréket már a 70.perc környékén meglépik az edzők! Nálunk is lenne indokolt csere a támadósorban középen.
moliere
2022-06-08 at 00:14
Habár voltak lehetőségeink, és nem volt rossz látni, hogy az olaszok a végén azért csak húzták az időt, hazai pályán, mert egy hiba, és oda két pontjuk, mégiscsak le kell szögezni néhány dolgot.
1. Az döbbenetes, hogy az olaszok mennyivel okosabb nép, mint az angolok.
2. Látható volt, hogy a 2:0 után nem akartak mindenáron komoly verést mérni ránk, és ez csak részben szólhat Rossinak, ez az olasz hagyomány. Ne alázd meg az ellenfeled, ha gyengébb (aznap)! Habár mi is erőre kaptunk a második félidőben.
3. Nincs elég játékosunk az adott posztokra, nincsenek még minőségi cseréink. Például nagyon jó lenne egy vérbeli kontracsatár (vagy kettő-három), aki lefut mindenkit, és gólveszélyes. Mi van Varga Kevinnel? Ezekre a meccsekre olyan játékos kell, nem pedig Ádám Martin, aki majd Andorra, Albánia, Észtország, Liechtenstein feltörésénél lehet hasznos. Persze hogy ne tenné be az ilyen gólkirályt egy kapitány? De ebben a sportágban futni is kell ám…
4. Szeretem én a kemény szurkolókat, és a hazámat is, és a kemény szurkolás nem annyira rossz dolog. Főleg ha szellemes, kemény betalálásokkal operál. Na az nem az, hogy ha az olasz fekszik a földön egy percet, és háromszáz BAROM elkezdi, hogy “cigányok! cigányok!”. Ez esszenciálisan fasság! Ha meg kitiltja őket az MLSZ (mert szerintem ennyi év után már név szerint tudja ha akarja, hogy kik ezek a faszok), akkor meg
1. buziemelesz
2. nincs ökle a Fidesznek, mert utcai cirkusz esetén ők a párt ökle ( 😀 )
3. nincs hangulat (igaz, hogy ilyen szar hangulatromboló és támadási felületet adó fasság sincs…)
.
Senki se lepődjön meg, ha a következő félév legfontosabb hazai meccsét (pl. olasz ellen hazai) zárt kapuk mögött játsszuk, vagy például szépen kizárnak minket egy versenysorozatból. Megint azt hisszük, hogy majd mi vagyunk a világ császárai. Mert vonulunk. Mert szurkolunk, mert feketében vagyunk. Csak időközönként meg lemegyünk IQ40 alá… MIÉRT?!!!!!!!!
(Mindig lesz egy CEU-s szarházi, aki már öt perc múlva sms-ezik, hogy íme a bizonyíték, angol felirattal, hogy megszegtük a próbaidőt.)