A fertőző betegségek mindig az életünk részei voltak és ez a jövőben is így lesz – hívta fel a figyelmet a tisztifőorvos. Müller Cecília elmondta továbbá, hogy Magyarországon is megjelent a majomhimlő, amit egy 38 éves férfinál diagnosztizáltak.
Müller Cecília a majomhimlővel kapcsolatban elmondta, hogy nehezen terjed az emberre, jellemzően az állatok között ismert a betegség. Ahhoz, hogy valaki elkapja a fertőzést, nagyon szoros kontaktus szükséges, mint például a szexuális együttlét, de nagyon ritkán tárgyakon keresztül is el lehet kani, például közös törölköző vagy ágynemű használatával. Ha megbetegszünk, először fej- és izomfájdalom, majd nyirokcsomó-duzzanat jelentkezik. Ezek után jelentkezhetnek a hólyagok: először az arcon, majd a tenyéren és a test többi részén. A betegség 2–4 hétig tart és kezeletlenül gyógyul. A hólyagok először pörkösödnek, majd leválnak. A betegség átadásával kapcsolatban azonban nem kell félni, nem terjed úgy, mint a koronavírus. Fontos viszont, hogy a beteg karanténban legyen, elkülönítve az egészséges emberektől. Az eddig ismert maximális lappangási idő 21 nap volt – mondta a tisztifőorvos. A betegség elleni védőoltással kapcsolatban kijelentette, hogy csak ott lehet indokolt, ahol nagyon sok beteg van. Itthon a feketehimlő elleni védőoltás áll rendelkezésre, ami a vizsgálatok szerint 85 százalékban véd a fertőzéssel szemben.
A koronavírusról Müller Cecília elmondta, hogy a szakma nagyja szerint kell némi esetszám-növekedésre számítani ősszel. Idehaza továbbra sincs jelen a BA.4-es és a BA.5-ös variáns.
Forrás: Index; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS