Teljes mértékben helyes koncepció az, amelyet a magyar kormány képvisel – emelte ki egy interjúban az orosz–ukrán konfliktus kapcsán Jeffrey Sachs amerikai közgazdász. A Columbia Egyetem professzora úgy látja, hogy az új együttműködéseké a jövő. Az interjút a miniszterelnök politikai igazgatója is megosztotta Facebook-oldalán. Orbán Balázs ebből azt emelte ki, hogy az amerikai közgazdász szerint „nem szabadna egy megosztott világban vergődnünk, ahol a katonai szövetségek határozzák meg, kivel üzletelünk, és ki ellen harcolunk”, most azonban „nyílt háború van Európában, és az USA és Kína ellentéte miatt nyílt háború veszélye fenyeget Kelet-Ázsiában is”.
Ez egy olyan háború, amelynek soha nem lett volna szabad kitörnie
– minderről Jeffrey Sachs amerikai közgazdász beszélt az ukrajnai háború következményeivel kapcsolatban adott interjúban, amelyet az Eurázsia című magazinnak adott. A Columbia Egyetem professzora szerint a konfliktus nem is történt volna meg, ha az Egyesült Államok jobban viselkedett volna, és ha az USA és Oroszország azt tette volna, amit 1992-től kezdve kellett volna tennie, vagyis kölcsönösen tiszteletteljes és együttműködő kapcsolatot alakított volna ki. Jeffrey Sachs kiemelte azt is, hogy a konnektivitás, amit a magyar kormány képvisel, először is abszolút helyes koncepció.
Ez az, ami békét és jólétet hoz, nemcsak Magyarországnak, hanem Európának és nyugat-ázsiai szomszédainak is. Magyarország Európa közepén van, közel a volt Szovjetunióhoz, a Fekete-tengerhez és a Földközi-tengerhez. Nagyszerű összekötő szerepet játszhat
– vélekedett a közgazdász, hozzátéve: reméli, hogy nemcsak Magyarország érti ezt meg, hanem Brüsszel is.
Az interjút a miniszterelnök politikai igazgatója is megosztotta Facebook-oldalán. Orbán Balázs ebből azt emelte ki, hogy az amerikai közgazdász szerint „nem szabadna egy megosztott világban vergődnünk, ahol a katonai szövetségek határozzák meg, kivel üzletelünk, és ki ellen harcolunk”, most azonban „nyílt háború van Európában, és az USA és Kína ellentéte miatt nyílt háború veszélye fenyeget Kelet-Ázsiában is”.
Azzal kapcsolatban, hogy a világ országainak túlnyomó része nem csatlakozott az Oroszország elleni nyugati szankciókhoz, a közgazdász úgy vélekedett: a világ nagy része széles körű gazdasági fejlődést és jólétet szeretne, normális kapcsolatokat a szomszédokkal, nem pedig egymással szemben álló blokkokat.
Különösen a fejlődő világ, amely az emberiség nagyjából hétnyolcadát teszi ki, szeretne felzárkózni a gazdasági életszínvonalban, és attól tart, hogy az USA megközelítése megosztja a világot, ahelyett, hogy olyan világgazdaságot tenne lehetővé, amelyben minden ország boldogulhat. (…) Washingtonnak még mindig megvan az az illúziója – de szerintem gyorsan eltűnik –, hogy valahogyan ő a globális vezető. De nem lehetsz globális vezető, ha a világ nagy része nem akar követni. És ez a fő lecke, amit az Egyesült Államok ebből a háborúból megtanul
– magyarázta Sachs. Arra is kitért, hogy szerinte a „demokráciaexportnak” nevezett amerikai külpolitikai törekvés mögött nem az amerikai nép áll, hanem egy „szűk pénzügyi, katonai és politikai elit”, ugyanakkor a „politikai osztály álláspontja nem feltétlenül a demokrácia exportjáról szól, hanem nagyrészt az amerikai hatalomról, arról a nézetről, hogy Amerikának kell a világ vezetőjének lennie”. Furcsának nevezte, hogy Európa teljesen az Egyesült Államok oldalára állt, a médiában és a politikában szinte az egész retorika az Egyesült Államok által meghatározott narratíva fenntartására irányul.
Eszerint ezt a háborút nem előzte meg provokáció, csak Oroszország okozta, sőt, egyetlen ember, aki birodalmat akar létrehozni, ennek semmi köze az Egyesült Államokhoz, és így tovább
– fejtette ki. Sachs meglepőnek tartja, hogy „az európaiak ezt mondják, mert nekik jobban kellene tudniuk”.
Tavaly decemberben Orbán Viktor és a politikai igazgatója, Orbán Balázs a Karmelita kolostorban látta vendégül Jeffrey Sachsot. A Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője, Havasi Bertalan által kiadott tájékoztatás szerint az ukrajnai háborúról beszélgettek, és egyetértettek az azonnali tűzszünet, illetve a béketárgyalások fontosságában, továbbá abban is, hogy a nyugati országoknak sokkal óvatosabban kellene eljárniuk az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás terén. „Orbán Viktor és Sachs professzor szerint a háború kiterjedését el kell kerülni, mielőtt valamilyen visszafordíthatatlan tragédia történne” – adta hírül akkori összefoglalójában az MTI.
Forrás: Index.hu; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS