Megduplázzák a tranzakciós illetéket, emelik a cégek távközlési adóját és a bányajáradékot, eho terheli a tőkejövedelmeket is – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Csökken az infláció, elmaradnak a tranzakciós illetékbevételek.
A magyar államnak nem szabad Málta sorsára jutnia – vagyis, hogy visszakerüljön az túlzottdeficit-eljárásba – mondta Giró-Szász András kormányszóvivő. A kormány két törvényjavaslatot nyújt be, a költségvetés módosítását és az adótörvények módosítását. A forint gyengüléssel, a tőzsde eséssel reagált a bejelentésre.
Az intézkedések egyik lényeges oka, hogy az edp-eljárás alól véglegesen kikerüljön Magyarország, illetve ellensúlyozni kell a csökkenő inflációt. Korábban 5,2 százalékos inflációval számolt a kormány, amit a konvergencia programban 3,1 százalékra csökkentettek, de még ennél alacsonyabb infláció is elképzelhető – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. (Emlékeztetőül: májusban is 2 százalék alatt volt a pénzromlási ütem.)
A kormány 6 ezrelékre emeli a tranzakciós illetéket a készpénzfelvételnél, és itt eltörölnék a felső korlátot, míg az átutalásoknál 2-ről 3 ezrelékre emelkedne az illeték, a felső, 6 ezer forintos korlát megtartásával – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. A kormány (pontosabban Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter vezette NGM) tranzakciós illetékből 301 milliárdot tervezett, ebből 52 milliárd folyt be márciusig, ami brutális elmaradás az elvárható mértékhez képest. Az intézkedéseket a Bankszövetséggel egyeztették, és a szervezet azokat jóváhagyta. További intézkedések között sorolta fel a vállalkozások által fizetett távközlési adó 2 forintról 3 forintra, valamint a bányajáradék 12-százalékról 16 százalékra emelését.
A kamatjövedelemeket 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás (eho) is terheli augusztustól, a 16 százalékos kamatadón túl. A legtöbb módosítás augusztus 1-jétől hatályba lép. Varga szerint nem a lakossági terhek nőnek, sem tranzakciós illetéknél, sem a távközlési adónál.
Forrás: MTI / Napi.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS