Németország megnyitotta az első liberális mecsetét – adja hírül a DailyMail.com, ahol a női, férfi, siíta, szunnita sőt akár meleg muszlimok is együtt imádkozhatnak, és senkinek nem kell burkát viselnie. Az Ibn Ruchd-Goethe imaház egy evangélikus templom harmadik emeletén kapott helyet. Seyran Ates, nőjogi aktivista, aki nyolc éve küzd egy liberális muszlim mecset létrehozásáért úgy nyilatkozott, ez egy megvalósult álom.
Mint arról a Daily Mail nemrégiben beszámolt, megnyitotta kapuit az első liberális mecset Németországban, ahol minden muszlim együtt imádkozhat nemre, szexuális irányultságra, vagy vallási ágra való tekintet nélkül. Az imahely – amely jelenleg, a Szent Jánosról elnevezett evangélikus templom harmadik emeletén kapott helyet – neve egyesíti az andalúz filozófus Ibn Rushd nevét a német író Goethe-jével. Az otthon jelenleg. Az mecset a remények szerint arra ösztönzi majd a siítákat és a szunnitákat, hogy hirdessék az egymás mellett élést. A portál arról is ír, Seyran Ates nőjogi aktivista, aki nyolc éve kampányol egy progresszív imahely létrehozása érdekében a megnyitó kapcsán úgy nyilatkozott, nem is lehetne ennél boldogabb, ez egy valóra vált álom. Mint fogalmazott,
oly sok iszlamista terrorcselekmény és oly sok gonoszság történt a vallásom nevében, hogy fontos, hogy mi modern liberális muszlimok is megmutassuk arcunkat a nyilvánosságnak.
Az arc eltakarása politikai állásfoglalás
Ates a sajtónak arról is beszélt, senkinek sem engedik a nikáb vagy a burka viselését egyrészt biztonsági okokból, másrészt úgy tartják, az arc eltakarásának semmi köze nincs a valláshoz, az inkább politikai állásfoglalás.
A Daily Mail felidézi, jelenleg több mint négy millió muzulmán él Németországban. Többségük Törökországból érkezett, de szép számmal jöttek a Balkánról, a Közel-Keletről és Észak-Afrikából is. A legnagyobb hullámban az 1960-as években érkeztek munkások Németországba, újjáépíteni a német gazdaságot a II. világháború után. Bár Németország eredeti szándéka szerint néhány év múlva visszaküldték volna ezeket a munkásokat, sokan mégis maradtak, sőt magukkal hozták családjaikat is. Ugyanakkor 2015 óta több mint egymillió menekültet fogadott be Németország, legtöbbjüket a háború sújtotta Szíriából, Irakból és Afganisztánból. A portál arról is ír, a német hagyományos keresztény közösség és a muszlim kisebbség között komplikált a kapcsolat. A keresztények fenyegetve érzik magukat az iszlám szélsőségesek által elkövetett németországi terrorcselekmények miatt. Általánossá váltak a razziák, a tiltó rendelkezések a radikális iszlám szervezetekkel szemben, valamint letartóztattak iszlám szélsőségeseket is.
Ahol nők is prédikálhatnak
Ates szerint az új mecset a liberalizmus helye lesz, ahol mindenkit szívesen látnak, és ahol mindenkit egyenlőnek tekintenek. A nőknek nem kell fejkendőt viselniük, sőt akár imámként is prédikálhatnak, vagy szólíthatják imára a híveket, akárcsak a férfiak.
Itt nem lesz demokráciaellenes gyűlölet-prédikáció
– hangsúlyozta, ehelyett a hívek kifejezhetik kétségeiket a saját vallásukkal szemben, így lehetőségük lesz értelemmel, ésszel fordulni a vallásuk felé a vak odaadás helyett. Ates ugyanakkor csak legyintett a konzervatívabb muszlimok irányából érkező potenciális fenyegetést vagy kritikát célzó kérdésre. Mint mondta, kapott ugyan pár üzenetet a közösségi oldalakon keresztül, de azok 95 százaléka is inkább szép és pozitív. Ates és kollégái abban bíznak, a jövőben igazi liberális mecset is épülhet több imaszobával az eltérő hívők számára, valamint beindul az egyetemi szintű oktatás liberális imámok, férfiak és nők számára.
Forrás: DailyMail.com; kezdőkép: apnews.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS