Alkotmányellenes a vízgazdálkodási törvény júliusban megszavazott módosítása – mondta ki Áder János köztársasági elnök indítványa nyomán az Alkotmánybíróság (Ab) szerdán közzétett határozatában. Mint arról portálunk is beszámolt, a törvénymódosítás hazánk felszín alatti vizeinek túlhasználatát és elszennyeződését is eredményezhette volna. Az AB arra is felhívta a figyelmet, hogy a kormány célja, azaz az állampolgárokat sújtó felesleges adminisztratív terhek csökkentése és az ellenőrzés hatékonyságának növelése más módon is megvalósítható.
Az államfő előzetes normakontrollra vonatkozó indítványa szerint alaptörvény-ellenes a megszavazott, de még ki nem hirdetett törvénymódosítás azon rendelkezése, amely szerint 80 méteres mélységig bejelentés és engedély nélkül létrehozható vízi létesítmény. A köztársasági elnök indítványában emlékeztet arra, hogy az alaptörvény a környezet megóvását célzó állami kötelezettségként rögzíti a már elért védettségi szintről való visszalépés tilalmát.
Az Ab alkotmányellenességet megállapító határozatának indoklásában rámutatott többek között arra, hogy az állam alaptörvényből fakadó kötelezettsége a felszín alatti vizek mennyiségi és minőségi védelme, valamint a vízhasználat jövő generációk érdekeit is figyelembe vevő szabályozása. A törvénymódosítás célja – az állampolgárokat sújtó felesleges adminisztratív terhek csökkentése és az ellenőrzés hatékonyságának növelése – más módon is elérhető. Az Ab döntése miatt a törvénymódosítás nem lép életbe.
Portálunk korábban megírta, Bándi Gyula ombudsman-helyettes, a jövő nemzedékek szószólója korábban arra hívta figyelmet, hogy a nemzeti vízvagyon védelme tekintetében aggályos a törvénymódosítás. Mint fogalmazott, a víz nemzeti kincs, a jövő nemzedékek életének is záloga. Míg az egyes energiahordozók helyettesíthetőek, a víz nem helyettesíthető semmi mással, a szó szoros értelmében az élet forrása. Hozzátette, hazánk felszín alatti vízkincsének mértéke – és különösen értéke – jóval felülmúlja azt, ahogy a közvélekedés jelenleg értékeli.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS