Szerda este az Alapjogokért Központ Migrációs kihívások az Amerikai Egyesült Államokban és Európában címmel tartott rendezvényt. Az eseményen Törcsi Péter a központ operatív igazgatója kiemelte, a magyar és amerikai konzervatívok között nem csak egy felületes jó viszony van, hanem igazi stratégiai együttműködést kezdett kialakítani. Sztáray Péter biztonságpolitikáért felelős államtitkár úgy fogalmazott, amikor korábban 500 ezer ember jött át a magyar határon, hosszú idő után a magyar társadalom egy komoly fenyegetéssel nézett szembe. Az eseményen Robert Law, az America First Policy Institute Belbiztonsági Központjának igazgatója elmondta, hogy a Biden-adminisztráció tevékenysége miatt 11 millió bevándorló érkezett az Egyesült Államokba 3 év alatt. A szakpolitikus szerint soha nem volt ilyen könnyű bejutni az országba, ez pedig a demokrata vezetés elhibázott szakpolitikai döntéseinek köszönhető.
Bármennyire is messze van Európa és az Egyesült Államok földrajzilag, nagyon hasonló, vagy ugyanazok a kihívások érik mindkét országot. Az európai és amerikai konzervatívok pedig hasonló válaszokat találnak ezekre a problémákra
– fogalmazott Törcsi Péter. Az Alapjogokért Központ operatív igazgatója emlékeztetett, hogy az Orbán-kormány azért épített határkerítést, hogy megvédje Európát és saját magát az illegális bevándorlóktól. Mint mondta, a magyar és amerikai konzervatívok között nem csak egy felületes jó viszony van, hanem igazi stratégiai együttműködés is elkezdett kialakulni. Hozzátette,
sokkal több van az Egyesült Államok és Magyarország között ami összeköt, mint ami szétválaszt. Reméljük, hogy nem csak névleg leszünk szövetségesek, a novemberi választások után, hanem egy valós szövetség fog kialakulni.
A migráció egy védőernyőt biztosít a terroristák számára
Sztáray Péter biztonságpolitikáért felelős államtitkár az eseményen hangsúlyozta, hogy most már évtizedes távlatban látható, hogy az illegális migráció milyen problémákkal jár. Mint mondta, az Egyesült Államokkal sok területen, ahol közös érdeke lenne Magyarországgal, a jelenlegi vezetéssel nem találják meg a közös pontokat. Az államtitkár emlékeztetett
az Egyesült Államok egy hagyományosan “bevándorló célpont ország”, ebből épült fel az USA imázsa. Viszont most napi szinten akár 10 ezer ember is be tud jutni mindenfajta ellenőrzés nélkül. Amikor 500 ezer ember átjött a magyar határon és nem vették figyelembe a szabályokat, hosszú idő után a magyar társadalom egy komoly fenyegetéssel nézett szembe
Sztáray Péter három pillért jelölt meg, ami meghatározza a menekült-politikát:
- meg kell védeni a külső határokat. “Schengeni országként kötelezettségeink vannak, amikor megépítettük a kerítést, nagyon kemény kritikákat kaptunk az Uniótól és más szövetségeseinktől, miközben őket is védtük. Magyarország továbbra sem célország, a migránsok tovább akarnak menni Nyugat-Európába.
- nem akkor kell eldönteni, hogy ki jogosult menekült státuszra, amikor már belépett az adott országba. Nagy különbség van migráns és migráns között. Egy bevándorló adott esetben már 4-5 biztonságos országon átjött, mire ideér Magyarország déli határához. Vagyis a Genfi-egyezmény alapján nem kaphatnának menekültjogot. Azonban például akik Ukrajnából jönnek, betartva a szabályokat, azoknak jár a segítség.
- “a segítséget kell odavinni, nem a problémát idehozni”. Példaként említette a Hungary Helps-programot, a csádi-missszió keretében egy humanitárius programot, amellyel segítséget lehet nyújtani egy adott országnak, a legfontosabb, hogy a külső határokat meg kell védeni, ezek alapján pedig látjuk, hogy az USA és MO közös probléma, de a jelenlegi adminisztráció
Az államtitkár felsorolta, hogy véleménye szerint mik a problémák az illegális migrációval. Elsőként említette a gazdasági károkat, ugyanis, hiszen nem tudja kezelni egy gazdaság, ha rendkívül rövid idő alatt, sokan telepednek le egy adott államban. A biztonsági problémák kapcsán az államtitkár megjegyezte,
látjuk az európai példákat, a közbiztonság folyamatosan romlik, a helyi rendőrök nem tudják fenntartani a rendet.
Sztáray Péter példaként említette a kulturális változásokat is. Mint mondta, “nem akarjuk, hogy 10-15 év alatt az 1100 éves magyar kultúra és a magyar társadalom jellege teljesen megváltozzon”. Az államtitkár emlékeztetett:
a migráció egy védőernyőt biztosít a terroristák számára, látható nyugat-európai országokban, hogy mi történik, ha nincs megfelelő ellenőrzés.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy antiszemitizmus elképesztően gyorsan terjed Európában. Mint mondta, Magyarországon zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben, és nem engedélyezettek az ezeket elősegítő tüntetések sem. Az államtitkár így zárta gondolatait:
Az Egyesült Államokkal nagyon jól tudnánk segíteni egymást. A Trump-kormány alatt nagyon hasonlóan gondolkodtak a politikusok, reméljük, hogy eljön egy olyan időszak, mikor az együttműködés ismét szoros lehet köztünk.
Robert Law, az America First Policy Institute Belbiztonsági Központjának igazgatója elmondta, nincs meglepve, hogy Trump milyen gyorsan megszerezte a republikánus jelöltséget. Szerinte egyedülálló helyzet, hogy a volt elnök, a jelenlegi elnökkel néz szembe egymással, majd reményét fejezte ki, hogy Trump sikerrel jár majd a választásokon.
A mi intézetünk egyfajta filozófiai gondolatot képvisel, miszerint hogyan is fog kinézni a második Trump-adminisztráció
– fogalmazott. Hozzátette, “vannak olyan tagjaink, akik korábban a Fehér Házban dolgoztak. Velük együtt arra készülünk, hogy kifelé is megmutassuk, milyen fontos céljai lesznek a következő adminisztrációnak”. Law szerint nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy nagyon masszív bürokrácia van az USA-ban, ami egyre csak nő. Az igazgató emlékeztetett, hogy az Egyesült Államokban a magánszférában kirúghatnak ha rosszul dolgozol, vagy magadtól is felmondhatsz. Azonban ha a föderális kormányt nézzük, akkor lehetetlen kirúgni valakit. Mint mondta, ha egyszer megkapta valaki a bizalmat, akkor nem lehet már mit tenni. A legbotrányosabbnak azt nevezte, hogy Biden elnök eltörölte azt a közigazgatási szabályozást, mely szerint elbocsáthatóvá vált az államapparátusból az a hivatalnok, akiről bebizonyosodott, hogy nem végezte jól a munkáját, a hibáit pedig orvosolni kellett.
2017-ben, mikor kevés illegális migráns jött az USA-ba, felismerték, hogy krízis lesz a közeljövőben. 50-80 ezer migráns lépte át a határainkat akkoriban, manapság ez már 200-300 ezer
– fogalmazott Law. Mint mondta, Trump elnök nagyon világos erőt mutatott, és figyelt azokra az országokra, amelyben nem tudtak megbízni, Emlékeztetett rá, hogy az USA a terrorizmus miatt szüntetett meg a kapcsolatokat bizonyos országokkal.
Példának okáért Hawaiira nehéz eljutni a migránsoknak, azonban a Trump által alkalmazott szakpolitika félre lett tolva, így ma már itt is megjelentek a bevándorlók.
Robert Law szerint az ellenfelei megpróbálták elérni azt, hogy Trump ne kerüljön még egyszer hatalomra, elmondása szerint a baloldal rengeteg perrel szervezetten próbálta ellehetetleníteni a volt elnököt.
Gyakorlatilag a szövetségi bevándorlási szakpolitikánkat próbálták akadályozni. Van ugyan elég ember a határ megvédésére, de a Biden-kormány őket csak arra használja, hogy a megállítás helyett menedzseljék a migrációt. Ebben nagy szerepet vállalnak Amerikában is azok az NGO szervezetek, amelyek előre megsúgják a migránsoknak, mit kell mondaniuk ahhoz, hogy vonat- vagy buszjegyet, illetve ellátást kaphassanak az amerikai adófizetők pénzén.
– fogalmazott. Law szerint a Biden adminisztráció alatt exponenciálisan rosszabb lett a migrációs helyzet. Mint mondta,
Biden 94 elnöki rendeletet hozott, amivel a Trump által bevezetett szakpolitikai intézkedéseket számolták fel.
Law kiemelte, az amerikai emberek azzal szembesültek, hogy elöntötték őket a migránsok. “Már nem tudják elfedni ezt az ügyet, most már egy valós problémával nézünk szembe.
És ezek után Trumpra próbálják tolni a felelősséget. A Trump által hozott törvények azt szolgálták, hogy biztonságosabb legyen az USA határa. Ez egy szakpolitikai és nem egy erőforrásbeli probléma. Az emberek nincsenek tisztában azzal, hogy a migráció hogyan döntik romba az országukat.
Az igazgató emlékeztetett, Obama elnök alatt az ő illetékes szaktitkára azt mondta, hogy napi 1000 migráns belépése az országba, már krízist jelent. Beszámolt továbbá az ún. Catch and Release törvényről, amely szerint az illegális migránsok megadják magukat a határőröknek, akik ahelyett, hogy visszaküldenék őket a mexikói hatóságoknak, szabadon engedik őket.
a migránsok kihasználják a kiskapukat, mert tudják, hogy működik a törvény.
Law kiemelte, “az volt a koncepció, hogy falat építünk a déli határra, de ezt Bidenék visszavontak. Vasbetonból magas falakt húztunk volna fel, minden elő volt készítve, azonban eladták az értékes nyersanyagokat és eszközöket, amik az amerikai emberek pénzéből lett finanszírozva”. Elmondta azt is, hogy már a demokrata párti nagyvárosok, New York és Chicago sem tudja már ellátni a nagy számban odaérkezett migránsokat, így előbb Biden elnök segítségét kérték, majd a Trump bevezette korábbi szabályokat próbálták leporolni és rögtönzésszerűen alkalmazni. Robert Law szerint tényleges határvédelem csak Texas államban folyik, de Biden elnök ezt is jogi úton támadta meg, ám egyelőre nem járt sikerrel.
Mintegy 11 millió ember jött be 3 év alatt, ebből 7 maradt nagyjából az országban. Ez egy világos jel a többi migráns számára, mert soha nem volt ilyen könnyű bejutni az országba. 170 különféle nemzetből jönnek be különféle emberek, ezt nem lehet kontrollálni.
– fogalmazott. Mint mondta, nagyon drága a határbiztositás, de felbecsülhetetlen érték, mikor a szuverenitás kérdéséről van szó. Robert Law szerint a demokraták mögött álló tőkés csoportok nagy hasznot húznak abból, hogy a beözönlő új munkaerő sokkal olcsóbban dolgozik nekik; másrészt új, majd nekik hálás szavazóbázist látnak a migránsokban. És mindezt annak a távlati, ideológiai elképzelésüknek a jegyében teszik, melynek révén egy ultraprogresszív országgá kívánják átformálni az Egyesült Államokat.
A tipikus illegális migrációs helyzet nagyon hasonló mindkét ország esetében, ezért tudunk egymásról példát venni, Trump hasonló irányba indult el, mint Magyarország. Az a baj, hogy a civil szervezetek egyre gyakrabban próbálják kijátszani a szabályokat. Abban reménykedünk, hogy majd mi is tudunk új ötleteket adni Magyarországnak, mivel hasonlóak a problémáink.
Fotó: Az Egyesült Államokba bejutni szándékozó, Haitiből és Hondurasban érkezett illegális bevándorlók várakoznak a mexikói Menekültügyi Bizottság irodája előtt a Chiapas állambeli Tapachula városban 2024. március 19-én. MTI/EPA-EFE/Juan Manuel Blanco
Facebook
Twitter
YouTube
RSS