Csepeli György, Gyurcsány Ferenc korábbi államtitkára nemrég az ellenzék egyik ismert showman-jének online adásában vendégeskedett, ahol több, a demokrácia és a parlamentarizmus keretei között nehezen értelmezhető,szélsőségesen antidemokratikus és anarchista gondolatának is hangot adott – írja a Tűzfalcsoport legújabb bejegyzésében.
A Gyurcsány-kormányokban szocializálódott exállamtitkár, szociálpszichológus, egyetemi tanár, az MTA doktora szerint ugyanis, a politikust kizárólag az különbözteti meg a bűnözőtől, hogy míg az előbbi jogszerűnek tartja, amit elkövet (példaként említve: „a gyilkosságot”), addig utóbbi azt jogszerűtlenül hajtja végre. A szociálpszichológus gondolatmenetében azt a következtetést vonja le, hogy egy ország vezetői és az erőszakos gyilkosok között csupán az differenciál, hogy „kinél van a jog”. Itt azonban nem áll meg, hanem a (közvetett) demokrácia vívmányait megkérdőjelezve, és azokat – illetve önmagában a politikai rendet – a bűnözés legalizálásával egyenlővé téve, rögzíti, hogy az uralom nélküli társadalmi rend a követendő együttélési alap, hiszen amennyiben „a népnél van a jog, akkor ez a lehetőség (bűnözés – a szerkesztő) elvész”.
Karácsonnyal is bizniszel
A jelenlegi főpolgármester személye sem áll távol tőle, hiszen 2008–2010 között a Miniszterelnöki Hivatalban töltött be felelős pozíciót, és szinte ugyanebben az időszakban Karácsony Gergely családi cége, a Social Report Bt. 25 millió forintnyi megbízást kapott a Gyurcsány-kormánytól 2006 és 2010 között. Csepeli György egyik nyilatkozatában arról is beszélt, hogy
Karácsony Gergely győzelmét csak remélte, azon pedig egyáltalán nem csodálkozott volna, ha Pikó Andrást egyenesen a gyűjtőbe viszik.
Magyarellenes megnyilvánulások
Csepeli elszabadult eszmefuttatásai akkor is antidemokratikusak és akceptálhatatlanok, ha az kvázi önreflexióként a – részvételével megvalósuló – 2006 és 2010 közötti, valóban negatívtapasztalatokból táplálkozik. A fenti okfejtés ugyanis az anarchista szemléletmód színtiszta megnyilvánulása, amely – az anarchisták értelmezésében – az „illegitim” jogi és parlamentáris uralomnak, vagyis a demokráciának, mint „elnyomó rendszernek” a felszámolásával szüntetné meg az „erőszakot legalizáló” állami intézményeket, és összességében a fennálló politikai rendet.
2006-ban, Gyurcsány Ferenc hivatalban lévő államtitkáraként (!) tette közzé – azóta már megszűnt – blogján azon bejegyzését, miszerint „a magyar nemzeti karaktertpesszimizmus, öngyűlölet, kishitűség, irigység, felelősség elhárítása, ötlettelenség és fantáziátlanság jellemzi”, amit álláspontja szerint egy szóban „barbarizmusként” lehet megfogalmazni. A történetet még megdöbbentőbbé teszi, hogy Csepelinek az állami közhivatal viselése melletti magvas gondolatai a New York-i Montclair Egyetemen, a magyar társadalomról szóló előadásából származtak.
Pár hónappal az ominózus esetet követően, ismét blogján esett neki a magyar nemzetnek, mondván, hogy Magyarország a mérete miatt nem alkalmas megfelelő számú alkotó értelmiség kinevelésére.
Majd egy interjúban úgy fogalmazott, hogy „a magyar emberek fejében nincs olyan morális mérce, mely eligazítaná őket abban, hogy mi a jó és mi a rossz, mi a helyes és mi a helytelen. […] Az anómia országa vagyunk, a közösségi normák nem rögzültek bennünk”.
Lesújtó véleményén később sem változtatott, sőt, a polgári-konzervatív oldal harmadszori kétharmados győzelmét követően egy, a „Még a halottaknak sem kegyelmeznek”címmel megjelent interjúban egyenesen kijelentette, hogy „az egyén autonómiája a magyarok szemében nem számít értéknek”, mitöbb, „a tudatosságnak sincs értéke a magyar társadalomban”.
Természetesen a 2006-os eseményekre is egészen másképp emlékszik vissza Gyurcsány embere, mint ahogyan azok történtek, például szerinte a rendőrök jogosan jártak el, a kormány csak kommunikációs hibát vétett.
A sajtó munkatársairól pedig az volt a véleménye államtitkárként, hogy
politikai államtitkárként viszonylag kevés dolgom volt a médiával. Időnként sorsom műveletlen, rossz külsejű, kóros és káros személyiségjegyekkel megvert, senkiházi tévériporterekkel, Index-munkatársakkal hozott össze, akik bornírt és ostoba módon, az ártás szándékával eltelve, tényleges mondanivalómat elhallgatva, egy-két kiragadott szóra redukálták azt, amit mondtam.
Forrás: Tűzfalcsoport, fotó: videókivágás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS