A gazdag országokban évente hétszázötvenmilliárd dollárnyi – kétszázkilencezer milliárd forintnyi – étel végzi a szemétben, az összegnek már a fele véget vetne a világ éhezésének – állapította meg David Beasley, az ENSZ Világélelmezési Programjának vezetője.
Világszerte az élelmiszer egyharmada elvész vagy szemétbe kerül; ez évente több, mint egymilliárd tonna, amelynek értéke csaknem egytrillió dollárnak felel meg az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete szerint. Ha a trend folytatódik, az ételhulladék mennyisége 2030-ra évente több, mint kétmilliárd tonnára növekedhet. Európában nyolcvannyolcmillió tonna étel kerül a szemétbe évente, melynek értéke mintegy negyvenhatezer milliárd forint. Az adatok szerint az összes gyümölcs, zöldség, gumós- és gyökértermés csaknem fele hulladékként végzi.
Világszerte ugyanakkor több, mint nyolcszázmillió millió ember éhezett a tavalyi adatok szerint, miközben minden évben a gazdag országok lakói csaknem annyi élelmiszert pazarolnak el, amennyi az Afrika Szaharától délre elterülő régiójának teljes élelmiszertermelése. A fejlődő országokban a veszteség negyven százaléka a betakarítást után, vagy a feldolgozáskor következik be, miközben az iparosodott országokban a veszteség több, mint negyven százaléka a boltokban és a fogyasztóknál kerül a szemétbe. Az Egyesült Államokban fejenként naponta átlagosan mintegy fél kilogramm ételt dobnak ki az emberek.
Forrás: MTI; Fotó: utajovobe.eu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS