Átláthatatlan a Migration Aid gazdálkodása – írta meg a Magyar Idők. A 2015-ben feltűnt szervezet eleinte jogi személyiséggel nem is rendelkezett, ezért különböző bankszámlákon gyűjtötték a pénzt. Az első néhány hónapban nagyjából húszmillió forintot gyűjthettek össze, azóta pedig ennek a sokszorosát.
Először a Vállalkozók Klubja Egyesület számlájára gyűjtöttek pénzt, melynek elnöke a Migration Aid-et kitaláló Ujhelyi Sándor volt. Ujhelyi később egy sajtómegkeresésre válaszul elmondta: ezzel a gyakorlattal néhány hét után a személyét ért támadások miatt felhagytak. Egy ideig párhuzamosan lehetett utalni a Vállalkozók Klubjának és a MigAid új Paypal-fiókjába.
2015-ben a Paypal-számlákon mozgó pénzeket a hatóságok nem tudták ellenőrizni, kivéve, ha a befolyó pénzt egy hazai bankszámlára utalta a felhasználó. Ezért a mai napig nem tudni, mennyi pénz érkezett be a Migration Aid Paypal-fiókjára, és így természetesen azt sem, hogy mire költötték el. A Vállalkozók Klubja pénzügyei ellenben megismerhetők, 2015-ös gazdasági beszámolójukból kiderül, hogy néhány hét alatt 785 ezer forintot kapott adományként a MigAid.
A harmadik lehetőség az utalni vágyóknak az indulást követő néhány hónapban a Robert Burns Nemzetközi Alapítvány számlája volt. A külföldi vezetésű, karitatív tevékenységek támogatására létrehozott szervezet nem vett részt a migránssegítő kampányban, csak a pénzt gyűjtötték a bankszámlájukon elkülönítve. Pénzügyi beszámolójuk szerint 14,907 millió forint érkezett így hozzájuk, amit teljes egészében tovább is utaltak.
A negyedik MigAid adománygyűjtő a Mikszáth Gyógyszertár az Egészségért Alapítvány. A patika a migrációs válság csúcsán aktívan támogatta orvosságokkal a krízis kezelésében részt vevő csoportokat, legyen szó akár a Katolikus Karitászról vagy az Országos Rendőr-főkapitányságról. Mivel a gazdálkodásukról szóló jelentésben mindezeket egyetlen sorban tüntették fel, utóbb már nem állapítható meg, hogy a menekültek támogatásaként elszámolt 12,194 millió forintból mennyit kapott a Migration Aid.
További adományozási opciók voltak a különböző internetes felületek, mint pl. a Indiegogo vagy a GoFundMe. Az előbbin 4251 dollár (akkori árfolyamon 1,1-1,2 millió forint), az utóbbin pedig 1300 euró (durván 400 ezer forint) folyt be hozzájuk.
A Migration Aid egykori szóvivője, Zsohár Zsuzsanna 2015-ben számtalanszor nyilatkozta, hogy jogi személyiség és bankszámla híján készpénzmentesen működnek, a pénzadományok nyomát azonban nem lehetett eltüntetni, és a bevételükkel soha sem számoltak el tételesen.
A Migration Aidet 2015. október 29-én jegyezték be Angliában Ltd.-ként (azaz korlátolt felelősségű társaság, kft.), nem alapítványként. 2016–2017-es bevételeiről semmilyen adat nincs, pedig folyamatosan kampányolnak az adományokért.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS