Bár egyes lapértesülések azt sugallták, hogy a Fidesz vezérkara és a párt gazdasági holdudvarának vezéralakjai között elsimultak a konfliktusok, Simicska Lajos és Nyerges Zsolt megtört, sőt, az utóbbi Canossát is járt Felcsúton, de a Magyar Nemzet cikkei „kremnológiai” szempontból mást sejtetnek. Egy hét alatt Orbán Viktor két kulcsemberét „ütötték” meg, először Havasi Bertalant. Orbán személyes sajtósát minősítették szervilisnek és „bunkónak”, ma pedig Seszták Miklóst, a fejlesztési minisztert hasonlították Kóka János, egykori SZDSZ-elnökhöz – írja az atv.hu.
Az elmúlt hónapok leforróbb témája, hogy mi zajlik az eddig katonásan és fegyelmezetten működő Fidesz holdudvarában. Az atv.hu a csata állomásait igyekezett feleleveníteni. Az egyik ilyen a reklámadó. 2013-ban a költségvetés konszolidációja miatt maga Orbán Viktor dobta be a reklámadó tervét, azzal az indokkal, hogy minél gyorsabban lezárhassák az ország elleni EU-s túlzottdeficit-eljárást. A törvénytervezetnek Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető politikus köréhez tartozó L. Simon László országgyűlési képviselő lett a benyújtója. A reklámadó kapcsán igazi újdonsággal az bírt, hogy nemcsak a kereskedelmi médiumok, és a kritikai sajtó tiltakozott a terv ellen, hanem a Simicska Lajos érdekkörébe sorolt teljes jobboldali médiaportfolió. Nem kicsit, nagyon. A Magyar Nemzetben egyenesen olyan vezércikk jelent meg, miszerint „a kétharmad most valóban rá akar lépni a sajtószabadság torkára.” Ettől kezdve a magyar közélettel foglalkozó újságírók, elemzők, politológusok legforróbb témája lett: Összeveszett-e Orbán Viktor és Simicska Lajos? Vagy csak az egész vita részükről egy politikai színház? Az ütésváltások hangneméből azonban úgy tűnt, hogy színháznak túl erősek a kritikus jelzők. Ha tényleg összevesztek, akkor mi a veszekedésük tárgya?
Ráadásul a fejlesztési miniszteri poszton is változás történt, hisz leváltották Németh Lászlónét – akit a parlamentben mindenki „Laci néninek” hívott –, akit Simicska Lajos emberének tartották. Helyére meglepetésre Seszták Miklós került, aki leállított minden beszerzést, és a szervezethez tartozó vezetői szintek hatékonyságvizsgálatát rendelte el. A Népszabadság kormányzati forrásokra hivatkozva azt írta, hogy Seszták Miklós annak a miniszterelnöki elvárásnak is igyekszik megfelelni, hogy a nagy állami cégeket, illetve háttérintézményeket „mentesítse” a még Németh Lászlóné volt miniszter által kinevezett Simicska-, valamint Nyerges-bizalmasoktól. A cikk azt is megemlítette, hogy a miniszterelnök nem elsősorban volt Bibó-kollégiumi szobatársával, Simicska Lajossal szemben visel hadat, hanem a Nyerges Zsolt gazdasági holdudvarához tartozó kis oligarchák lettek „túl mohók” az üzletszerzésben.
Két hete azt is bejelentették, hogy a kormány úgy alakítja át a területalapú uniós támogatásokat, hogy bizonyos birtoknagyság felett nem jár pénz. Az intézkedés olyan üzletembereket érinthet, akiket Ángyán János korábbi államtitkár oligarcháknak nevezett: mások mellett Simicska Lajost és Nyerges Zsoltot, illetve Csányi Sándort. Az intézkedést Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Fazekas Sándor agrárminiszter és Györffy Balázs, a Nemzeti Agrárkamara elnöke jelentette be hétfőn, Budapesten. Lázár János azt mondta: a kormány néppárti jellegű, azaz mindig a kisebbek mellé áll a nagyobbak szemben. A politikus egy kérdésre válaszolva kijelentette: őt az emberek küldték a parlamentbe, nem „érdeklik sem Csányi úr, sem Simicska úr érdekei”. Az új rend az lesz, hogy 1037 hektárig mindenki megkapja a teljes támogatást, e fölött 1200 hektárig 5 százalékot vonnak el, 1200 felett az összes támogatást. Egyes számítások szerint ez az intézkedés 5 milliárd körüli összeggel csökkentheti a Simicska-Nyerges érdekkör agrárágazatának.
Kurucz Éva kormányszóvivő videónyilatkozatában pedig ma arról beszélt, hogy a kormány intézkedései súlyosan sértik bizonyos gazdasági szereplők pénzügyi érdekeit és ennek tudják be “a Seszták Miklóst lejárató cikkeket is”.
A teljes cikk itt elolvasható.
Fotó: 168 Óra
Facebook
Twitter
YouTube
RSS