A berlini kormánykoalíció mindhárom politikai erejét megrázta a keresztény uniópártok (CDU/CSU) menekültügyi vitája – derül ki friss felmérési eredményekből. Az Emnid közvéleménykutató a Bild am Sonntag vasárnapi lapban közölt adatai szerint a bevándorlásellenes, jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) 17 százalékos támogatottsággal most először beérte a szociáldemokratákat (SPD), a világ egyik legrégebbi pártját – írja a Magyar Idők.
A pár éve létrejött, Bundestag-képviselettel még egy éve sem rendelkező AfD az Emnid legutóbbi mérése óta egyedüliként tudott erősödni a parlamenti pártok közül.
A többi ellenzéki erő támogatottsága stagnál, míg a kormánykoalícióé csökken, és immár a németek kevesebb, mint fele voksolna rá (47 százalék). Ezen belül a CDU/CSU népszerűsége 30 százalékra apadt, és a közvélemény kétharmada hibáztatja a két pártvezetőt, Angela Merkel kancellárt, illetve Horst Seehofer belügyminisztert a német és az európai politikát az elmúlt hetekben megterhelő, végül nyugvópontra jutott menekültügyi vitájuk miatt.
Ennek középpontjában – mint emlékezetes – a jogosulatlan menedékkérőknek a német határról való visszaküldése állt. Ugyanakkor a németek jobban okolják Seehofert, mint Merkelt; a bajor politikus esetében többen vélik úgy, hogy le kellene mondania a belügyi tárca irányításáról, mint akik ezzel ellentétesen vélekednek.
Nem értem a kérdést
– felelte Seehofer a Bild am Sonntag kérdésére, miszerint bocsánatot kért-e a kormányfőtől.
Ám a CSU-elnök mindeközben hadakozni kénytelen saját hátországával: Markus Söder tartományi miniszterelnök, a bajor politika erős embere a Der Spiegel szerint azt akarja elérni Seehofer és Berlin ellenében, hogy a délnémet határt ne a szövetségi, hanem az újra felállítandó bajor határrendőrség védje. Az októberi tartományi választás elé néző Söder a Die Weltnek arról is beszélt: saját menekültügyi hivatalt állítanak fel, és ráerősítenek a kiutasításokra.
A lakosság sajnos nagyon pontosan érti a menekültturizmus szót
– mondta.
Az AfD 14 százalékos támogatottsággal nyomást helyez az abszolút többségre törő CSU-ra (41 százalék) Bajorországban. De másutt még népszerűbb a bevándorlást sikeresen tematizáló párt: a jövőre egyaránt választásokra készülő keleti tartományok közül Szászországban 24, Brandenburgban 22, Türingiában pedig 18 százalékon áll.
A nagy néppártok ideje a végéhez közeledik. Eróziójuk folytatódik, a társadalom is tovább differenciálódik
– mondta a Bildnek Heinrich Oberreuter, a Passaui Egyetem politológiaprofesszora.
Forrás: Magyar Idők; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS