A Blikk kikérte a Kormányzati Információs Központtól az állami vezetők listáját és fizetését, melyből kiderült, hogy évente összesen 2,3 milliárd forintjába kerül az államnak a vezetőit fenntartani. A lap szerint ez a szám még soha nem volt ilyen magas, ami annak köszönhető, hogy megsokszorozódott az államtitkárok és a helyettes államtitkárok száma.
Az állami vezetők – miniszterelnök, miniszterek, államtitkárok és helyettes államtitkárok – 165-en vannak, ám a biztosokkal és megbízottakkal együtt már 213-an. A teljes havi fizetésük meghaladja a bruttó 190 millió forintot, vagyis egy év alatt közel 2,3 milliárdba kerülnek az adózó polgároknak.
A teljes tábor úgy oszlik meg, hogy Orbán Viktor kormányfő és tíz minisztere alá 55 államtitkár és 99 helyettes államtitkár tartozik. De az ő munkájukat segíti még 31 miniszteri biztos, öt kormánybiztos, két miniszterelnöki biztos és 11 miniszterelnöki megbízott is.
Az államtitkárok közel háromszor annyian vannak, mint a Bajnai Gordon vezette kormány 2010-es búcsúzásakor, helyetteseik száma – őket akkor még szakállamtitkároknak hívták – pedig szintén duplája az akkorinak.
A regimentnyi vezető közül egyébként alig vannak, akik nem kapnak szép bért. Mindössze nyolc pozíció nem kerül pénzébe az államnak, míg a legrosszabbul fizetett tisztviselőnek, Mihalovics Péternek, a gazdasági tárca miniszteri biztosának is havi bruttó 350 ezer forint jár. A fizetések azonban ennél sokkal nagyobbak.
Az átlag bruttó 927 ezer forint, ami az átlagos magyar kereset – havi bruttó 234 600 forint – közel négyszerese. Az évi 2,3 milliárd forintos keresetüknél azonban sokkal többe kerül a vezetők fenntartása. Sokuknak járhat szolgálati autó, amelyet bizonyos esetekben sofőrrel együtt akár privát célokra is igénybe vehetnek.
A kormány egyébként korábban is többször kifejtette: nem tartja a bürokrácia elburjánzásának a fejesek számának növekedését. A 2010 előtti 13 tárcához képest ugyanis ma már csak nyolc működik, s a feladatok koncentrálásával hatékonyabban, olcsóbban működik az állam, és az államapparátust is sikerült csökkenteni.
Forrás: Blikk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS