Természetesen a medencébe ugrik Budapesten – ez a legfontosabb, amit az év sporteseménye és legismertebb sportolónk, Hosszú Katinka kapcsán le kell szögezni. És persze azt, hogy az amerikai ESPN Cristiano Ronaldo vagy éppen Usain Bolt mellett most őt is feltette arra az öt fős listára, amely közül megválaszthatjuk az Év sportszemélyiségét. A világklasszis úszó szerdán közönségtalálkozót tartott, ahol a motivációról beszélt. Azt mondta, segített, hogy Rióban ellenszélben kellett úsznia, egy a döntő idejére időzített lejárató cikk külön erőt adott neki. Amikor később az érdeklődök kérdéseire válaszolt, mintha kicserélték volna. A lázadó, a kőkemény sportoló a háttérbe vonult, és megláthattuk az úszónő másik arcát: azt a kedves, természetesen viselkedő személyiséget, aki számtalan embernek nyújt példát, inspirációt.
„Igen, nagyon szeretek úszni” – mondta az archív videóban a gyerek Hosszú Katinka, aki akkor még biztosan nem sejtette, hogy a siker nem csak csillogással, de rengeteg edzéssel, harccal jár.
Világklasszis úszónk élete egyik legkomolyabb csatáját már megvívta, amikor fellázadt az úszószövetség akkori despota, diktatórikus elnöke, a rettegett Gyárfás Tamás ellen, kevesen tettek volna a győzelmére.
Annak ellenére, hogy a riói olimpia háromszoros bajnokáról beszélünk, Gyárfás személyében meg egy többszörösen lejáratott, az úszás világán kívül bukott emberről volt szó. Aztán mégis nyert, nyertek, nyertünk, az a győzelem egy sportág közös diadala volt. Most Hosszú Katinka a Gyárfás és “barátai” által vezetett nemzetközi szövetséget és az egész úszást próbálja megreformálni. Mértékadó külföldi szakmai portálok szerint is joggal, csak az időzítés nem tűnik megfelelőnek.
Hetekkel a magyarországi vizes világbajnokság előtt járunk. Ezt azért át kellett volna jobban gondolni.
Azt persze kevesen gondolták komolyan, hogy Hosszú bojkottálni fogja minden idők legnagyobb hazai sporteseményét, és szerencsére a szerdai közönségtalálkozón ezt ő is határozottan cáfolta. A FINA és Hosszúék közötti „fokozódó nemzetközi helyzetre” most nem pazarolnék több karaktert, lesz még számtalan cikk, főleg annak ismeretében, hogy számos portál, újság és tévé a politikai helyzet miatt most a vizes vébé lejáratásában érdekelt. Mi viszont egy csodálatos világbajnokságot várunk, magyar sikerekre gondolunk.
Hosszú Katinka szerdán egyébként a motivációról beszélt, az egész beszélgetés – amit a mindig felkészült és szimpatikus sportriporterrel, Szaniszló Csabával folytatott – erre a kulcsfontosságú témára lett felfűzve. Mi motivál egy háromszoros olimpiai bajnokot? Aki csütörtök reggel megtudta, hogy Usain Bolt, Conor McGregor, Cristiano Ronaldo és Canelo Alvarez mellett ő is jelölt az amerikai ESPYS legjobb nemzetközi sportolója szavazásán.
„Az inspirál, amikor valaki a szakmájában a határait feszegeti, próbál innovatívan gondolkodni, vagy esetleg teljesen más szemszögből nézni a munkáját – mondta erről Hosszú. – Nekem mi ad plusz motivációt? A célok. Azokat el akarom érni. Idén már kicsivel nehezebb dolgom van, tényleg. Rio előtt, London után, 2012-ben úgy voltam, hogy tűzön-vízen átmentem volna a sikerekért. A vágyott riói érem [Londonban a nagy várakozások ellenére „csak” egy negyedik hely jött össze – a szerk.], a világcsúcs annyira a fejemben volt, hogy ha Shane [Tusup, férje és edzője – a szerk]
azt mondja, savat kell innom hozzá, akkor megcsinálom.
Ilyen szempontból Rió után kicsit le kellett ülnöm, jól van, ez megvan. A mai napig hihetetlen, hogy olimpiai bajnok vagyok, teljesen újra kellett magamat programozni, kijelölni, hogy mik az új célok”.
Sokan tudják, hogy Hosszú Katinka sportolói példaképe a világ jelenlegi – és a történelem egyik valaha volt – legjobb kosárlabdázója, az egyszerre brutálisan erős és dinamikus, másrészt hihetetlenül intelligens LeBron James. De miért? „Sok a közös vonás. Neki sem indult könnyen a pályafutása, annak ellenére, hogy hihetetlenül tehetséges volt. James nem csak sportemberként példa, csinálja az alapítványát, gyerekeknek ösztöndíjat biztosít, az ügynöksége a gyerekkori barátaiból áll, ilyen szempontból is példakép. Ráadásul, ha kell, nagyon sok esetben felemeli a hangját a véleményét, hogy legyenek pozitív változások. Mindig, mindenhol feszegeti a saját határait.”
Érdekes, hogy Hosszú – akit kritikusai önhittséggel, túlzott magabiztossággal (mintha egy profi sportolónál létezne ilyen) vádolnak – saját sportágát a mentális próbatételt tekintve a csapatsportok mögé helyezte. „Sokan jönnek azzal, hogy az úszásban mekkora a nyomás, milyen nehéz mentálisan felkészülni. Ha a kosárlabdához hasonlítom, akkor nagyon egyszerű: 400 méter vegyes, itt a pálya, úszd le. Neked kell gyorsan úsznod, más nem számít, de egy kosármeccsen sokkal bonyolultabb a helyzet. Ott vannak a csapattársak, a nézők, a taktika. Jameshez képest könnyű nekem.”
Van, hogy az ellenszél segít igazán
Hosszú Katinka szerint néha hátrányt jelent a túlzott támogatás, a bizalom, van, hogy éppen az ellenszél, a makacsság segít.
„Londonban éreztem, hogy mindenki támogat, mögöttem áll. Nem sikerült jól. Rióban pár nappal az úszásom előtt sikerült úgy felhúzni egy „remek” külföldi cikkel, hogy olyan dühösen álltam oda, ami segített. Éreztem, hogy bennem van az az erő, amivel bárkivel meg tudok küzdeni. Shaneről szólt a cikk, mondta is később, hogy küldeni kéne egy köszönőlevelet a szerzőnek. Rióban tudtam, hogy ha megint nem jön össze a nagy siker, akkor annak nem szabadott összejönnie. Annak akkor oka volt.
Úgy kellett odamennem, hogy teljesen mindegy mi történik. Kiúszom magamból, amit tudok, de a végeredmény nem számít.
Így kell odaállni.”
A beszélgetés után a közönség kérdezett a világklasszis úszónőtől. Jó volt látni azt a természetességet, kedvességet, ahogyan válaszolt. Itt már nem a kőkemény sportolót, a FINA ellen hadakozó harcost, a Haragban a(z úszó)világgal főszereplőjét láttuk. Hanem az embert, aki elhitte, hogy bajnok lehet. Budapesten megismételheti a siker, mindenkinek ezért kellene dolgoznia.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS