Megalapozott a 2022-es központi költségvetési törvényjavaslat, a tervezett bevételi előirányzatok teljesíthetők, a kiadási előirányzatok pedig elegendők a közfeladatok ellátására – közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ). Kiemelték: az ÁSZ véleményét Domokos László ÁSZ-elnök Lezsák Sándornak, az Országgyűlés alelnökének adta át az Országházban.
A véleményében az ÁSZ rámutat: az államadósság-mutató 0,6 százalékpontos csökkenése az idei év végéhez viszonyítva megfelel az Alaptörvényben meghatározott államadósság-szabálynak és a gazdasági stabilitásról szóló törvényben foglalt előírásoknak. A 2022-es központi költségvetésről szóló törvényjavaslat meghatározó bevételi előirányzatainak 98,3 százaléka megalapozott, 1,7 százaléka részben megalapozott, a meghatározó bevételi előirányzatok 0,4 százalékának teljesülése pedig kockázatos – ismertette az ÁSZ. A számvevőszék legfőbb kockázatként a társasági adóbevétel alulteljesülését azonosította. A meghatározó kiadási előirányzatok 98,9 százaléka megalapozott, 1,1 százaléka részben meglapozott; a közfeladat ellátása tekintetében kockázatot nem hordoznak – mutattak rá. A törvényjavaslat 2022-re 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel, 3,0 százalékos inflációval, 5,9 százalékos GDP-arányos hiánycéllal, valamint a GDP 0,4 százalékát meghaladó biztonsági tartalékkal számol – idézte fel a számvevőszék.
Az ÁSZ véleményében felhívja a figyelmet, hogy a 2022-es központi költségvetés tervezésével összefüggésben makrogazdasági bizonytalanságok érzékelhetők.
Számolni kell azzal, hogy a koronavírus-járvány esetleges további hullámai hatással lesznek Magyarország jövő évi költségvetésének végrehajthatóságára
– fűzték hozzá.
A járvány időszakában különösen fontos, hogy a gazdaság, illetve a költségvetés reziliens legyen, azaz, hogy a makrogazdasági feltételek alakulásához rugalmasan alkalmazkodjon
– hívta fel a figyelmet az ÁSZ, utalva arra, hogy az erős kormányzási képességre a folyamatos bizonytalanságok miatt most minden eddiginél nagyobb szükség van.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS