A jobboldali embereket féregnek tituláló, a Facebookon gyomorforgató bejegyzéseket posztoló aneszteziológus az egyike azoknak, akik nemrégiben felmondtak az ajkai kórházban. Dombóvári Zalán – aki nyilvános bejegyzéseiben Orbán Viktor fejbelövéséről, Orbán Ráhel “elléséről” értekezik, örömködik Kerényi Imre halálán és sajnálkozik, amiért Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter “feje nem szakadt az anyjába” – egy csapatban érkezett Székesfehérvárról Ajkára még az előző vezetés alatt, azokkal, akik egy hete jelentették be távozásukat. Ahogy megírtuk, forrásaink szerint a most felmondott anesztesek egymilliós fizetésemelésért zsarolták az igazgatót. Miután ezt megírtuk, e cikk írójára, sőt, nemrégiben elhunyt kollégánkra, Máté T. Gyulára is elképesztő szennyáradat zúdult Dombóvári közösségi oldaláról. Ez persze nem zavarta a helyi ellenzéket, meg a balliberális lapokat: a felmondott orvosok mellett álltak ki, vélhetőleg azért, hogy a közelgő önkormányzati választáson megvédjék az ellenzék utolsó bástyáját.
Azt, hogy az ellenzéki pártok összehangolt támadásáról van szó, mi sem mutatja jobban, mint az, hogy hétfőn még az MSZP képviselője, Bangóné Borbély Ildikó beszélt katasztrófahelyzetről a Parlamentben, szerdán az LMP parádézott az ajkai intézmény előtt, pénteken pedig a Jobbik képviselője, Rig Lajos készül újabb akcióra, hogy csámcsogjanak a semmin. Mindeközben információink szerint közel kétszer annyi az érdeklődő a távozó orvosok helyére, akikkel folyamatosak a tárgyalások. A kórház működése zavartalan, egyetlen műtét sem maradt el. De ne szaladjunk előre. Nézzük meg, ki mellett kardoskodik az ellenzék?
Facebookon gyűlölködő aneszteziológus orvos indíthatta el a lavinát
A közösségi médiában minden Dombóvári Zalán aneszteziológus félelmetes, gyűlölködő posztjairól szólt az elmúlt napokban. Az egykori mentőorvos egyike annak az anesztes csapatnak, aki Székesfehérvárról Ajkára érkeztek még a 2000-es évek elején, az előző vezetés idején. A doktor kórházi munkavégzése sem volt problémamentes, fegyelmi eljárás helyett aztán inkább a felmondást választotta. Ő azonban nem a felmondásával került a figyelem középpontjába, hanem azon internetes bejegyzései miatt, amelyeket követően, miután nagyobb nyilvánosságot kaptak, tömegek követelték, hogy ne dolgozhasson a magyar egészségügyben, mert nem éreznék biztonságban magukat a kezei között.
A lenti képen látható, amint a veszprémi érsekről fejezi ki a Facebook közösségi irányelveit természetesen sokáig nem sértő véleményét, egy másik alkalommal pedig – a fenti kép tanúsága szerint – arról ábrándozott, hogy valaki igazán fejbe lőhetné a miniszterelnököt.
Kerényi Imre halálhírére is az orvosi esküjéhez méltatlan módon reagált:
Kásler Miklós egyik kedvenc témája Dombovári doktornak. Bejegyzéseit általában azzal zárja, hogy “Kásler le….hat!” A professzorról miniszteri kinevezése után azt írta, hogy “milyen kár, hogy nem szakadt az anyjába a feje”.
Dombóvári Orbán Ráhel második gyermekének születését sem hagyta szó nélkül. Bejegyzése szerint “megellett a koca, még egy ember, akit a saját lábára kell majd állítani”. Az Erő és Elszántság egyik vezetője, Tián Pál, aki Vona Gábor, a Jobbik korábbi pártelnökének tanácsadója volt, azt is tudni véli, hogy Dombóvári “úr” Ajkán baráti körben gyakran emlegette, hogy nem olyan nehéz elbánni ezekkel a fideszesekkel, altatóorvosként “majd jól túladagolja a gázt”.
Az ajkai kórházról megjelent cikkeink után e cikk íróját, valamint a nemrégiben elhunyt kollégánkat, Máté T. Gyulát is durván becsmérelte, amiért a rendőrségi feljelentés nem marad el. Úgy tudjuk, hogy Facebookos kirohanásai miatt Dombóvári Zalánt többen is feljelentették az orvosi kamaránál és kérték a kizárását. A MOK Etikai Bizottsága jelenleg vizsgálja az ügyet.
Dombóvári Zalán kirohanásai felháborították az internet közösségét: két nap alatt annyian jelentették gyűlöletbeszédként a doktor posztjait, hogy a Facebook, amelyik korábban ugyanezekben a bejegyzésekben még nem talált kivetnivalót, “közösségi elveikbe” ütközőt, most kénytelen volt törölni az orvos összes fellelhető oldalát. Még ezt megelőzően az aneszteziológus, hogy cikkünket cáfolja – amelyben megírtuk, 1,4-2 milliós fizetésre kértek plusz 1 milliót a felmondott orvosok -, kiposztolta utolsó havi számláját, amikor már csökkentett óraszámmal foglalkoztatták, és megválogatták a feladatokat, amelyeket rá mertek bízni. Kollégáitól úgy tudjuk, hogy korábbi számlái több, mint 1,4 millióról szóltak.
Arra is utal jel, hogy Dombóvári Zalán doktor felmondása után sem fejezte be áldásos tevékenységét, amellyel kívülről is igyekezett befolyásolni az ajkai kórház életét. Több Facebook-bejegyzésében oltogatta a kórház dolgozóit, és egy olyan posztját is elcsíptük, amelyben egy traumatológus volt kollégának azt írja, hogy most ők jönnek, nekik kell cselekedni…
Dombóváritól másfél hónap alatt az állítólagos veszélyhelyzetig
“Egészségügyi veszélyhelyzetet hirdethetnek”, “összeomlás szélén az ajkai kórház” – ezekkel a frázisokkal riogattak ellenzéki újságírók a Magyar Narancstól a 24.hu-ig, és ellenzéki politikusok már egy hete, Dombóvári és a Székesfehérvárról jött munkatársai felmondása után. A témát persze rögtön meglovagolta minden létező fórumon az ellenzék. És hogy mi a forrás, honnan vették a rémhíreket? A sajtójukból, azok meg “névtelen informátortól”. Ezen felbuzdulva a Jobbik helyi képviselője, Rig Lajos, aki Dombóvári Zalán gyűlölködő kijelentéseitől a mai napig nem határolódott el, éppen az egykori orvos utolsó töredék számlájával példálózott a Parlamentben, azzal, mennyire nem igaz, hogy pénzéhesek lennének a felmondott aneszteziológusok – amikor ő látta a számlát, amin 960 ezer forint szerepelt.
107 orvosból öt megy el, akiknek a pótlása folyamatban
Valójában annyi történt, hogy két hete négy nővér távozott – volt, aki magasabb beosztásba, a megye más intézményébe, volt, aki nyugdíjba – de némi átszervezéssel, feladat-újraosztással és korábban nyugdíjba vonult, tapasztalt nővérek visszahívásával egy napig sem volt fennakadás. Egy héttel később öt, szerződéssel, a kórháznak havonta 1,4-2 millió forint között számlázó aneszteziológus zsarolta meg az intézmény vezetését, hogy ha nem kap 50 százalékos emelést, akkor nem vállal több munkát a kórházban. Követeléseiknek nem tettek eleget, de pótlásuk már folyamatban van és felmondási idejük leteltéig meg is oldódik, mert már most kétszer annyi az érdeklődő a helyükre, mint ahányan távoznak. A kórház orvosaitól tudjuk, hogy sokan nem nézték jó szemmel az anesztesek követelését, akik együtt, egy csapatban érkeztek még az előző vezetés alatt Székesfehérvárról. Kollégáik azt mondják, hogy távozásukkal a nyugalom is beköszönt a kórház életébe, ugyanis az elmúlt hónapokban folyamatosan elégedetlenkedtek és bomlasztottak. Mintha csak feladatul kapták volna…
A háttérben az ellenzéki pártok utolsó bástyájukért küzdenek
A Magyar Imre Kórház jelenlegi főigazgatóját valamivel több, mint egy éve nevezték ki, miután elődjét, Nyári Ildikót nyugdíjazták. A vezetőváltással számtalan csontváz hullott ki a szekrényekből. Például kiderült, hogy nem használható a CT, aminek a pótlásáról ezidáig nem intézkedtek. Mivel az előző igazgató kiváló kapcsolatot ápolt a szocialista városvezetéssel, komoly veszteség volt nekik Nyári Ildikó nyugdíjazása. A váltás után, néhány hónap elteltével sikerült az intézményben pótolni a hiányosságokat, 5 milliárdos fejlesztés valósult meg, amihez kormányzati segítséget kaptak, és a személyzet létszámát is bővíteni tudták, 17 ápolóval és 14 orvossal.
A műtősfiú közbelép
Nem véletlen, hogy Rig Lajos, a térség előző ciklusban megválasztott jobbikos képviselője felszólalt a Parlamentben az ajkai kórház kapcsán. Korábbi mandátumát az egészségügynek köszönhette. A volt műtős, mentőápoló a tapolcai kórház aktív ágyaiért folytatott néhány tüntetésnek köszönhető népszerűséget meglovagolva túlélt egy ciklust. Amikor elérkezett az újabb választás és a kampány ideje, értelemszerűen újra tíz körömmel az egészségügybe próbált kapaszkodni. Időpontot kért az akkori, egészségügyért felelős államtitkártól, majd a kórházba érkezett fejlesztéseket, új eszközöket általa elintézett sikerként próbálta bemutatni. Annak érdekében, hogy ezt igazolja, még arra is képes volt, hogy az államtitkárral történt néhány perces személyes beszélgetést rögzítse, hogy a hangfelvételt az Alfahíren keresztül kiszivárogtassák. Csakhogy a felvétel semmi mást nem bizonyított, mint azt, hogy az államtitkár fogadta és beszélgettek egyet. Ekkor terjedt el róla választókerületében a “Diktafonos Lajos” ragadványnév. A választást a volt műtősfiú így is elbukta: csak azért ülhet ott ma is a parlamentben, mert Vona Gábor neki adta át mandátumát. Ha már a sikerek kisajátítási kísérlete nem járt sikerrel, egy 180 fokos fordulattal Rig az ajkai kórház fő bírálójává vált. Facebook-posztjaiban, az általuk működtetett helyi hírportálon heti rendszerességgel valamilyen rémhírt terjesztett. Máskor meg azért ünnepeltette magát, mert külföldön kiselejtezett ágyakat, bútorokat hozott haza, ezzel is erősítve a tapolcai jobbikos vezetést, ahol jóbarátként tekintenek a polgármesterre.
Azt mondják, a közös ellenség bárkiket barátokká kovácsol. Nos, az ajkai-tapolcai körzetben adott a közös ellenség, amelynek lejáratására összeborulhatott az amúgy balra tolódott egykori radikális ellenzéki párt és a szocialisták. A tét óriási. Az országgyűlési képviselői mandátum már odavan, a Fidesz jelöltje magasan verte az ügyesen összejátszó ellenzéki pártok képviselőjelöltjeit. Viszont közelednek az önkormányzati választások, és a Dunántúlon Ajka maradt a szocialisták utolsó bástyája, míg a mára szinte teljesen kivérzett Jobbik – önkormányzati mandátumok tömegét elveszítve – Tapolcán még nyeregben van: jobbikos polgármester vezeti a várost.
Vezető kép: Facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS