Bár az oroszok már korábban is kijelentették, hogy az európai gázársapka bevezetése egyenes út az orosz gáz szállításának felfüggesztéséhez, az Európai Bizottság elnöke nem tud elszakadni az ötletétől és az EU-csúcs előtti plenáris ülésen is ezt pedzegette. Továbbá azt is javasolja, hogy Európa vágjon bele a közös gázbeszerzésbe is. Emlékezetes, hogy a közös vakcinabeszerzés is “milyen jól alakult”, legalábbis, ha Ursula von der Leyen családjának szemszögéből nézzük, hiszen a férje éppen annak a cégnek volt az orvosigazgatója, amelyhez ömlöttek az eurómilliók a vakcinabeszerzések miatt. A magyar kormány viszont nem támogatja a bizottság elnökének ötletét, a gázársapka ugyanis a mi szemszögünkből gázembargót jelent. A holnapi EU-csúcson ezt fogják a tagállamok vezetői megvitatni.
Érdemes európai uniós (EU) szinten fontolóra venni a villamosenergia-termelésre felhasznált gáz árplafonjának, az úgynevezett ibériai modellnek a bevezetését
– jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán, Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén. A csütörtökön kezdődő kétnapos EU-csúcsra való felkészülésként rendezett plenáris vitán az elnök kifejtette: ezzel kapcsolatban vannak még megválaszolandó kérdések, de mindent lehetőséget meg kell vizsgálni. A bizottság elnöke viszont figyelmen kívül hagyja, hogy Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója legutóbb vasárnap ismét megerősítette, hogy ha az EU ársapkát vezet be, az a gázszállítások leállásához vezet.
Az általunk aláírt szerződések vezérelnek bennünket. Az ilyen egyoldalú döntés természetesen a szerződés lényeges feltételeinek megsértését jelenti, ami a szállítások megszüntetését vonja maga után
– fogalmazott.
A magyar kormány a holnapi EU-csúcs előtt két napos kormányülést tartott, amelyen megállapították, hogy Brüsszel legújabb javaslata a gázársapkáról Magyarország számára a jelenlegi formájában gázembargót jelent. Orbán Viktor ezért a háborús szankciós politika átgondolását, ésszerű alapokra helyezését fogja szorgalmazni az EU-s állam- és kormányfők csütörtök–pénteki csúcstalálkozóján, hiszen a magyar gazdaság és a magyar családok számára már így is nagy terheket jelent az elhibázott brüsszeli szankciós politika. Múlt heti rádióinterjújában pedig úgy fogalmazott a szankciók bevezetéséről a kormányfő:
Az, hogy a törpe vett ki szankciót az óriásra, az szokatlan.
Közös gázvásárlás
Ha ez nem lenne elég, Von der Leyen közös gázbeszerzésről is beszélt. Mint mondta, az Európai Bizottság határozott jogalkotási keretet javasol a válság kezelésére: ahelyett, hogy a tagállamok túllicitálnák egymást,
az EU-nak közösen kell gázt vásárolnia, a földgáztárolók feltöltéséhez szükséges mennyiség legalább 15 százalékára vonatkozóan kötelező lesz a kereslet összevonása, az érintett vállalatok gázvásárlási konzorciumot hozhatnak létre.
Hozzátette: néhány tagállam jobban függ az orosz gáztól, mint más tagállamok, különösen a tengerpart nélküli közép-európai országok, de ha integrált ellátási láncaink vannak és a gázellátás akadozik egy országban, akkor az hatással lesz minden tagállamra.
Ezért tehát a gázmegosztás létfontosságú
– hangsúlyozta. Elmondta továbbá, hogy az EU-nak még többet kell tennie a kiugró árcsúcsok és az energiapiac manipulálása ellen. Oroszország egy év leforgása alatt 80 százalékkal csökkentette a csővezetékes gázszállításokat, az EU pedig mindeközben megbízható beszállítók révén diverzifikálta beszerzéseit.
Tizenöt százalékos megtakarítást értünk el, a tárolóinkat 92 százalékig feltöltöttük, ellenálltunk az orosz zsarolásnak. De az ellenállásnak megvan az ára, a háztartások gázszámlája megnőtt, a cégeknek egyre nehezebb fenntartani a versenyképességüket
– tette hozzá. Véleménye szerint a nagy gazdasági bizonytalanság idejét éljük, és Brüsszel aggódik az európai versenyképesség miatt.
Fel kell gyorsítani a befektetéseket a megújuló energiaforrásokba és az infrastruktúrába is, ugyanis a tiszta energiára való átállás Európa válasza az energiaválságra
– jelentette ki az Európai Bizottság elnöke.
Azt viszont elfelejti, hogy ha nem vezet be Európa különböző szanciókat Oroszország ellen, ez az egész helyzet nem alakul ki. A mostani helyzet egyértelmű vesztese ugyanis Európa. Oroszország talált magának új piacot, Amerika pedig gazdasági nyertese a kialakult helyzetnek.
A közösködés már egyszer eurómilliókat hozott a konyhára egyeseknek
Mint ismert, a koronavírus-járvány idején is azt erőltette az EU, hogy legyen közös vakcinabeszerzés, ami egyes európai vezetőknek állt érdekében, mint később kiderült. Az Európai Bizottság egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős biztosa, Sztella Kiriákidész ciprusi politikus például gyanús korrupciós botrányba keveredett, hiszen a mai napig nem tud elszámolni azzal a négymillió euróval, ami a számlájára került a vakcinabeszerzések után. Mint az köztudott, a politikus kezdetben megpróbálta bagatellizálni a járvány jelenlétét, majd hallani sem akart a brüsszeli bizottság a nyugati vakcinagyártókkal kötött szerződéseinek nyilvánosságra hozataláról, ami az el nem számolt milliók után érthető.
Ursula von der Leyen férje pedig orvosigazgató lett annál az amerikai cégnél – rögtön azután, hogy megkötötték az unióval a vakcinabeszerzési szerződéseket –, amely szoros kapcsolatban állt a Pfizerrel. Az egészségügyi vállalathoz ezután eurómilliók kezdtek ömleni. A 2013-ban indult, Orgensis nevű cég a bizottsági elnök férjének érkezésével egy időben kezdte elérni a nehezen magyarázható sikereit is. A céghez bőséges uniós tagállami források is érkeztek Von der Leyen férjének megérkezését követően, így például tavaly november 29-én az Orgenesis és a Theracell Advanced Biotechnology S.A. közös vállalatként 32 millió eurós támogatást kapott a görög kormánytól.
Forrás: Mandiner, Origo; Fotó: MTI/EPA/Reuters/Christian Hartmann
Facebook
Twitter
YouTube
RSS