Tizennégy civil szervezet közösen kérte a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságát, hogy mondja ki, a civiltörvény sérti a civil szervezetek alapvető jogait. Ugyanezek a szervezetek fordultak korábban az Alkotmánybírósághoz is ugyanezzel a beadvánnyal – írja a 24.hu.
Az Alkotmánybíróság az elmúlt öt hónapban nem tűzte napirendjére a törvényt, ami viszont addig is kötelezi a „külföldről támogatott” szervezetek regisztrációját – indokolják, miért léptek tovább panaszukkal a regisztrációt megtagadó civil szervezetek.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságára küldött beadványban megismétlik az alkotmányjogi panaszban felsorolt érveket, amelyek szerint a „külföldről támogatott szervezetekről” szóló törvény sérti az egyesülés és a véleménynyilvánítás szabadságát, illetve a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jogot.
Hozzáteszik, hogy véleményük szerint a törvény szükségtelenül diszkriminál, amivel elriaszthatja a potenciális támogatókat, illetve gátolhatja az érintett civil szervezetekkel való együttműködést.
Az indítványozók szervezetek listája a következő:
- Amnesty International Magyarország,
- Az emberség erejével – CUM VIRTUTE HUMANITATIS Alapítvány,
- Civil Kollégium Alapítvány,
- Cordelia Alapítvány a Szervezett Erőszak Áldozataiért,
- Igazgyöngy Alapítvány,
- Jogriporter Alapítvány,
- K-Monitor Közhasznú Egyesület,
- Közélet Iskolája Alapítvány,
- Levegő Munkacsoport,
- Magyar Helsinki Bizottság,
- Magyarországi Európa Társaság,
- Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület,
- Ökotárs Alapítvány,
- Társaság a Szabadságjogokért.
Érdekes, hogy a felsorolt civil szervezetek közül többről már korábban kiderült, hogy rendszeresen kap támogatást Soros György alapítványain keresztül és a hazai jogszabályokkal ellentétben, akár annak megkerülésére is segítséget nyújtott migránsoknak.
Fotó: PS archív
Facebook
Twitter
YouTube
RSS