A internetadó elleni magyar tüntetés példájával biztatták a szervezők azokat, akik csütörtök este a Fehér Ház előtt telefonjaikat és laptopjaikat a magasba tartva tiltakoztak az amerikai hatóságok azon terve ellen, amely kétsebességessé tenné az internetet. – írja a Népszabadság.
Az ok pedig az volt: a Wall Street Journal a héten megszerezte a Szövetségi Kommunikációs Bizottság, az FCC terveit, melyek lehetővé tennék, hogy az internetszolgáltatók „gyors sávokat” biztosítsanak azoknak a tartalomszolgáltatóknak, akik hajlandóak ezért fizetni. Azaz a nagy tartalomszolgáltatók adatai hamarabb érnének el a fogyasztókhoz. Az FCC honlapján a tervhez közel négymillióan fűztek véleményt, amelyeknek elenyésző része támogatta csupán a többsebességes internetet. A tiltakozók szerint az internet alapjait ássa alá, ha immár nem egyenlőek az azon áramló adatok, hanem pénzért elsőbbséget lehet rajta venni.
Egy negyven év körüli, Peter néven bemutatkozó férfi szerint az FCC tervei megfojtanák a kis, független hírforrásokat, mert az általuk gyártott tartalom nem jutnak el a fogyasztókhoz. Egy másik aktivista szerint ez a terv azt jelenti, hogy a nagyvállalatok átveszik a hatalmat az internet felett, és a civil szervezetek és kisebb szerveződések nem tudják majd eljuttatni az üzeneteiket a fogyasztókhoz.
Nathan White, a tüntetést szervező egyik civil csoport, a Demand Progress munkatársa szerint az FCC terve tönkretenné az internetet, mert különböző rétegeket, osztályokat hozna azon létre aszerint, melyik cég mennyit hajlandó fizetni azért, hogy elérje a fogyasztókat. „Most pedig itt vagyunk, a magyarok példáján felbátorodva,mert nekik sikerült rávenniük a kormányt arra, hogy megváltoztassa a döntését. Reméljük, hogy mi is elérjük, hogy olyan szabályokat hozzanak, amelyek megvédik az internet semlegességét” mondta a Népszabadság kérdésére White.
NOL.hu / Fotó: illusztráció – Reuters Gary Cameron
Facebook
Twitter
YouTube
RSS