A szomszédos balkáni országokban megfigyelhető erősödő iszlám jelenlétről és aktivitásról közölt összefoglalót az mno.hu. Egyes napvilágra került térképek tanúsága szerint az Iszlám Állam (IA) célkeresztjébe a balkáni országokon kívül már olyan országok is bekerültek meghódítandó területként, mint Ausztria, Spanyolország vagy Magyarország.
A balkáni országokban megjelenő iszlám radikalizmus a délszláv háború kirobbanásától eredeztethető. A térségben ekkor megjelenő iszlám segélyszervezetek szabadon fejthettek ki propagandatevékenységet, terjeszthettek a szent háborúba szólító röpiratokat, építhettek fel vallási és kulturális központokat.
A háborút követően Boszniában letelepedő iszlám harcosok zárt közösségeket alkottak, saját törvényeik szerint éltek, és jelentős toborzómunkát végeztek az iszlám harcosok számának megnövelése érdekében. Mirsad Kebo, a Bosnyák-Horvát Föderáció volt elnöke szerint államából jelentős számú, az Iszlám Állam kötelékében harcoló katona származik.
Bár Bosznia több évszázadra visszanyúló iszlám hagyománnyal rendelkezik, a radikális csoportok rendszerint kívülről, az eredeti közösséget és kultúrát bomlasztva fejtik ki tevékenységüket. Ennek köszönhető, hogy csak mérsékelt eredménnyel sikerült felderíteni a radikális iszlám sejteket, akik többek közt egy bugojnói rendőrőrs ellen hatottak végre bombatámadást. Az ezt követően indult nyomozás során a boszniai hatóságok egy fegyverraktár mellett több olyan személyt is lelepleztek, akik aktívan részt vehettek a harcosok toborzásában és javadalmazásában.
Közvetlen szomszédunk, Szerbia tekintetében aggodalomra adhat okot a Szerbia és az Emírségek közötti egyre szorosabbra fonódó együttműködés. Egy márciusban létrejött keretegyezmény olyan kitételeket tartalmaz, hogy az ez alapján megkötött szerződések mentesülnek a szerbiai törvények alól, nyilvánvalóan gyengítve ezzel azok ellenőrizhetőségét. Az Emírségek ezen felüljelentős szerbiai befektetőnek is számítanak.
A teljes, részletes cikk itt olvasható.
Fotó: New York Times
Facebook
Twitter
YouTube
RSS