Van, aki szerint százmilliárd forintokra tehető annak a 2641 ingatlannak az értéke, amelyek szerepeltek az MSZMP 1989-es nyilvántartásában. Az MSZP kezében 1990-re “csupán” 365 maradt, de mi lett a többivel? Az MSZMP hírhedt, 1989-es kongresszusán (itt vált MSZP-vé) már kérkedett a nagy tervével: részvénytársaságok segítségével lopták el az ország vagyonát. Az MDF-kormány meg végignézte az egészet…
MEZŐ GÁBOR – Hamvas Intézet
Mottó: „A különböző korrupciós ügyek (Next-2000, Cimbriana, KISZ-székház stb.) ma már a jótékony feledés homályába vesznek”. (Ungváry Krisztián, 2007, Népszabadság)
A rendszerváltás – az állambiztonság és a párt szavajárásával: a modellváltás – idején (korábbi cikkeink erről itt és itt), 1989-ben nagy érdeklődés övezte a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) októberi kongresszusát. Az elvtársak már készültek a túlélésre, ekkora már biztossá vált (a nagyhatalmak is áldásukat adták rá) a rezsim bukása, a kérdés az volt: mit lehet kimenteni, átmenteni? Vagyont, kapcsolatot, hatalmat. Önmagukat. A „nagy” lépést megtették a kongresszuson, a párt egy szempillantás alatt megújult, elhagyta nevéből az „M” betűt, majd Magyar Szocialista Pártként folytatta.
2641 ingatlan az MSZ(M)P kezében
Az újjászületés megtörtént, már csak a vagyonátmentést kellett megoldani. A Hamvas Intézet által felkutatott MSZMP-s iratokból (A kongresszus állásfoglalása a párt vagyoni helyzetéről, 1989. szept. 26.) is kiderül, nem csekély ingóságról volt szó. „…A párt kezelésében lévő 2641 ingatlan eredetének felmérése további kutatómunkát igényel… – olvashatjuk. – A párt teljes vagyona 1988 december 31-i állapot szerint összeállított vagyonmérlegben az állami előírásoknak megfelelő bruttó értékben, 10 milliárd 279,2 millió forint. Az ingatlanok nyilvántartási értéke 7 milliárd 638 millió forint”.
Hatalmas összeg még ma is, ugyanakkor távol állhat a valóságtól. Az MSZMP egészen biztosan „elrontotta” az értékbecslést. A balatonaligai és balatonföldvári óriási luxusüdülő-komplexum például 244, illetve 177 millióval szerepelt a listán. S bár az iratok szerint az MSZMP az ingatlanok egy részét felajánlotta közcélra, illetve néhányat átadott a Magyar Népköztársaságnak, az hamar kitűnik: igen kevés épületről volt szó. Mi történt a többivel?
Értékesítsünk elvtársak, értékesítsünk!
Az elvtársak mindent előkészítettek a kongresszusra. A lényeg a felsorolás végén (7. és 8. pont) következett: a kongresszus járuljon hozzá, „hogy a párt kezelésében maradó ingatlanok azon részét, amely nem kerül átadásra a kormányzat részére, az érvényben lévő szabályok és törvényes rendelkezések szerint a párt működési feltételeinek biztosítása érdekében hasznosítsa… Mindazok alapján szükségesnek tartja, hogy a párt kapjon kormányzati szintű garanciát arra, hogy a kezelésében maradó ingatlanok (épületek) kezelői jogát tulajdonosként gyakorolhatja.”
„Spontán privatizálták” az MSZMP vagyonát is
Az átmentéshez jól bevált módszert alkalmaztak. Az MSZMP létrehozott több gazdasági társaságot, ezeken keresztül próbálta kijátszani, eltüntetni, de valójában megtartani a pártvagyont. Ugyanarra készültek, mint amire a privatizáció során a nagy állami vállalatokkal kapcsolatban. Utóbbiakat kisebb részegységekre osztották, hogy a központi gyár csődbevitelével ezeken keresztül kilopják a pénzt. Az MSZMP ingatlanegyüttesét is így akarták szétosztani – a különbség annyi, hogy ebben az esetben a központi „vállalat” (maga a párt) nem ment csődbe, pusztán elveszített egy betűt, majd megnyerte a ’94-es választást.
Sűrű, áthatolhatatlan pókhálót szőttek
Amíg az állambiztonság emberei beépültek a rendszerváltó pártokba (hogy lezüllesszék, átalakítsák, manipulálják azokat), addig az MSZP megőrizte anyagi bázisát – a sajtó jelentős része amúgy is a zsebükben volt. Sűrű, áthatolhatatlan pókhálót szőttek, kiépítették azt a hálózatot, amely az elmúlt évtizedekben polipként fojtogatta az országot. Ahogyan Büky Barna (Vadász János írói néven) fogalmazott még 1989-ben a Szabad Európa Rádióban (itt elolvasható a riport): „A hatalmi csoport azt szeretné elérni, hogy a formailag részvénytársaságokká alakuló állami vállalatok felett kvázitulajdonosi jogokkal felruházva azon vállalati és banki vezetők rendelkezzenek, akiket a hatalmi apparátus helyezett posztjukra, akik évtizedekig kiszolgálták a hatalmat, akiknek érdekei összefonódtak a hatalom érdekeivel, akik ilyenformán maguk is a hatalmi apparátus tagja”. Kiváló és szomorú előrejelzés. Apró megjegyzés: Büky sem véletlenül adta ezt a címét nemrégen megjelent kötetének: A rendszerváltástól az elitváltásig.
MSZMP: Különböző vállalkozásokba fogtunk
Az átmentéssel kapcsolatban az MSZMP egyértelműen fogalmazott az iratokban. „Ez évben – egyszemélyes korlátolt felelősségű társaságok formájában – különböző vállalkozásokba fogtunk, ami a vagyon üzleti célú hasznosítását jelenti a vállalkozásokra létrehozott gazdasági szervezetnél (pl. a Next 2000 KFT – amely a figyelem középpontjába került – létrehozásának módját a 7. sz. melléklet tartalmazza) – írták az MSZMP kongresszusának szánt tájékoztatóban (1989. szept. 27.). – A cél az volt, hogy pótlólagos anyagi forrást biztosítsunk a párt működési feltételeihez. Ez nem jelent tulajdoni, illetve kezelő jogi változást!” – nem véletlen a felkiáltó jel. Meg kellett nyugtatni a párttagságot (és az esetleges kívülállókat), hogy nem tüntetik el a közös koncot.
Köddé vált vagyon, 365 ingatlan az MSZP nevén
Bár néhány eset kisebb-nagyobb botrányt keltve napvilágra került – a Next 2000-t még 1989 novemberében felszámolta a polgári pertől tartó MSZP – a terv sikerült. (A hírhedt Next ügyében megjelent 1989-es újságcikkek itt olvashatóak). A dokumentumok szerint az MSZMP 2641 ingatlanja közül 1990 nyarára mindössze 365 maradt az MSZP kezén. A vagyon eltüntetését – alaposan – senki sem vizsgálta. Bár az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 1992-ben jelentést készített „az elmúlt rendszerhez kötődő egyes társadalmi szervezetek vagyonelszámoltatásának vizsgálatáról” (itt elolvasható), a hosszú, száraz dokumentum igencsak megmosolyogtató. Nézzük csak a következő sorokat a jelentésből: „a törvény értelmében nem volt továbbá feladata a volt MSZMP vagyonát illetően végrehajtott vagyonmozgások célszerűségének, eredményességének vizsgálata. Ugyancsak nem ellenőrizte az ÁSZ a volt MSZMP által alapított gazdálkodó szervezetek működési kérdéseit, az e szervezeteket illetően végrehajtott gazdasági eseményeket”. Felmerül a kérdés: akkor mit ellenőriztek?
ÁSZ-vizsgálat. Vagy porhintés?
Bár az ÁSZ pótelszámolásra kötelezte az MSZP-t, a Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetséget és tagszervezeteit (mint a Kommunista Ifjúsági Szövetség jogutódjait, a továbbiakban DEMISZ), a Magyar Úttörők Szövetségét, az Országos Béketanácsot, a Magyar-Szovjet Baráti Társaságot és a Magyar Honvédelmi Szövetséget, a DEMISZ kivételével mindegyik pótbevallást elfogadta, utóbbit nem hitelesítette. Az MSZ(M)P-vel kapcsolatban az ÁSZ megállapította: „A közölt adatok szerint a volt MSZMP 1988. decemberén 31-én 2641 ingatlannal rendelkezett. Az állományváltozások következtében 1990. augusztus 31-ére az ingatlanok száma 365-re csökkent”. Az ÁSZ azt is megjegyezte, hogy semmi másra, csupán az MSZP bevallására hagyatkozott… (A Gyurcsány-féle Demisz milliárdos lenyúlásairól bővebben itt vagy itt).
Az MSZP (az ÁSZ jelentéséhez csatolt, a 25. oldaltól kezdődő) pótbevallásában a hosszú magyarázkodások után szerepel a szervezet által létrehozott gazdasági társaságok listája. Rögtön szemet szúr közel százmillió forintos törzsbetétjével a „Cimbriana” Kommunikációs és Szolgáltató Kft. A papír szerint a kilencvenes évek elején éppen felszámolás alatt állt. Sokáig eltartott, bár az adatok szerint mostanra tényleg törölték, ezen a honlapon még huszonöt éves sikertörténetükkel szerepelnek. Itt pedig (a 2006-os újjászületés után) 95 milliós alaptőkével büszkélkednek. A Nexttel összekapcsolt Cimbriano-ügyről bővebben itt és itt.
Az MDF meg végignézte az egészet
Tény, hogy az MSZP országkárosítását tétlenül nézte az MDF-kormány is. Máig érvényesek Homoki János (Független Kisgazdapárt) 1995-ben elhangzott parlamenti szavai (itt elolvasható az egész): „Az MSZP használatában 1990 augusztusától 365 ingatlan maradt, melyeket azóta is ingyenesen használ, sőt feltehetően jogosulatlan bevételekhez is jut az ingatlanok egy részének más szervezeteknek való átengedésével. Ez egy sajátságos, a volt MDF-kormány és az MSZP által teremtett helyzet, mely súlyosan sérti a demokráciát, mivel a többi pártra nézve méltánytalan esélyegyenlőtlenséget teremt. Így könnyen lehetett a kormányzó pártoknak a pártok állami támogatását csökkenteni, mivel az főleg az ellenzéki pártokat sújtotta.
Az eset tipikus példája az előző kormányok dilettantizmusának, sőt felelőtlenségének, amikor négyéves országlásuk alatt még arra sem voltak képesek, hogy parlamenti túlsúlyukat kihasználva igazságos, rendezett viszonyokat teremtsenek a volt MSZMP-ingatlanok területén. Így lett végrehajtva a rendszerváltás is. A törvény szerint 1991. július 30-áig kellett volna javaslatot tenni a kormánynak az Országgyűlésnek a törvény alapján megszűnt kezelői joggal érintett ingatlanok hasznosításának módjáról. Ez a törvény a mai napig nem született meg.”
Százmilliárdos MSZP-vagyont emlegettek
Homoki János szerint „az ingatlanokat hivatalosan 21 milliárd forintra értékelték, de piaci értéke szerint több 100 milliárdos vagyonról van szó. Miközben állagmegóvásra semmit nem költöttek, a nélkülözhető épületrészeket az ideiglenes törvénybe és a pártok működésérõl és gazdálkodásáról szóló törvénybe ütköző módon hasznosították… Érdekes módon az SZDSZ, a kisebbik kormányzó párt hallgat, nem nyilatkozik az ügyben. Csak nincs valami titkolnivalója ingatlan területen?”
Kései üzletek: Gyurcsány és Balatonaliga
1995-ben hangzott el ez a beszéd. Az az SZDSZ, amelyik aktívan részt vett a rendszerváltásban, ekkor már nem létezett. Az az SZDSZ, amelynek köszönhetően kitört a NEXT 2000 Kft. botránya, s amelyik felhívta a figyelmet az MSZ(M)P vagyonátmentési trükkjeire, már nem létezett. A komoly erőfölénnyel bíró MSZP 1994-ben megnyerte a választást (állambiztonsági iratok szerint éppen erre a forgatókönyvvel készültek – cikkünk itt), hogy aztán összeálljon vele az SZDSZ, arcon köpve szavazóit, emblematikus figuráit. Aztán történt, ami történt.
Máig érvényes Ungváry Krisztián 2007-es mondata, amely a Népszabadságban (!) jelent meg, és amelyet írásunk mottójául választottunk: „A különböző korrupciós ügyek (Next-2000, Cimbriana, KISZ-székház stb.) ma már a jótékony feledés homályába vesznek”. Ha hagyjuk. A Next 2000-botránnyal, az MSZP stratégiaváltásával, Gyurcsány Ferenc szerepével és a balatonaligai üdülőkomplexum kései elkótyavetyélésével írásunk második részében foglalkozunk.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS