Erősödnek a szélsőbaloldali csoportok az Egyesült Államokban – írta pénteki helyzetértékelésében a The Daily Signal című konzervatív hírportál. Az elemzés szerint a gyűlölet ellen szónokló baloldali mozgalmak minden ellenvéleményt önkényesen el akarnak hallgattatni, és a felbukkanásuk rendre erőszakba torkollik. A megjelenésüket ráadásul a liberális túlsúlyú sajtó felnagyítva mutatja be, ezzel azt az érzetet keltve az emberekben, mintha országos jelentőségű tiltakozások történnének. Magyarországról nézve is egészen ismerős módszerek még durvább megnyilvánulásairól tanúskodnak az elemzések.
Az oknyomozó riportokat és elemzéseket közlő honlap legfrissebb elemzése a magát Antifasiszta Akciónak (röviden: Antifa) nevező, baloldali, radikális baloldali és autonóm csoportokat összefogó mozgalom erősödő és az erőszak eszközeihez egyre gyakrabban nyúló tevékenységét vette górcső alá. Ezt az egy héttel ezelőtt a virginiai Charlottesville-ben történt véres összecsapások indokolták, amelyek után Donald Trump elnök egyaránt felelősség tette a polgárháborús tábornok szobrának eltávolítása ellen tüntetőket és az ellentüntetőket. A Charlottesville-ben történtekre utalva a portál azt írja: mivel az igazságügyi minisztérium által indított nyomozás még nem ért véget,
nehéz megmondani, hogy hány száz ellentüntető sorolta magát az Antifa-csoportokhoz, mint ahogyan nem világos az sem, hogy közülük hányan verekedtek, akár botokat is használva.
A honlapra mindenesetre feltettek egy videót, amely azt mutatja, hogy a baloldali ellentüntetők az őket filmező riporterekkel agresszívan viselkedtek, s a The Daily Signal idézi az egyik hírlapi jelentést is, amely arról számol be, hogy a rendőrség letartóztatott egy ellentüntetőt, aki megvert egy riporternőt. A lap által megszólaltatott Mathhew Vadum, a washingtoni Capital Research Center kutatóintézet alelnöke így jellemezte az Antifa mozgalmat:
szélsőbaloldali anarchista vagy kommunista, hipererőszakos aktivisták koalíciója.
Erőszakosan és önkényuralmi jelleggel lép fel a baloldal, pedig éppen ezek ellen szólal fel
Az Antifa, amelynek nincs összefogott, központosított struktúrája, már korábban, június 4-én is összetűzött az oregoni Portland városában Donald Trump támogatóival. Megjelenésük erőszakos összecsapásokká fajult – elevenítette fel a korábbi incidensek egyikét a The Daily Signal.
Minden feltételezett önkényuralom-ellenessége ellenére is az Antifa-mozgalomban van valami alapvetően önkényuralmi jelleg, hiszen azt hirdeti, hogy a senki által meg nem választott aktivistái eldönthetik, kinek a nézetei túl gyűlöletesek ahhoz, hogy nyilvánosságot kapjanak
– idézte a The Daily Signal Peter Beinart neves amerikai történész és publicista elemzését, amely a The Atlanticban jelent meg. A The Daily Signal hangsúlyozza, hogy az Antifa-csoportok Donald Trump elnökké választása óta sokkal aktívabbak, ott vannak az elnök elleni tüntetéseken, és még az elnöki beiktatási ceremóniát is megzavarták. Hogy az összehangolt tiltakozást és erőszakhullámot kinek a vezetésével csinálják, és miből finanszírozzák, az változatlanul homályos. Matthew Vadum rámutatott az elemzést készítő két újságírónak arra, hogy a Soros Györgyhöz köthető Alliance for Global Justice (Szövetség a Globális Igazságosságért) nevű szervezet pénzügyi támogatást nyújt nekik.
A sajtó segíti a hatalomért veszett kutyaként kaparó baloldalt
Az Antifa-hívek többnyire a közösségi médiában kommunikálnak, s leggyakrabban a szólásszabadság nevében akarnak elhallgattatni nekik nem tetsző véleményeket – szögezi le a Heritage Alapítvány hírportálja, amely szerint az Antifa-tagok többsége Donald Trumpot és a Republikánus Pártot fasisztának és rasszistának állítja be. Arthur Milikh, a Heritage Alapítvány egyik kutatója szerint a baloldal nem szerezte meg a Fehér Házat és kisebbségben van a kongresszusban is, ezért a közvélemény befolyásolásával próbálja megőrizni a hatalmát. Ehhez két módszert alkalmaz: vádaskodik, illetve jól szervezett és finanszírozott tüntetőket állít csatarendbe. Milikh szerint ennek a taktikának a része a Trump-kampány és Oroszország összejátszásának hangoztatása, amire ugyan nincs bizonyíték, mégis ezzel a vádaskodással igyekeznek a közvéleményt az elnök ellen fordítani, s aláásni a legitimitását is.
A tiltakozások gyakran sikert hoznak a baloldalnak, mert a sajtó azt az érzetet kelti, mintha nem csupán tüntetők maroknyi csoportját, hanem az egész országot düh emésztené
– hangsúlyozta a kutató a Heritage Alapítvány összeállításában.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS