Akadozni kezdett az ukránok számára biztosított Starlink műholdas összeköttetés. Az oroszok egyből be is jelentették, hogy új csodafegyverüknek köszönhető a rendszer problémája, amit egyáltalán nem zárhatunk ki. Érdekes azonban az időzítés, hiszen az összeköttetésben keletkezett hibák nem sokkal azután jelentkeztek, hogy a Stralinket üzemeltető Elon Musk békejavaslatot tett a feleknek, amin az ukránok nagyon megsértődtek és élesen támadni kezdték a milliárdost.
Az orosz–ukrán háború kezdetén több ezer Starlink-terminált biztosított Ukrajna számára Elon Musk. A terminálok a SpaceX műholdjaival biztosítottak összeköttetést, és amellett, hogy lényegesen segítették az ukrán csapatok kommunikációját, a civil lakosság számára is ingyenes internetet szolgáltattak. Az ukrán erők azonban most arról számoltak be, hogy a Starlink összeköttetésében egyre gyakrabban észlelnek hibát, ami katasztrofális következményekkel jár a hadi kommunikáció terén.
A Financial Times információi szerint a leállások kritikus szituációkban, csaták során és az oroszok által kontrollált területekre való betöréseket követően jelentkeztek. A Rybar Telegram-csatorna szerint az egybeesés nem véletlen, hiszen megjelentek a fronton az új fejlesztésű Tirada rendszerek, amelyeket kifejezetten elektronikus hadviselésre, ezen belül a műholdas kommunikáció zavarására fejlesztettek ki.
A Tiradák nem sokkal a részleges mozgósítás bejelentése után érkeztek a frontra, és jelenleg még a tesztelés fázisában vannak. Ha valóban ezek az eszközök tehetnek az ukránok által használt összeköttetés leállásáról, akkor kijelenthető, hogy a prototípus jól teljesít.
A katonai mellett azonban van egy politikai magyarázat is a Stralink problémáira. A napokban ugyanis nagy port kavart, hogy Elon Musk felvetette: a felek békét köthetnének, ehhez azonban Kijevnek vállalnia kellene a semlegességet, és le kellene mondani a Krímről. A felvetés azonban meglehetősen felháborította az ukránokat. Zelenszkij például kifejezetten oroszbarátnak nevezte a milliárdost, és több ukrán politikus is támadni kezdte Muskot, aki azonban azzal válaszolt, hogy számára kifejezetten veszteséges volt a Kijevnek nyújtott segítség, ráadásul az orosz kibertámadásoknak is kitette a cégét.
Egyelőre nem tudni, hogy mi állhat a kommunikációs problémák hátterében – lehet, hogy egy sértődött mecénás bosszúja, de egyáltalán nem zárhatjuk ki az új orosz haditechnika sikerét sem. Ha pedig egy lépéssel tovább megyünk, és tekintetbe vesszük a Musk által említett orosz kibertámadásokat, akkor a kettő keveréke is meglehetősen valószínűnek tetszik.
Forrás: Financial Times, Telegram; Fotó: Képernyőfotó
Facebook
Twitter
YouTube
RSS