Brüsszelnek sokkal fontosabbak Ukrajna gazdasági érdekei, mint az unió tagállamainak boldogulása. Erre utal legalábbis, hogy nem hosszabbították meg az ukrán gabona behozatalának tilalmát, nehéz helyzetbe hozva ezzel a magyar és lengyel gazdákat. A magyaroknak azonban elege lett abból, hogy az EU nem törődik velük, ezért tiltakozásul a magyar–ukrán határ mellé vonultak.
A termelők traktorokkal és más mezőgazdasági gépekkel vonultak fel a határállomásra vezető 4-es főúton, gépeikkel elfoglalva az egyik forgalmi sávot. Jakab István, a demonstrációt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával közösen szervező Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke a tüntetésen a magyar gazdálkodók számára elfogadhatatlannak nevezte az Európai Bizottság döntését, amellyel nem hosszabbították meg az ukrán gabonára vonatkozó behozatali tilalmat.
A gazdák egyértelműen kiállnak a magyar kormány mellett, amely a bizottsági döntéssel szemben meghosszabbította és kiterjesztette az ukrán gabonára és más mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali tilalmat
– jelentette ki a Magosz elnöke. Hozzátette: a gazdák nevében a Magosz nyílt levélben fordul Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez, azt kérve, az ügyben szakmai alapon és szempontok szerint hozzanak döntést.
A szon.hu cikke szerint teljesen megtelt a záhonyi határátkelő környéke tiltakozó gazdákkal vasárnap reggel. Az ország legtávolibb pontjairól, többek között Veszprémből és Pápáról is jöttek gazdák, hogy felemeljék hangjukat az EU döntése ellen.
Tegyük fel a kérdést magunknak, hogy kinek az érdekében jött az a remek ötlet, hogy engedjük már be az ukrán mezőgazdaság szinte minden terményét az Európai Unió területére azzal az ürüggyel, hogy nehogy éhen haljanak Afrikában? Hát ez így volt. Most már látjuk, hogy becsaptak bennünket és aljas módon visszaéltek azzal a jó szándékkal, ami az emberekben megvan, hogy segítsünk egy háború sújtotta országon. Nem rajtuk segítettünk. Ha megnézzük, hogy néz ki az ukrán mezőgazdaság és annak az exportteljesítményét mi adja, akkor azt látjuk, hogy gigaméretű ukrán mezőgazdasági vállalatok állítják elő ezeket a termékeket, a 10 legnagyobból 9 nem Ukrajnában van bejegyezve. Ezen érdemes elgondolkodni. Mi nem az ukránokkal kell, hogy harcoljunk, hanem az Ukrajnában működő vállalkozásokkal, akiknek meg most már egyértelműen látszik, hogy Brüsszelben vannak a kijáró emberei
– mondta a NAK elnöke, Győrffy Balázs.
A tüntetésen elhangzott az is: mindenkinek joga van tudni, hogy mi jön át a határon. Az Ukrajnában termelt terményekre nem vonatkoznak az uniós élelmiszer-biztonsági követelmények, ott nincsenek érvényben szigorú rendeletek. Itthon a gazdák mindent megtettek és tesznek, hogy megfeleljenek az uniós szabályoknak, ám most már az élelmiszerbiztonság nem tartható fenn, hiszen Ukrajnából olyan árutömeg árasztja el hazánkat és több országot, amelyek a követelményeknek egyáltalán nem felelnek meg. Ukrajnában olyan növényvédő szereket is használnak, amelyeket itthon a fiatal gazdák már nem is ismernek, mert nálunk rég kivonták a fogalomból. Mondjuk ki: amikor a hazai gabonatermesztők a gabonatilalom meghosszabbításáért tüntetnek, nem csupán magukat védik, hanem az Európai Unió teljes népességét is. A Magosz elnöke megjegyezte: a tranzitszállításokat ugyan nem tilthatják meg, de arra kérte a gazdákat, hogy ha visszaélést tapasztalnak a Magyarországon átmenő gabonával kapcsolatban, azonnal jelentsék a hatóságoknak vagy a Magosznak.
Győrffy Balázs NAK-elnök azt hangsúlyozta, a “sarkunkra kell állni”, meg kell szólítani minden gazdát, el kell mondani nekik, hogy azok, akik elvileg őket képviselik, mit tettek a termelőkkel.
Annak külön örülünk, hogy a kormányzat mellettünk van, hiszen nemzeti hatáskörben, minden létező uniós joggal szembemenve mégis megtiltjuk, hogy behozzák ide ezeket a terményeket
– jelentette ki az agrárkamara vezetője. Az eseményen megjelent Tilki Attila és Seszták Miklós fideszes országgyűlési képviselő, valamint Seszták Oszkár, a vármegyei közgyűlés kormánypárti elnöke is.
Nagy István agrárminiszter szombaton jelentette be, hogy a magyar kormány nemzeti hatáskörben meghosszabbítja és kiterjeszti az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali tilalmat. A korlátozás kiterjed az ukrán gabona mellett a repce- és napraforgómagra, a lisztre, az étolajra, a mézre, az egyes húsfélékre és a tojásra. A tranzitszállítmányokat továbbra is engedélyezik.
Forrás: MTI, szon.hu; Fotók: MTI/Balázs Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS