Az ukrán parlament törvényhozói azt akarják, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok szankciókkal akadályozza meg Oroszország cseppfolyósítottföldgáz-(LNG-)termelésének bővítésére irányuló terveit, és szüntesse meg az üzemanyag Oroszországtól történő európai beszerzését – írja a Reuters.
A törvényhozók olyan intézkedéseket szeretnének, amelyek tovább csökkentenék az EU importját orosz fosszilis tüzelőanyagokból, és megnehezítenék Oroszország számára az LNG-projektek és a termelés bővítését. Ezzel pedig visszafognák Moszkva potenciális bevételeit az üzemanyag értékesítéséből. Az ukrán parlament energetikai bizottsága az Európai Bizottsághoz és az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához intézett levelében új szankciókat sürget, többek között az olyan uniós és amerikai vállalatok betiltását, amelyek szolgáltatásaikkal segítik Oroszország LNG-exportját. A levél emellett az orosz LNG-ágazat elleni teljes körű másodlagos szankciókat javasol, hogy megakadályozzák Oroszország LNG-termelésének bővítésére irányuló terveit, különösen az Arctic LNG–2 projekt leállítását.
Az orosz Arctic LNG–2 projekt a világ legnagyobbjai közé tartozik. A projekt három vezetékéből az elsőt az év végén tervezik elindítani. Az ukrán törvényhozók szerint a projekt az éghajlatváltozást fokozná, valamint az ukránok szerint fennáll a veszélye, hogy “Európa ismét túszul esik”, ha a kontinens még inkább függővé válik az orosz cseppfolyósított földgáztól. Az ukrán energiaügyi minisztérium szóvivője a Reutersnek elmondta, hogy a minisztérium jóváhagyta a törvényhozók levelét.
Mint ismeretes, az EU néhány szankciója már most is az orosz LNG-ágazatot célozza; többek között megtiltották, hogy az uniós vállalatok a gáz cseppfolyósításához szükséges technológiákat szállítsanak Oroszországnak. A 27 országot tömörítő blokk megtiltotta az orosz szén- és tengeri kőolajimportot is, de nem tiltotta meg a cseppfolyósított földgázimportot, amelyre néhány uniós ország még mindig támaszkodik. Az ukrán törvényhozók kérelme szankciókat alkalmazna olyan nem uniós és nem amerikai vállalatok vagy személyek ellen, amelyek kereskedelmi tevékenységet folytatnak az orosz LNG-szektorral. A másodlagos szankciók célja általában az lenne, hogy megakadályozzák Oroszországot abban, hogy a világ többi részével üzletet kössön. Az invázió óta sem az USA, sem az EU nem vezetett be olyan másodlagos szankciókat, amelyek az orosz LNG-ipart érintenék.
Forrás: Reuters; Fotó: thenationview.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS