Hosszú Katinka nyílt levélben kérte az úszókat, hogy szólaljanak fel a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) világkupával kapcsolatos szabálymódosítása ellen. Levelében arra is kitér, hogy a szövetségben átláthatatlan állapotok és káosz uralkodik, miközben a FINA vezetői csak a saját pénzügyi érdekeiket tartják szem előtt.
A háromszoros olimpiai bajnok sportoló a közösségi oldalán tette közé szerda reggel írását, illetve levélben is elküldte a szerkesztőségeknek. Ebben azt nehezményezi, hogy a FINA úgy dönt szabályváltozásokról, hogy nem kérdezi meg előtte a versenyzőket, sőt olyan újításokat vezet be, amelyekkel korlátozza legjobbjait. A levelet azzal kezdi, hogy amíg a világ a legkitartóbb profik közé sorolja az úszókat, akik talán mindenkinél korábban kelnek és később fekszenek le, a sportág vezetői maguk tartják amatőrnek a sportágat, hátráltatva a sportolókat.
Vonzóbbá lehetne tenni az úszást […] Első lépésként például hallgathatna ránk, úszókra
– írja a háromszoros olimpiai bajnok.
A FINA május végén jelentette be a vk-kat érintő módosításokat, amelyek egyik legfontosabb eleme, hogy egy versenyző egy viadalon legfeljebb négy egyéni számban indulhat. Korábban előfordult, hogy Hosszú – az elmúlt öt év összetett győztese – egy állomáson tíz vagy még több számban is résztvevő volt.
A FINA megtartja a bevételeket, az úszók nem részesülnek belőlük
A világkupa éveken belül a sportág legfontosabb sorozata lehet, de az új kiírás megfojtja – mutat rá Hosszú Katinka, okként azt látva emögött, hogy a FINA nem hajlandó egyenrangú tárgyalópartnerként kezelni a versenyzőket, és a vezetői kizárólag saját üzleti érdekeiket tartják szem előtt. A FINA Hosszú szerint inkább a világ- és Európa-bajnokságot helyezné előtérbe, amelyek bevételeiből maga a szervezet gazdagodik – miközben a televíziós közvetítésekből származó bevételt el sem árulják –, az úszók pedig egyáltalán nem részesülnek ezekből. A pénzdíjakat osztó világkupát szerinte ezért lerombolná a szervezet, a vezetői ugyanis tudják, hogy „elveszíthetik a hatalmukat, ha néhány versenyzőjük túlnő rajtuk”. Ellenpéldaként hozta fel Katinka a kosárlabdát és a teniszt, amelyekben a jelentős bevételekből a versenyzők is rendesen, rögzített arányban részesülnek.
Melyik az a sportág, amelynek a vezetése ráragasztja az innovatív jelzőt egy szabályrendszerre, amellyel legismertebb arcainak szereplését korlátozza?
– tette fel a költői kérdést a FINA-val kapcsolatban, amelyben egyébként szavai szerint káosz uralkodik, átláthatatlanok a pénzügyek, ötletszerűen módosítgatják a szabályokat, és nincs jövőképük a vezetőknek.
Az úszóklasszis leírta, hogy sokan gondolhatják, ellene született a szabálymódosítás, mondván a többieket túlságosan zavarja, hogy sokat nyer, de valójában a feltörekvő fiatal tehetségeket is hátrányosan érinti az új lebonyolítás – márpedig ő nem kér ebből az előnyből. Eszerint ugyanis az előző világversenyek érmesei egyből döntőt úszhatnak, míg a többi versenyzőnek át kell magát vergődnie az előfutamokon, és így ha meg is érkeznek a döntőbe, már fáradtabbak, mint a legjobbak. Levelében hangsúlyozza, nem Hosszú Katinkáról szól ez a történet, hanem azokról a profi úszókról, akiknek elég erejük van alakítani a sportág jövőjét.
Hiszem, hogy az úszósport igenis profi szintre emelhető, de ehhez a »mindenki legyen egyenlő, de az egyenlők között legyenek egyenlőbbek« múlt századi gondolkodásmódjával szakítanunk kell! A FINA vezetői már döntöttek: nem hajlandóak egyenrangú tárgyalópartnerként kezelni minket, a versenyzőket, sőt olyan szabályokat hoznak, amelyekkel szándékosan korlátozzák a lehetőségeinket
– írta Hosszú azt hangsúlyozva, hogy a FINA vezetői a sportág és a versenyzők érdekei helyett kizárólag saját üzleti érdekeiket tartják szem előtt, s ma is úgy működtetik a sportágat, mint 1989-ben.
Más sportágakban is megmutatták erejüket a sportolók
Hosszú Katinka felhozta Nikola Pilić 70-es évekbeli jugoszláv teniszező példáját, akit hazája eltiltott, amiért a válogatottban való részvétel helyett egy pénzdíjas versenyen szerepelt, és az eltiltás miatt nem engedték indulni Wimbledonban. Pilić mellé akkor az egy évvel korábban létrehozott Profi Teniszezők Szövetségén (ATP) keresztül felsorakozott a világ teniszező elitje, együtt bojkottálták szinte mindannyian a tornát, amely így a nagy nézőszám ellenére kínosan érdektelen maradt 1973-ban. A nemzetközi szövetség válaszul eltörölte Pilić eltiltását, és beleegyezett abba, hogy a versenyzőkkel egyeztetve alakítják ki a versenynaptárat és hozzák meg a fontos sportági döntéseket.
Hosszú leírta, 28 évesen már többet úszott, mint amennyit még fog, így homokba dughatná a fejét, de ő nem saját magáért szólalt fel, hanem a mostani fiatal úszókért. Az Iron Lady szerint most az úszók felelőssége, hogy megszólaljanak az értelmetlen, ártalmas szabályok ellen, és az ő felelősségük, hogy miként alakítják az úszás jövőjét.
A lehetőség adott. Hogy elszánjuk-e magunkat, csak rajtunk múlik. Szerencsére a feladatunk ugyanaz, mint bármelyik úszódöntőn, amikor meghalljuk a rajtjelet: egyszerre elindulni. Csak most nem egymás ellen, hanem egymásért
– zárul a nyílt levél.
Bojkottról nincs szó, önszerveződésről lehet
A nyílt levéllel kapcsolatban megkerestük Tóth Fannit, Hosszú Katinka sajtószóvivőjét, aki mindenkit megnyugtatott, hogy a felhozott teniszes hasonlat ellenére szó sincs a nyári vizes világbajnokság vagy más verseny bojkottjáról, ez meg sem fordult senki fejében. A levéllel azt kívánja elérni Hosszú Katinka, hogy az úszók mondjanak véleményt az őket érintő döntésekről, aminek természetesen nem kell megegyeznie Katinka véleményével, de legalább induljon be a kommunikáció a világ úszói között a FINA világkupa-lebonyolítással kapcsolatos, kifogásolt döntésével kapcsolatban – közölte Tóth Fanni. Hangsúlyozta, hogy ez a levél nem a FINA-nak szól, hanem az úszótársadalomnak, ráadásul nemcsak az élmezőnybeli úszók érdekében szólalt meg Katinka, hanem a fiatalokért is, akik szívesen úsznának egyenlő esélyekkel, legalább előfutamban vagy középdöntőben a legjobbak ellen, de a világkupa lebonyolítása ezt nem teszi lehetővé számukra.
Van erejük az úszóknak, és ezt el kell hinniük. A köztük beinduló diskurzus teremthet szakmai alapot a kiállásnak, és ha a FINA ennek ellenére sem veszi figyelembe az érdekeiket, akkor további eszközök is lehetnek a kezükben az egyéni vagy összehangolt, de mindenképpen sűrűbb sajtómegszólalásoktól a szervezett érdekvédelemig
– szögezte le.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS