Valóban tapasztalható, hogy Szíriát a háború pusztítása után mintha magára hagyta volna a világ, Magyarország azonban nem mond le a szír emberekről és különösen a kereszténység bölcsőjében élő ottani keresztényekről – többek közt erről beszélt portálunknak Azbej Tristan, aki nemrégiben tért haza nem hivatalos szíriai útjáról. Az üldözött keresztények megsegítéséért felelős államtitkárság vezetője elmondta, az évekig elhúzódó háborúskodás miatt hallott olyan tizenéves fiatalokról, akik még soha nem jártak iskolába, és úgy vélte, az országon eluralkodó általános nyomor újabb migrációs hullám előidézője lehet.
A Balog Zoltán missziójához csatlakozva tett nem hivatalos látogatást nemrégiben Szíriában Azbej Tristan. Az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps program megvalósításáétr felelős államtitkárság vezetője portálunknak osztotta meg utazása tapasztalatait. Mint elöljáróban elmondta, szomorú látni, hogy a szíriai emberek már azt is bizonyos biztonságként élik meg, hogy a jelentősebb összecsapások már csak egy-két régióra korlátozódnak. Hozzátette, a háború pusztításából a társadalom még csak most ocsúdik fel, valójában fel sem tudták mérni a tényleges károkat, azaz, hogy a rideg statisztikák mögött milyen tragédiák, nehézségek húzódnak meg. Az államtitkár kifejtette, az országban csak a civil áldozatok száma meghaladja a félmilliót, a 23 milliós lakosság felének pedig el kellett hagynia szülőhelyét, jelentős részük mind a mai napig belső menekültként él. Nagyon sokan az elvándorlók közülük nem álltak meg az első biztonságos országnál sem, hanem Európába vándoroltak, felülve a migrációt támogató nyugati politikusok és különböző civil szervezetek hamis ígéreteinek. Azbej Tristan kiemelte,
helyi egyházi vezetők elmondása szerint elsősorban nem a bajba jutott családok mentek el, hanem azok a fiatal, életerős emberek, akikre otthon lenne szükség az újjáépítéshez.
Mint megjegyezte, a gazdaság romokban van, ami elképesztő nyomort okoz Szíriában, a társadalom 80 százaléka az éhezés szélén áll, ez a kilátástalanság pedig csak fokozza az elvándorlási hajlandóságot. Elmondta, miután tíz éve tart a polgárháború Szíriában, ez olyannyira megviselte az oktatási rendszert, hogy van olyan tizenéves gyerek, aki még életében nem járt iskolába.
Kézzelfogható eredményei vannak a magyar segítségnek
Az államtitkár a keresztény közösségekre térve arról beszélt, rajtuk duplán csattan az ostor, hiszen a megélhetési nehézségeken túl a vallási üldöztetésnek is ki vannak téve, és ennek is köszönhető, hogy számuk a 2,3 millióról a háború végére megfeleződött. Hozzátette, a bajba jutott keresztény közösségek nem számíthatnak se belső, se külső támogatásra, egyedül az egyházak azok, amelyektől valamilyen segítséget remélhetnek. Az államtitkár elmondta, a keresztény egyházaknak gyakorlatilag az állam szerepét kell átvállalniuk azáltal, hogy árvaházakat, öregek otthonát, iskolákat, kórházakat tartanak fenn. Azbej Tristan szerint ugyanakkor hatalmas lélektani pluszt jelent számukra az, hogy Magyarország és a magyar emberek a Hungary Helps programon keresztül igyekeznek segíteni a jövő alapvető feltételeinek megteremtésében. Az államtitkár kiemelte, jártak a szétbombázott Homszban, ahol a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közreműködésével több száz otthont építettek újjá, ahová visszatérhettek az elmenekült családok, ez kézzelfogható eredménye a magyar segítségnek. Azbej Tristan szerint Szíriát mintha magára hagyta volna a világ, Magyarországnak ugyanakkor erkölcsi kötelessége, hogy ne engedje el a szír emberek, különösen a szír keresztények kezét. Mint megjegyezte, ez az az ország, amelynek területén az első keresztény gyülekezetek alakultak, így mostani látogatása során eljuthatott arra a kegyhelyre is, ahol a hagyomány szerint Saul megtért. Az államtitkár hangsúlyozta, Szíria segítése a magyar emberek érdeke is, hiszen, ha az ország szétesik, az újabb migrációs hullámot indíthat el.
Vezetőkép/videó: facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS