A CEU-ért szervezett élőlánc – ahogyan várható volt – tüntetéssé szerveződött és a Kossuth téren folytatódott. A tömeg a Parlament elé vonult, ahol rendőrsorfallal néztek farkasszemet, rövid ideig kisebb tülekedés is indult a két csoport között.
A demonstrálók egy EU-zászló kifüggesztését szerették volna elérni a Parlamenten, de ez nem sikerült nekik, bár az egyik ablakon kilógatott egy EU-s zászlót Kunhalmi Ágnes, az MSZP politikusa. Kunhalmi Ágnes egy „academic freedom” feliratú táblát tartott és „le a diktátorokkal” mondatot kiabálta.
19 óra 30 perc: Jelenleg is a rendőrökkel néznek farkasszemet a CEU-párti tüntetők, lökdösődés, dulakodás zajlik az első sorokban.
A demonstrációra várható volt, hogy a politika is rászerveződik, az esemény facebook oldalán már délelőtt megjelentek az uszító kommentek, hogy a Parlament elé vonuljanak és döntsék meg a kormányt.
20 óra: Ezekben a percekben Kunfalvi Ágnes beszél a tudásról, azt hangoztatja, hogy nem pártpolitikai kérdés.
A tömeg “diktátor” szavakat skandál felváltva a “köztársaságot” és a “szabad ország, szabad egyetem” mondatokkal. Közben Kunhalmi lopásról és az egészségügy helyzetéről beszél.
Csak ti tudjátok megbuktatni a kormányt”-
mondta utoljára Kunhalmi, majd az Atv-nek adott interjút, amiben arról beszélt, hogy meg kell buktatni a kormányt és nem bízik Áder Jánosban.
A Parlament előtt jelentette be Büki Zoltán civiljogi aktivista, hogy a CEU-t ellehetetlenítő törvény miatt szerdán több hidat is le fognak zárni. Terveik szerint 8 órakor a Szabadság hidat, 10 órakor a Lánchidat, 12 órakor az Erzsébet hidat, 14 órakor a Margit hidat, 16 órakor a Petőfi hidat.
Az élőlánc után a CEU előtt felszólalók, köztük a diákok többször is arra kérték Áder János köztársasági elnököt, éljen politikai vagy alkotmányos jogával, és vétózza meg a törvényt. A tömeg többször is azt skandálta, “Ne írd alá János! Ne írd alá János!” Elhangzott az is, hogy eddig mintegy 30 ezren írták alá a CEU melletti petíciót, és mivel az országgyűlési képviselők ezt nem vették figyelembe, valójában nem őket képviselik ebben a kérdésben. Hozzátették, úgy látják az érintettek nélkül meghozott döntések antidemokratikusak. “Semmit rólunk, nélkülünk” – skandálták. László Luca, a CEU elsőéves diákja felháborítónak nevezte, hogy két nap alatt sikerült ellehetetleníteni egy nemzetközi egyetemet. “Ezt nem hagyjuk szó nélkül, ezért vagyunk itt” – tette hozzá. Az épület előtt szónokolók szerint az Országgyűlés döntése nemcsak a CEU-ról, hanem a jogállamiság jelenéről és jövőjéről is szól, és a döntés súlyos károkat okoz Magyarországnak és a magyar társadalomnak. Hozzátették, az egyetemi autonómia évszázados érték. Úgy fogalmaztak, hogy a nemzeti konzultációnak valójában arról kellene szólnia, hogyan “állítsuk meg Orbánt”. A szervezők szerint az élőláncon többen voltak, mint a vasárnapi demonstráción, amikor mintegy tízezerre becsülték a résztvevők számát.
A demonstráció hivatalosan is bejelentett befejezése után a tömeg egy része átvonult a Parlament elé, ahol az ott sátorozó, más céllal tartott demonstráció résztvevőivel együtt a kormányt bírálták; az Országgyűlés CEU-t érintő döntését hazaárulásnak nevezték.
A rendezvényen felolvasták a törvénymódosítást megszavazó képviselők névsorát, amit füttyszó kísért. A demonstrálók megpróbálták kitűzni a Parlamentre az uniós és a magyar zászlót, de az épület lépcsőjén felsorakozó rendőrök ezt megakadályozták, ekkor dulakodás alakult ki, amelynél jelen volt Demszky Gábor volt főpolgármester is.
Végül egy demonstráló feljutott a Parlament lépcsőjének tetején lévő egyik oroszlánszobor mellé a két zászlóval, a rendőrök ebben nem akadályozták meg. Ugyanakkor Kunhalmi Ágnes szocialista képviselő megjelent a Parlament egyik ablakában, ahonnan kilógatta az uniós lobogót.
20 óra 34 perckor felhangzott: “Holnap ötkor ugyanitt”, “Nem adjuk fel”, majd füttyögni kezdtek a tüntetők.
Fotó: Pestisrácok.hu/HPGY
Facebook
Twitter
YouTube
RSS