Akár Portik Tamás is megszervezhette azokat a zsarolási kísérleteket, amelyeknek egyik következményeként a hatóságok meggyanúsították a Fenyő-gyilkosság ügyében Gyárfás Tamást. A decemberben előkerült, Portik által készített hangfelvételeket az olajos keresztapa élettársa adta át Dósa István Andrásnak, az MSZP egykor reménységének, akit decemberben hallgattak meg először a nyomozók a vizsgálatban – írta az Index. A Magyar Idők értesülése szerint Portik kapcsolatait már az első Orbán-kormány idején elkezdte elemezni a rendőrség, a dossziékban szerepelnek az MSZP és az SZDSZ politikusai is, így talán nem véletlen, hogy 2002-től nyolc évre, a balliberális kormányzás idejére az aktákat a fiókok mélyére süllyesztették.
Portik Tamás élettársa adta át másfél éve azokat a hangfelvételeket Dósa István Andrásnak, amelyekkel néhány hónappal később a Fenyő-gyilkosság ügyében megzsarolták Gyárfás Tamást – írta pénteken az Index. A portál értesülése szerint Dósa – aki korábban az MSZP karitatív tagozatának egyik alapítója volt – erről a tavaly decemberben, a rendőrségen tett vallomásában beszélt, emellett beszámolt arról is, hogy a felvételek alapján társaival együtt ők készítették azt a leiratot, amelyet a gyilkosság miatt elítélt Jozef Roháč egyik ismerőse, Imrich K. juttatott el Gyárfásnak. Imrich K.-t már korábban beazonosították a nyomozók, majd ezen a szálon jutottak el Dósához, illetve S. Gáborhoz.
Mint arról a PestiSrácok.hu négy napja elsőként beszámolt, néhány héttel ezelőtt Portik Tamás a ’90-es évek elejétől a letartóztatásáig rögzített, több száz órányi hangfelvételét foglalta le a rendőrség. Úgy tudjuk, a vágatlan felvételek egy részén Portik az alvilági üzlettársai mellett a közélet több szereplőjével, köztük a Fenyő-gyilkosság megrendelésével gyanúsított Gyárfás Tamással is hosszú beszélgetéseket folytat. A több házkutatás után megszerzett, kisteherautónyi adatrögzítő feldolgozása jelenleg is folyamatban van, de azt már most tudni lehet, hogy a Fenyő-ügy megoldása mellett a hangfelvételek választ adhatnak az 1990-es és 2000-es évek szervezett bűnözésének meghatározó mozzanataira. A kriminalisztikai szenzációval is felérő hangfelvételekhez feltételezhetően egy nyomozati alku vezette el a hatóságokat. Kiderült, hogy a felvételek egy részét a Farkasréti temető egyik síremlékében találták meg a nyomozók.
Az Index Dósa vallomásából arra következtetett, hogy a dokumentumokhoz Portik élettársa is hozzáfért, kérdés marad azonban, hogy a nő önszántából szivárogtatott, vagy az egykori vagyona nagy részét mára már elvesztő Portik Tamás vette rá erre. A felvételek tartalma ma is kellemetlen helyzetbe hozhatja az egykori alvilág, illetve a korábbi politikai elit még élő szereplőit, így Portik – amennyiben ő mozgatja a háttérből a szálakat – bevételre számíthat az érzékeny információkra alapozott zsarolásokból.
Baloldali politikusok érintettségéről írt pénteken a megtalált hangfelvételek ügyében a Magyar Idők. A lap információi szerint az első Orbán-kormány idején, 2001-ben, az akkor létrehozott Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ (SZEBEK) elemezni kezdte Portik Tamás kapcsolati rendszerét, az elkészült dokumentumokban szerepelnek MSZP-s és SZDSZ-es politikai szereplők is. 2002-től nyolc évre a SZEBEK a belügyminiszter irányítása alá került, a Portik-aktákat pedig a fiókok mélyén rejtegették a balliberális kormányzás időszakában.
A Magyar Idők meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a nemrég megtalált felvételek és a Portik-dossziék tartalma között átfedések vannak. A kiindulási alap, hogy az olajbűnözés zászlóshajójának számító Energol Rt. egykori igazgatója, Portik Tamás 2008-ban, a Gyurcsány-kormány polgári elhárítását vezető Laborc Sándorral, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójával történt egyik egyeztetésén dicsekedett azzal, hogy számos MSZP-s politikust támogatott anyagilag, és kiváló szocialista kapcsolatokkal rendelkezik, miközben magát elkötelezett baloldalinak nevezte.
A Heti Válasz Portik 2012-es elfogása után rendszerezve mutatta be az olajos vállalkozó kapcsolatait, köztük a baloldaliakat is, akikkel folytatott beszélgetéseit szintén rögzíthette Portik. Az egyik ilyen kapcsolata a már említett Dósa István András, aki több forrás szerint is Portik egyik pénzkezelője volt. A politikus egyik cégében felügyelőbizottsági tag volt Schmuck Andor. A hírek szerint Dósa ajánlotta 1996-ban az energolos vezető figyelmébe a cég vezérigazgatójának Csikós Józsefet, az MSZMP KB volt agitprop-alosztályvezetőjét. A nyugdíjas ezredes a rendszerváltás után a Belügyminisztérium sajtóosztályát, majd 1995-ig a BM Adatfeldolgozó Hivatalát vezette. Hasonló kapcsolat Keszthelyi Péter, korábbi iparkamarai főtitkár is, aki 1997-ig a Portik-féle Energol Rt. elnöke volt. Az MSZP–SZDSZ-kormányok alatt Keszthelyi az állami sportberuházások egyik legfőbb irányítója volt a BM Beruházási és Közbeszerzési Zrt. vezérigazgató-helyetteseként, majd a Gyurcsány-érában a kormányzati negyed-projekt bírálóbizottságának szakmai titkára.
Forrás: Index/Magyar Idők; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS