Már most börtönben a helye, illetve akár kétszázmilliót is megérne neki az ügyvezető eltávolítása – mondta Baranyi Krisztina azon a testületi ülésen, amelyen döntöttek Sebők Endre azonnali hatályú felmentéséről. A másodfokú ítélet szerint a lépés jogsértő volt, így Ferencváros polgármesterének politikai bosszújának árát majd a IX. kerületiek pénzéből kell megfizetni.
Mint ismert, Baranyi Krisztina a hajléktalanokat foglalkoztató önkormányzati cég, a Feszofe Kft. ügyvezető igazgatójával szemben folytatott koncepciós eljárást. Ferencváros összbaloldali támogatottsággal megválasztott polgármestere már hivatalba lépését követően közölte: darabszámra tudja, kik azok az önkormányzatnál, akik lojálisak a Fideszhez, és meg fog tőlük szabadulni. Az egyik kipécézett Sebők Endre ügyvezető volt. Baranyi nem sokáig akadékoskodott, saját embereivel átvilágíttatta a hajléktalanfoglalkoztató kft.-t, és 2020 nyarán a képviselő-testület ülésén Sebőkről kijelentette: már most börtönben a helye. Az azonnali hatályú felmentés esetleges költségeiről pedig azt mondta: akár kétszázmilliót is megérne neki az ügyvezető eltávolítása.
A Baranyi által megrendelt átvilágításról készült jelentés állításait Sebők Endre pontról pontra cáfolta, leszögezve: a cégnek egyetlen évben sem voltak likviditási gondjai, miközben megújultak telephelyeik, üzemeket, raktárat, növényházat építettek, és jelentősen bővült a gépparkjuk. Emellett áttértek a biomasszafűtésre, amelynek alapanyagát a kerületben végzett munkák során begyűjtött kertészeti melléktermékek adták, így a korábbi, havi több százezres gázszámla helyett szinte ingyenessé vált a fűtésük. Több mint ötszázmillió forintos vagyongyarapodás történt a vizsgált időszakban – főként állami forrásból – annak köszönhetően, hogy több ezer hajléktalan közfoglalkoztatása, illetve a munkaerőpiacra való visszavezetése zajlott, így komoly pályázati pénzeket nyertek el, és a Feszofe programja országos mintaprogrammá vált. Számtalan ellenőrzés folyt a hat év alatt, évente kétszer a munkaügyi központ és a rehabilitációs hivatal vizsgálódott, évente a társadalombiztosítás és az adóhivatal, de volt belső ellenőrzés is, azonban egyetlen elmarasztalás sem történt. Baranyiék jelentésében viszont jórészt feltételezések, bizonyítatlan állítások szerepeltek.
Sebők Endre munkaügyi pert indított, és a tavaly szeptemberben született elsőfokú ítélet kimondta, hogy munkaviszonya jogellenesen került megszüntetésére, ezért az elmaradt munkabért és annak késedelmi kamatát ki kell fizetni. Továbbá kötelezte a bíróság az alperes Feszofe Kft.-t, hogy fizessen a felperes számára sérelemdíjat Baranyi Krisztina, a munkáltatói jogkör gyakorlója által tett jogsértő kijelentések miatt. A polgármesterék fellebbeztek, azt bizonygatva, hogy Baranyi becsületsértő szavai pusztán vélemények voltak. A másodfokú bíróság azonban, helyben hagyva az elsőfokú ítéletet, Sebők Endrének adott igazat. Kimondták: ezen magatartás a munkáltatói jogkör gyakorlója részéről – a valós tények ismeretében – kimeríti a jó hírnév megsértésének tényállítását, mivel sértő és valótlan tényt állított a felperesről.
Az elsőfokú bíróság nyomatékkal vette figyelembe a személyiségi jogsértés értékelésénél és a sérelemdíj összegének meghatározásánál, hogy a felperesre vonatkozó valótlan tényállításokat, illetve indokolatlanul sértő véleménynyilvánítást a munkáltatói jogkör gyakorlójaként eljáró személy közölte a képviselő-testületi ülésen
– olvasható a másodfokú ítéletben.
Baranyinak tehát 2020 júliusában lett volna a módja a munkaviszony közös megegyezéssel való megszüntetésére, de nem ezt tette. Ennek az árát, amelyet az ítéletben szereplő összegen felüli jelentős ügyvédi díjak is tetéznek, a ferencvárosi lakosoknak kell megfizetniük, vagyis a baloldali polgármester közpénzből finanszírozza politikai bosszúját.
Forrás: Magyar Hírlap; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS