Patrisse Khan-Cullors, a radikális baloldali Black Lives Matter Global Network Foundation (BLMGN) ügyvezető igazgatója a napokban bejelentette, hogy lemond a szervezetben betöltött vezetői tisztségéről. Döntését egy televíziótársasággal kötött szerződéssel és az új önéletrajzi könyve megírásával indokolta, de több amerikai konzervatív sajtótermék szerint távozásának valódi oka a sorozatos botrányai lehetnek. Khan-Cullors a szintén BLM-aktivista házastársával közösen ugyanis sokmillió dollárért vásárolt luxusingatlanokat, a gyanú alapján pedig a radikális baloldali szervezetnek szánt adományok elsikkasztásából fedezhették az ingatlanpiaci terjeszkedésüket – számolt be az Origo.
A lap beszámolója szerint a Post Millennial arról ír, hogy a Black Lives Matter Global Network Foundation (BLMGN) ügyvezető igazgatója, Patrisse Khan-Cullors közel nyolc év vezetői szerep után lemond e tisztségéről. A közleményből nem derül ki a lemondás ideje, csupán az, hogy a magát „képzett marxistának” valló Khan-Cullors feladatait ideiglenes jelleggel két kevésbé ismert BLM-középvezető veszi át, Makani Themba és Monifa Bandele.
A lemondás tényét megerősítette a saját YouTube-csatornáján Khan-Cullors is. Döntését azzal indokolta, hogy a jövőben a második önéletrajzi könyve megírására kíván koncentrálni, amely mű az ő feketék érdekében kifejtett abolicionista tevékenységéről fog szólni, továbbá tavaly szerződést kötött a Warner Brothers Television Group nevű televíziótársasággal, amelynek képernyőjén a feketék sanyarú életkörülményeit fogja bemutatni, és e kötelezettségének is eleget akar tenni. Patrisse Khan-Cullorsnak a 2018-ban megjelent, részben általa írt első önéletrajzi könyve nagy sikert aratott radikális baloldali körökben, sokáig vezette a New York Times bestseller-listáját is. A mű címe: Amikor titeket terroristának neveznek – A fekete életek számítanak – memoár.
Sikkasztás állhat a háttérben
Több konzervatív sajtótermék (Post Millennial, Fox News, Daily Wire, New York Post) azonban tudni véli, hogy a lemondás mögött nem ezen okok állnak, hanem az egyre inkább terebélyesedő ingatlanbotrányai, illetve luxuskiadásai, amelyet a gyanú alapján a BLM-nek szánt adományokból finanszírozhatott, másképp fogalmazva: Khan-Cullors elsikkaszthatta az adományokat.
Ahogy arról az Origo is beszámolt, áprilisban a New York Post tényfeltáró cikkéből kiderült, hogy Khan-Cullors 1,4 millió dollárért (420 millió forint) vásárolt magának luxusingatlant Los Angeles megye „legfehérebb”, kizárólag gazdagok által lakott részén. Ezzel párhuzamosan az is nyilvánvalóvá vált, hogy a vele házasságban élő nő, a fekete kanadai Janaya Khan BLM-aktivista szintén ingatlanokkal foglalkozik, csak az Egyesült Államokban három luxuslakást birtokol, összesen 3,2 millió dollár értékben, a Bahamákon pedig a feleségével közösen rendelkeznek egy luxusvillával, amelynek az ára a 20 millió dollárt is elérheti. A házaspárral szemben megáll annak a gyanúja, hogy sikkaszthattak a BLM-nek szánt adományokból: a szervezet összesen kilencvenmillió dollárral nem tud elszámolni.
Később kiderült, hogy Patrisse Khan-Cullors csak 2019-ben közel huszonhatezer dollárt költött el különböző találkozók költségeinek kifizetésére, amelyekre Malibu exkluzív tengerparti luxsüdülőhelyein került sor. Khan-Cullors, mint a BLM „börtönreform-munkacsoportjának” az elnöke, személyesen találkozott a tengerparti luxusüdülőkben az úgynevezett jogvédőkkel, e számlákat pedig – hivatalosan – Khan-Cullors első önéletrajzi könyve társszerzőjének, Asha Bandelének a cége egyenlítette ki. Ennek a cégnek ugyanakkor a BLM „tanácsadás” címén 260 ezer dollárt (78 millió forint) fizetett ki a BLM. Továbbá nyilvánosságra került, hogy az amerikai radikális baloldal vezére 191 ezer dollárt kapott a saját szervezetétől, a családi cége közbeiktatásával.
Már a BLM is megelégelte a botrányokat
Khan-Cullorst az ingatlanügyei és más luxuskiadásai miatt komoly kritikák érték még a BLM-en belül is. A New York-i radikális baloldali szervezet vezetője, Hawk Newsome vagyonosodási vizsgálatot követelt Khan-Cullorsszal szemben, mivel értékelése alapján a magát képzett marxistának valló vezetőjük ingatlanügyei aláássák a BLM hitelességét. Az egyre sokasodó kritikáknak az lett a következménye, hogy Khan-Cullors április közepén bejelentette: a Janaya and Patrisse Consulting tanácsadó cég felfüggeszti a tevékenységét. Az Associated Press (AP) amerikai hírügynökség a Black Lives Matter Global Network Foundation ügyvezető igazgatói tisztségéből történő távozása kapcsán a napokban megkereste Khan-Cullorst. A hírügynökség munkatársai arra voltak kíváncsiak, hogy a lemondásának köze lehet-e a konzervatív sajtó által feltárt ingatlanbotrányokhoz, luxuskiadásokhoz és a sikkasztás gyanújához.
A radikális baloldali szervezet vezetője cáfolta, hogy azért távozna, mert sikkasztással gyanúsították meg. Saját bevallása alapján már hónapok óta tervezi a lemondását, mivel az új könyvére és a televíziós szereplésére kíván koncentrálni, a konzervatív sajtóban megjelent tényfeltáró anyagokat pedig „a személye ellen irányuló jobboldali támadásoknak” minősítette, amelyek nem befolyásolták őt a mostani döntésében. A valóság ezzel szemben az lehet, hogy már a BLM is megelégelhette Khan-Cullors folyamatos botrányait, a vagyonosodásáról és a luxuséletmódjáról szóló híreket, így a radikális baloldali vezérnek távoznia kellett. A fő kérdés most az, hogy sikkasztás gyanúja miatt Patrisse Khan-Cullorst valaha is felelősségre vonja-e az igazságszolgáltatás, vagy belpolitikai okokból eltussolják a kínos ügyeit, ő pedig tovább gyarapíthatja vagyonát a médiabeli, egyre aktívabb szereplése által.
Forrás: Origo; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS