A budapesti Magvető Caféban bemutatták Gyurcsány Ferenc A kereszt halála című krimijét. A politikus-szerzővel Tarjányi Péter, a könyv kiadója beszélgetett – számolt be az Index.
„Tudsz írni, Feri” – állapította meg a könyvbemutató elején Tarjányi Péter, aki arról is beszélt, hogy szerinte Gyurcsány Ferenc ösztönös író, „szórakoztatva tanít”, ugyanakkor megmutat magából szilánkokat. A bukott miniszterelnök elmondta: nem tudta, hogyan kell krimit írni, először csak az első fejezetet írta meg, aztán kiderült számára, „hogy ez működik”. A könyv cselekményének nagy része futás közben született meg a fejében. A kereszt halálának három nagy dilemmája van: a család és a vérség kapcsolata, a hit, valamint a nemi identitás kérdései.
Mind arról szól, hogy ki a csuda vagyon én? Egy örök dilemma, hogy kik is vagyunk mi
– tette hozzá Gyurcsány Ferenc. Kijelentette: az egyházzal sokat pöröl, de a hitet csodálja. Azt is megjegyezte, hogy bibliaolvasó ember. Arról nem beszélt, hogy életében összesen hányszor bérmálkozott. Mint kifejtette: a keresztény hitben könnyű osztozni, mert irgalomról és szeretetről tanít, van, akiknek kell ehhez Jézus tanítása, neki nem feltétlenül, pedig szerinte az ő hite közelebb áll Jézus hitéhez. A DK elnöke úgy véli, hogy az ember hit nélkül nem létezik, de az csak egy részletkérdés, hogy ez Istenben manifesztálódik, vagy sem. Szerinte
a konzervatív válasz az, hogy erőszakosan hittérít, ugyanakkor Gyurcsány Ferenc szerint azt kell birtokba venni, hogy nem csak anyag vagyunk: van lelkünk és hitünk.
Kérdésre egy személyes szálat is elárult: a regényben csak nagyon apró mozzanatokat vett át a való életből. Például beleírta a könyvébe Dobrev Klára egyik szokását, aki csak azért megy be a konyhába és ül le a fotelbe, hogy ott beszélgessen a főzőcskéző férjével.
Maga a regény egy kitalált városban játszódik, először azon gondolkodott, hogy Grazba helyezi a történetet, de nem ismeri a várost, oda pedig nem akart költözni, pedig ahogy megjegyezte:
vannak, akik nem bánnák.
Gyurcsány Ferenc arról is beszélt, hogy tudatosan két szálat hagyott nyitva a regénye végén, a folytatásnak már megvan az első két fejezete, de vélhetően csak 2026 után jelenhet meg a befejezett könyv. Két kérdést akar körüljárni: a tudományos élet, illetve a plágium kérdéskörét, továbbá a woke-jelenséget. Ezzel kapcsolatban azt mondta: a világban valóban zajlik az a küzdelem, hogy van-e olyan közösségi moralitás, amit az emberi szabadság veszélyeztet, ez egy fontos vita.
Forrás: Index; Fotó: Képernyőkép
Facebook
Twitter
YouTube
RSS