Pénteken délelőtt az állami földbérleti pályázat egyik nyertese munkagépekkel elkezdte felszántani a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ (KVK) területén vitatottan elnyert földjét. Kivonult a Greenpeace, és kihívták a rendőrséget is. A kishantosiak szerint senki sem teheti a lábat a földre, ugyanis birtokvédelmet kértek. Ha kell, a traktor elé állnak, hogy az ne tudjon tovább szántani.
Az eset kapcsán – írja az Index – elindult a Greenpeace riadólánca, aktivistáik kivonultak Kishantosra megvédeni a szerintük jogtalanul odaítélt földet. Előzetes ígéretükhöz tartva magukat, az aktivisták kihívták a rendőröket is, a kiérkező egyenruhások azonban „felsőbb utasításra” hivatkozva nem akartak beavatkozni.
A Greenpeace Magyarország helyi vezetője az Origónak azt mondtaazt mondta, fel fogják szólítani a traktorost, hogy hagyja abba, amit csinál, és ha nem teszi meg, akkor elé fognak állni, és megakadályozzák, hogy folytassa a szántást.
A hétfőn lett volna a földek átadás-átvétele, azonban a kishantosi központ nem adta át az NFA-nak a földeket, mondván, hogy a pályázat jogsértő volt, és bírósághoz fordultak. Egyben jelezték azt is, hogy meg fogják akadályozni, hogy az új haszonbérlők közül bárki is elkezdje a munkát a földeken, szerintük ugyanis ehhez nincs joguk, amíg a földeket át nem adják. A kormány másképp látja a helyzetet. A Vidékfejlesztési Minisztérium akkor azt közölte az Origóval, hogy formális átadásra nem is volt szükség, a földek a szerződés lejártával már nem tartoznak a központhoz, így azokat továbbadták az új haszonbérlőknek.
A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ körül október végén izzottak fel az indulatok, amikor véglegessé vált, hogy a 21 éve vegyszermentesen termelő gazdaság lejáró földbérletét az állam nem újítja meg. A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet a 10 részre tagolt birtoktestből egyet sem adott bérbe a KVK-nak, és a nyertesek között – a földpályázatoknál már szokásosnak nevezhető módon – olyanok is voltak, mint a helyi polgármester, vagy egy Salgótarjánból sebtiben áttelepült építési vállalat.
Az is több, mint furcsaság, hogy a kishantosi biogazdaság felszámolása abszolút ellentétes a Nemzeti Vidékstratégiával, ami prioritásként említette „a bemutató gazdaságok fejlesztését, szakmai programjaik támogatását, kiemelten az ökológiai gazdálkodás, tájgazdálkodás területén”.
fotó: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS