Németországban 51 százalékkal több menedékkérelmet regisztráltak tavaly az előző évhez képest, a benyújtott kérelmek száma meghaladta a 351 ezret – derül ki a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) hétfői közléséből.
A közlés szerint a kérelmezők legnagyobb csoportjait szíriai, törökországi és afganisztáni állampolgárok alkották mintegy 105 ezer, 63 ezer és 54 ezer fővel. A BAMF tavaly 260 ezernél is több menekültügyi eljárást zárt le: több mint 130 ezer esetben pozitív döntés született, 62 ezer kérelmet elutasítottak, 65 ezer eljárást pedig különböző okokra hivatkozva – például a menedékkérelem visszavonása miatt – megszüntettek. A kérelmek elbírálása átlagosan 6,8 hónapot vett igénybe. Decemberben 240 ezer menedékjogi eljárás volt folyamatban. A BAMF adatai szerint a már Németországban született, egy év alatti gyermekekre vonatkozó első menedékkérelmek száma meghaladta a 23 ezret.
Az Olaf Scholz vezette német kormány a menedékkérők magas száma miatt a menekültügyi eljárások felgyorsításáról és a menedékkérőknek nyújtott juttatások korlátozásáról döntött tavaly; emellett növelték a központi költségvetésben a migrációval fokozottan küzdő tartományok, helyi közösségek pénzügyi forrásait, könnyítettek a sikertelen menedékkérők kitoloncolási folyamatán, és megszigorították az embercsempészek büntetését. A bevándorlók száma a múlt évtized közepén volt a legmagasabb: 2015–16-ban több mint egymillióan érkeztek Németországba, főleg szíriaiak, afgánok és irakiak.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Bodo Marks
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS