Az Elmű és az ÉMÁSZ nagyon bevitte az erdőbe kedvezményes online tarifára átálló lakossági ügyfeleit – véli a közműhivatal, amely ezért kétségesnek tartja a megállapodások érvényességét, és a törvényes állapot helyreállításáig megtiltotta új szerződések kötését. A 2-2 millió forint büntetéssel sújtott szolgáltatók fellebbezést fontolgatnak – írta a Népszabadság.
Tengernyinek tűnő szabálytalanságot fedezett fel a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) az Elmű és ÉMÁSZ májusban indított úgynevezett online tarifájának hirdetményeiben, szerződéskötési gyakorlatában és hivatalos dokumentumaiban.
A cégeknek a hivatal tételes hibalistája, illetve javítási utasításai kézhezvételétől számított 20 napon belül orvosolniuk kell a hiányosságokat. Az új eljárások jóváhagyásáig pedig a két társaság nem köthet új lakossági online tarifaszerződést. A MEKH kétségesnek tartja a már létrejött megállapodások érvényességét is. Ezért biztosítani kell a szerződők számára minden hátrányos jogkövetkezmény nélkül a 45 napon belüli elállás lehetőségét. Erről egy, a hivatal által jóváhagyott levélben közvetlenül is tájékoztatni kell az érintett fogyasztókat. A két – egymással lényegében azonos – határozat az Elműt és az ÉMÁSZ-t egyaránt 2-2 millió forint bírság megfizetésére kötelezi. A hivatal leszögezi, a felső határ akár százmillió forint is lehetett volna, de a két társaság részéről korábban hasonló jellegű jogszabálysértést nem tapasztaltak. Az egyazon tulajdonosi körbe tartozó Elmű és ÉMÁSZ májusban fapados áramszolgáltatást indított lakossági fogyasztók számára. Akkori tájékoztatásuk szerint, akik bizonyos feltételeket vállalnak, az energiadíjból nyolc (a teljes számlából körülbelül 4) százalékos árkedvezményt kapnak ez év végéig. A hivatal leszögezi, ez önmagában nem jogsértő.
Na de a feltételek: azokkal már igen sok gondjuk akadt.
A hivatal felhívja a figyelmet, hogy a látszólag egyszerű átszerződés után a fogyasztóra már egész más ellátási szabályok vonatkoznak. Addig úgynevezett “egyetemes” szolgáltatást vett igénybe, az online szerződés aláírásával viszont már “szabad piaci” ügyféllé válik. Míg előbbi egyfajta állami védelem alatt áll, vagyis a vevő államilag kötött tarifán vásárol és többek között igénybe veheti az ügyfélszolgálatokat is, addig utóbbi tarifáját és feltételeit a szolgáltató jóval kötetlenebbül határozhatja meg.
A hivatal szerint többek között erről a különbségről sem tájékoztatták az érdeklődőket megfelelő időben és részletességgel, csupán a szerződéses feltételek első elfogadása után. A leglényegesebb körülmények csak a szerződéskötés megkezdése után váltak megismerhetőkké, külön egérkattintásra. Ez szerintük sem a törvényekkel, sem az Elmű-ÉMÁSZ szabályaival nem egyeztethető össze, ami egyaránt a fogyasztó teljes körű tájékoztatását ígéri. A hivatal az összes dokumentum ennek megfelelő, közérthető átfogalmazását írta elő.
A teljes cikket itt olvashatják.
Fotó: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS