A két pesti és a két budai szuperkórház mellett a Semmelweis Egyetem (SE) is kiemelt szerepet kapna a jövőben a fővárosban és a környékén élők egészségügyi ellátásában – értesült a Magyar Idők. Ennek azonban alapfeltétele, hogy az egyetemen is elérhető legyen az egészségügyi szolgáltatások teljes spektruma, amelyek közül ma még több is hiányzik, így például a sürgősségi ellátás, a traumatológia, az idegsebészet, a krónikus ellátás és a rehabilitáció.
A probléma megoldása, ha létrejön az egyetemi kórházi kategória, és több közkórház is egyetemi fenntartásába kerül.A lap úgy tudja, a Rókus-, a Merényi-, sőt akár a Szent János-kórház egy része is a Semmelweis Egyetemhez kerülhet ily módon, bár erről nem az egyetemek döntenek, de hogy végül mely intézményekből lesz egyetemi kórház azt a kormányrendelet határozza majd meg, mondta az egyetemi kórházak létrehozásáról szóló törvénymódosítást jegyző fideszes Pósán László. A Magyar Idők hozzáteszi, a Kenézy-kórház és a debreceni egyetem integrációja miatt ez ott gyakorlatilag már eldöntött tény.
A törvényjavaslat mellett mindazonáltal nem is a szűkös ellátási, hanem a hiányos gyakorlati oktatási kapacitásokkal érveltek a benyújtók és az oktatásért felelős államtitkár, Palkovics László is. Különösen a külföldi orvostanhallgatók évi mintegy 35 milliárd forintos összbevételt hozó magyarországi képzése miatt fontos, hogy legyen elegendő gyakorlati képzőhely, ma ugyanis egy felmérés szerint a külföldi hallgatók közül sokan hagyják el az egyetemet az elméleti képzést követően. Az SE angol nyelvű képzésben részt vevő hallgatóinak 60, a német nyelven tanulóknak pedig a 85 százaléka a gyakorlati képzést már más egyetemen veszi igénybe. A gyakorlati orvosképzés feltételeit nemcsak bővíteni, hanem javítani is kell, nagyrészt ezt a célt szolgálja az infrastruktúra bővítése, korszerűsítése.
Forrás: Magyar Idők
Fotó: Botár Gergely/kormany.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS